'Çamaşırcı kadın hastalığı'na dikkat!

  • Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan 'Çamaşırcı kadın hastalığı'na dikkat! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,019 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı 'Çamaşırcı kadın hastalığı'na dikkat!
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
K

Kristal

Elde sinir sıkışması olan “Karpal Tünel Sendromu” hastalığının eskiden sadece ev kadınlarında görüldüğü, ama son yıllarda bilgisayarı yoğun kullananlarda da çoğaldığı belirtildi.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Nöroşirürji Uzmanı Doç. Dr. Başar Atalay, elde sinir sıkışması olan “Karpal Tünel Sendromu” hastalığının eskiden sadece ev kadınlarında görüldüğünü belirterek, “Ama son yıllarda bilgisayarı yoğun kullanan bankacı hastamız çoğaldı” diyor.
El bileğinin bir hastalığı olan karpal tünel sendromu, eldeki sinirin sıkışmasıyla ortaya çıkıyor. Doç. Dr. Başar Atalay, bu hastalığın özellikle kadınlarda çok sık görüldüğünü belirterek, ”Karpal tünel sendromu, İngiltere’den literatüre çamaşırcı kadın hastalığı olarak girmiştir. Eskiden devamlı ev işi yapan kadınlarda çok görülüyordu ama günümüzde elini çok fazla kullanan örneğin bankacılarda, müzisyenlerde sık rastlıyoruz” diyor.
Avuç içinde uyuşmayla başlıyor
Doç. Dr. Atalay, bu hastalığın belirtilerini ise şöyle sıralıyor:
“Avuç içinde bir uyuşma ve ağrı oluşuyor. Bu uyuşma ile ağrı, bazen uykudan uyandıracak kadar rahatsız ediyor. Bu kişiler genellikle uyuşma nedeniyle ellerini sallarlar. İlerlediği durumlarda hayat kalitesini bozan bir hastalıktır.”

Ödem nedeniyle de bu hastalığın oluştuğuna dikkat çeken Doç. Dr. Atalay, guatr ve şeker hastaları ile yumuşak doku rahatsızlığı olanlarda, böbrek yetmezliği hastalarında, romatizmal hastalıklarda da karpal tünel sendromuna rastlandığını belirtiyor.
Tedavi yöntemleri
Hastalığın hafif, orta ve ağır olmak üzere üç seviyede ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Atalay, hastalığın tedavisini de şöyle anlatıyor: “Hafif düzeydeyse istirahatle düzelebiliyor ama orta ve ağır vakalarda uzun süre içinde düzelmeyecek kadar sinir baskısı ortaya çıkabiliyor. EMG (sinir iletim testi) testiyle sinirlerin iletim durumuna bakıyoruz.
Sinir iletisi belirli değerlerin altında ise o zaman ameliyat yapılması uygun olur. Kasta erime olabiliyor. O zaman da bir takım ince hareketleri yapmak engellenmiş oluyor. Böyle durumda elde küçük bir kesi açarak oradaki bağ dokusunu sinirin geçtiği yerden gevşetiyoruz. Bunu lokal anesteziyle yapıyoruz. Hasta, hastanede yatmıyor. Bir gün sonra pansuman yapıyoruz. Ortalama bir hafta sonra normal olarak ellerini kullanabiliyorlar. Ağır ev işi yapmak ve valiz taşımak gibi eli zorlayıcı işler yapmamak gerekiyor. Bilgisayar kullananlar için de eli dayamak için kullanılan destek yastıkçıları öneriyoruz.”
 
D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:naapcam Geçen hafta elim mausenin üzerindeyken bileğimde çok hissedilir derecede acı hissetmiştim bir kaç gün üst üste.
Günün tamamı bilgisayar başındayım. :(
Paylaşım için teşekkürler Kristal.
 
E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
bendede oluo bu uyusmalar bende pc basındayım hep  ::) ::) :-\
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
'Çamaşırcı kadın hastalığı'na dikkat!
Hastalığın adına bah sen yav..
 
Üst