CAM TAVAN SENDROMU

  • Konbuyu başlatan Gozde
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Gozde tarafından oluşturulan CAM TAVAN SENDROMU başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,278 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı CAM TAVAN SENDROMU
Konbuyu başlatan Gozde
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz


Bilim adamları pirelerin farkli yükseklikte zıplayabildiklerini görürler.  Birkaçını toplayıp 30 cm yüksekligindeki bir cam fanusun içine koyarlar. Metal zemin ısıtılır. Sicaktan rahatsiz olan pireler ziplayarak kaçmaya çalisirlar ama baslarini tavandaki cama çarparak düserler. Zemin de sicak  oldugu için tekrar ziplarlar, tekrar baslarini cama vururlar. Pireler camin ne oldugunu bilmediklerinden, kendilerini neyin engelledigini anlamakta zorluk  çekerler. Defalarca kafalarini cama vuran pireler sonunda o zeminde  30 santimden fazla zipla(ya)mamayi ögrenirler. Artik hepsinin 30 cm zipladigi görülünce deneyin ikinci asamasina geçilir ve tavandaki cam kaldirilir. Zemin tekrar isitilir. Tüm pireler esit yükseklikte, 30 cm ziplarlar! Üzerlerinde cam engeli yoktur, daha yüksege ziplama imkânlari vardir ama buna hiç cesaret edemezler.Kafalarini cama vura vura ögrendikleri bu sinirlayici 'hayat dersi' ne sadik halde yasarlar. Pirelerin isterlerse kaçma imkânlari vardir ama kaçamazlar. Çünkü engel artik zihinlerindedir. Onlari sinirlayan dis engel (cam) kalkmistir ama kafalarindaki iç engel (burada 30cm'den fazla ziplanamaz inanci) varligini sürdürmektedir. Bu deney canlilarin neyi basaramayacaklarini nasil ögrendiklerini göstermektedir.Bu pirelerin yasadiklarina 'cam tavan sendromu' denir. Bir insanin gelebilecegine inandigi en üst nokta, onun cam tavanidir. Cam  tavaniniz hayallerinizin tavan yüksekligini gösterir. Insan inandigina denktir.Yapabilecegini düsündügü kadardir.''Bir seyin imkânsiz olduguna inanirsaniz, akliniz bunun neden imkânsiz oldugunu size ispatlamak üzere çalismaya baslar. Ama bir seyi yapabileceginize inandiginizda, gerçekten inandiginizda, akliniz yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardim etmek için çalismaya baslar"
Dr. David J. Schwartz
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir insanin gelebilecegine inandigi en üst nokta, onun cam tavanidir. Cam  tavaniniz hayallerinizin tavan yüksekligini gösterir. Insan inandigina denktir.Yapabilecegini düsündügü kadardir.

''Bir seyin imkânsiz olduguna inanirsaniz, akliniz bunun neden imkânsiz oldugunu size ispatlamak üzere çalismaya baslar. Ama bir seyi yapabileceginize inandiginizda, gerçekten inandiginizda, akliniz yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardim etmek için çalismaya baslar"
 
Dr. David J. Schwartz
Çok etkileyici ve hırslandırıcı..

Teşekkürler Gözde.

Bu arada pireler 30 cm. zıplayabiliyor muymuş!!!  :eek:haa
 
B

bıldırcın

Teşekkürler Gözde
Kendime her zaman söylerim
İnanmak başarmanın yarısıdır ;)
 
D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Teşekkürler Gözde.
Keşke daha sonrada deneselerdi 30cm'den yukarıya zıplamayı.
Çıtayı arada bir daha da yukarı çıkarmak gerekir.
 
G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
DileklerPerisi' Alıntı:
Teşekkürler Gözde.
Keşke daha sonrada deneselerdi 30cm'den yukarıya zıplamayı.
Çıtayı arada bir daha da yukarı çıkarmak gerekir.
rica ederim
;)
 
B

Bülent

Teşekkürler Gözde.

Benzer şekilde köpekbalığı örneği de vardı.
 
Y

YEŞİLAY

Kullanıcı
6 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Teşekkürler ya çok hoşuma gitti... :)
 
morkiz

morkiz

Kullanıcı
10 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
bu mümin sekman ın  herşey senle başlar adlı kitabnda da wardı.orda da okumuştm.saol paylaşımın için gözde  :)
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
gôz∂є' Alıntı:
'Bir seyin imkânsiz olduguna inanirsaniz, akliniz bunun neden imkânsiz oldugunu size ispatlamak üzere çalismaya baslar. Ama bir seyi yapabileceginize inandiginizda, gerçekten inandiginizda, akliniz yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardim etmek için çalismaya baslar"
Ya gerçekten imkansız ise ? ne dşiye beynim imkansız bir şey için çözüm üretmekle meşkul olsunki ? Ve neden imkansız bir şeye inanayımki ?
Çok değil sadece bir kaç gerçekçi neden istiyorum mümkünse tabi..
 
Üst