Çay Sudan Daha Yararlı

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Çay Sudan Daha Yararlı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,471 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Çay Sudan Daha Yararlı
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan tugba 44
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çay sudan daha yararlı

Avrupa Beslenme Kliniği'nde yapılan çalışmalar 'Çay vücutta su kaybına neden olur.' düşüncesini çürüttü.

Çay sadece vücudun suyunu tekrar geri kazanmasını sağlamıyor, aynı zamanda kalp krizi riskine ve bazı kanser türlerine karşı da koruma sağlıyor.

Uzmanlar çayda 'flavone' isimli P vitamini içeren bir maddenin bulunduğunu bu maddenin de sağlığa çok iyi geldiğini belirttiler.

Sağlık kaynağı...

Hücrelerin zarar görmesini engelleyen birtakım antioksidanların birkaç tür bitki dışında sadece çayda bulunduğuna da dikkat çeken uzmanlar, günde üç veya dört fincan çayın kalp krizi riskini de azalttığını belirtiyorlar.

Bazı araştırmalar çayın kansere karşı da etkili olduğunu ortaya koyuyor. Diğer taraftan diş plaklarının oluşmasını engellemesi ve kemiklerin güçlendirmesine yardımcı olması da diğer yararları arasında yer alıyor...

Beslenme uzmanı Dr. Carrie Ruxton, 'Çay içmek su içmekten daha yararlı.' diyor ve ekliyor: ' Çayın vücuttaki su miktarını azalttığı düşüncesi tamamen geçmişten gelen yanlış bir inanış. Kafein üzerine bugüne kadar yapılan çalışmalar kafeinin vücutta su tutması konusunda hep olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmıştı. Ama içebileceğiniz en sert çay veya kahve bile vücudunuzun büyük oranda sıvı kazanmasını sağlar' diyor.

Çayın sadece anemi riski taşıyan kişilerde etkisi tam olarak bilinmiyor. Besinlerdeki demirin emilimini azalttığı için anemi hastaları için belki sorun yaratabilir. BU nedenle doktorlar anemi hastalarına gün içindeki öğünlerin ardından çay içmelerini pek önermiyor.

Uzmanlar sağlıklı bir insanın günde 1.5 veya 2 litre civarında sıvı almasını öneriyor. Tabi ki bu miktarın bir kısmının çay olması koşuluyla...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Annem enfarktüs geçirip uzunca bir süre hastanede yattıktan sonra eve dönerken, doktoru özellikle tembihlemişti gün içinde 8 bardak çay içmesini, kanı sulandırma özelliğinden dolayı. Tabi ki çok koyu olmamak koşuluyla.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Günde en fazlaaaaaa bir bardak çay içerim:) iki bardakda su :)

M

mavidünya

Kullanıcı
11 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bilgiler için teşekkürler zynep. gerçekten çay hakkında yanlış bilgilere sahibpmişiz. arkadaşlarımın çay içmemeleri için o kadar gayret gösteriyordumki. :-[ şimdi tam tersi bir durum söz konusu olacak  ;) :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
su perisi' Alıntı:
Günde en fazlaaaaaa bir bardak çay içerim:) iki bardakda su :)
Hadiya ben bu saate 5 bardak içerdim ve suyu fazlası ile az içerim.
Demekki daha yararlı bir şey yapıomuşum.
Çay ısmarlayayımmı sana peri ?  :p

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben de çayın zararlı olduğunu sanırdım. Fakat artık daha  çok içmeye çalısırım . Ama bence  çay sudan daha yararlı değil çünkü çayın içinde de  su var. (bence ) su da en azından çay kadar yararlı . Paylasım için sağol :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ilenay' Alıntı:
Ben de çayın zararlı olduğunu sanırdım. Fakat artık daha  çok içmeye çalısırım . Ama bence  çay sudan daha yararlı değil çünkü çayın içinde de  su var. (bence ) su da en azından çay kadar yararlı . Paylasım için sağol :)
Suyun yararını inkar etmek mümkün değil elbette.
Ancak bu mantıkla düşünürsek şöyle bir sonucada varabiliriz; "İlaçlar rahatsızlığımıza iyi gelir, çünkü onları suyla içiyoruz, aslında yararlı olan sudur!" :)
Yani çayın içindeki yararlı maddeleri es geçemeyiz değil mi, içinde su olduğu için?

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
vücuttaki su oranını azaltıyor dio duymuştum daha önceden...

şimdide bunu okudum :)...sevindim diyebilirim ben...çünkü çok tüketiyorum ;)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
bir Erzurumlu olarak çayı çok severiz bizimkiler demlik boşalana kadar çay içerler bende onlara kızardım çayın zararlı olduğunu düşünerek bundan sonra daha çok eşlik edeyim onlara bende

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sevindim bu duruma, ben de çaysız yapamayanlardanım.  :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
özlem1980' Alıntı:
bir Erzurumlu olarak çayı çok severiz bizimkiler demlik boşalana kadar çay içerler bende onlara kızardım çayın zararlı olduğunu düşünerek bundan sonra daha çok eşlik edeyim onlara bende
Valla ben en sonunda gittim bir tiryaki çaydanlık aldım, sürekli yanımda kaynasın diye.:)
Porselen demlikte demlenen çayın keyfi çok ayrı... :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
porselen demlik konusunda sana katılıyorum gerçekden daha lezzettli ama en lezzetli çay semaverin çayı fakat elektiriklilerinin değil odunla yada mangal kömürü ile demliycen bak canım çay istedi şimdi akşam iftardan sonra bahçede yaksakmı ne yapsak

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
çayla ilgili kesin bir bilgi elde edememiştim. hep aklımda, acaba zararı olurmu, sorusu dolaşıyordu. bir de yediklerimizin yararlarını engelliyormuş diye duymuştum. buna ramen çok içerdim.
şimdi bunu öğrendiğim iyi oldu. çünkü eve gidince yaptığım ilk çayı koymak oluyo herzaman. bazı akşamler ikikere çay demliyorum.

bence burda öneli olan nokta çayın sıvı tüketimine katkıda bulunması. günde 8-10 bardak su içeniniz var mı? halbuki hergün bu miktar sıvı tüketmemiz gerekiyo. biz de iki bardak su 5 bardak çay derken bu miktarı yakalmaya çalışmalıyız.

birde bitki olarak yaraları varmış. daha ne ister insan? hadi içelim :)

A

ArcShotTR

Kullanıcı
25 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Samsun
ben suyu ve çayı fazlasıyla tüketirim yeter bana  :D

K

KHaRoN

Eskiden gerçekten açıklanan sonuçlara inanırdır,ama artık öyle bir duruma geldi ki çay üreticileri zor durumda olunca bir araştırma yapıp olumlu yanlarını buluyor ve bu başka yönlerde de yapılıyor.Kim neyi sattırmak istiyorsa.Bu seferde inanmak zorlaşıyor..

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Nisan 1986 daki Çernobil faciasından sonra,tahmin etmiyorum ki çayın bir faydası kalsın :)
İçme sularına bile arsenik karıştı,o da zehirli...
Kısacası sonumuz kanser :-\
Çok mu negatifim ne yaaaa :(

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
pozitif düşün ki dünya da pozitif olsun

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
O zaman biraz pozitif bakmaya çalışayım ::)

Doğru nasıl olsa ölücem,ne farkeder ki....

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
yaşamak sadece bedenen olmaz bunu unutma