Caravaggio

• Konbuyu başlatan syn
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde syn tarafından oluşturulan Caravaggio başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,505 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı Caravaggio
Konbuyu başlatan syn
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan xeinep
S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çocukken ansiklopedide bir şey ararken tesadüfen Dikenli Taç adlı bir tablosunu görmüştüm...Benim sevdiğim iki ressamdan biridir.
Umarım siz de beğenirsiniz.

Caravaggio Michelangelo Merisi

İtalyan ressamdır.

Roma, Napoli, Malta ve Sicilya’da çalışmıştır. Barok sanat akımının ilk büyük sanatçısıdır.

Caravaggio, ismini doğduğu kasabadan almıştır. Michelangelo Merisi Caravaggio gerçek ismidir. Caravaggio güçlü ışık-gölge kullanımı ve resimsel düzenlemeyi dramatik bir açıdan ele alışıyla barok sanatının en özgün uygulayıcılarından biri olmuştur. 1584’te Bergamo’lu bir ressam olan Simone Peterzano’nun yanına 4 yıllığına çırak olarak girmiş, ilk deneyimlerini Lotto ve Giovanni Girolama Savoldo (1480-1548) gibi sanatçıların yaptılarını incelemekle kazanmış, Tiziano’nun öğrencisi iken Venedik Okulu’yla da ilişki kurmuştur. Roma’da çalıştığı dönem yapıtları dramatik bir anlatım sunmayan kendi portreleri ve ölü doğa resimleridir. Bunlarda güçlü bir ışık gölge kullanılmış ve ayrıntıları özenle betimlemiştir.

Caravaggio’nun gerçekçi doğalcılığının ilk kez bütünüyle ortaya çıktığı yapıt Roma’daki S. Luigi dei Francesci Kilisesi’nin Contarelli Şapeli’ndeki Aziz Matta’nın yaşamını konu alan bir dizi resimdi. Bu, Aziz Matta ve Melek, Aziz Matta’ya Çağrı ve Aziz Matta’nın Şehit Edilmesi konulu üç resimden oluşan görkemli bir tasarıydı. Altarın üzerine yerleştirilmesi düşünülen Aziz Matta ve Melek’in ilk biçimi S. Luigi dei Francesci’nin o güne değin bir azizin böyle canlandırıldığını görmemiş rahiplerine o kadar ters geldi ki, resmin yeniden yapılmasını istediler. İncil yazarlarından biri olan Aziz Matta resimde sıradan bir işçi ya da rençber görünümündeydi.; ayağını resmin dışına çıkıp insanın yüzüne gelecekmiş gibi uzatmış, kaba bir biçimde bacak bacak üstüne atmış olarak betimlenmişti. İncelikten yoksun melek figürü ise cahil birisine yol gösterircesine azizin elini zorla kitaba doğru bastırır gibiydi. Kilise ileri gelenleri Caravaggio’nun sıradan bir kişiyi yüceltirken gerçekte Aziz Matta’yı sokaklardan kurtaran İsa’ya öykündüğünü kavrayamamışlardı

Eserin Adı: Aziz Jerome
Yapım tarihi: 1606
Orijinal Ebadı: 112 x 157 cm
Tekniği: Tuval Üzeri Yağlıboya

Eserin Adı: Narcissus
Yapım tarihi: 1598
Orijinal Ebadı: 110 x 92 cm

Eserin Adı: Aziz Thomas'ın Şüphesi
Yapım tarihi: 1601
Orijinal Ebadı: 107 x 146 cm

Eserin Adı: Hz. İsmail'in Kurban Edilmesi
Yapım tarihi: 1605
Orijinal Ebadı: 116 x 173 cm

Eserin Adı: Magdalene
Yapım tarihi: 1596
Orijinal Ebadı: 122,5 x 98,5 cm

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul

Eserin Adı: Davud
                                                                                Yapım tarihi: 1595
                                                                              Orijinal Ebadı: 90,5 X 116,5 cm
                                                                Bulunduğu Yer: Kunsthistorisches Museum / Viyana - Avusturya

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
arkadaşlar Caravaggio'nun dikkatinizi çekmemesine üzüldüm.Halbuki gölgeleri o kadar güzel ki :(

B

Bülent

syn' Alıntı:
arkadaşlar Caravaggio'nun dikkatinizi çekmemesine üzüldüm.Halbuki gölgeleri o kadar güzel ki :(
Valla, bana çok karanlık ve iç karartıcı geldi.
Gölgeler hatırına bile olsa, duvarıma asmam.

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Michelangelo ile yakınlığı nedir acaba?
yok sanırım ama yine de bir araştırayım

(İç karatıcı ve karanlık) öyle de denebilir.Ama dönemi bir de psikolojisini düşünecek olursak...Zaten bu bulduğum kaynakta sadece sanatından söz etmiş ama ansiklopedide ; bazı resimlerinin konusunu bardaki insanların oluşturduğunu , kavgacı biri olduğunu barda çıkan bir kavgada birini öldürdüğünü bir süre kaçtıktan sonra pişman olup  Papa tarafından affedildiğini okumuştum.Bir de döneminin kilise dominantlığını içerdiğini düşünürsek...
Ancak resimlere tekrar gelecek olursak sanatı sanat yapan zaten bireyselliğidir diye düşünüyorum.Buradan yola çıkacak olursak yine karanlık olmalarına rağmen tekniği bence çok güzel.
Görüşleriniz için teşekkür ederim.

S

SUNFLOWERS

Bülent' Alıntı:
syn' Alıntı:
arkadaşlar Caravaggio'nun dikkatinizi çekmemesinBülent albendende o kadar...e üzüldüm.Halbuki gölgeleri o kadar güzel ki :(
Bülent albendende o kadar... :D :D

X

xeinep

Kullanıcı
13 Ağu 2006
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Merhaba;bu resimleri burada görmek ne güzel!ben sanat tarihi okudum ve en sevdiklerimden biridir Caravaggio.özellikle de "Aziz Thomas'ın Şüphesi" mükemmeldir bana göre.Leonardo,Michelangelo kadar herkesin bildiği tanıdığı bir ressam değil,ilginizi çekmesine sevindim :)