Çalışma Yaşamında Motivasyon / Dr.Aşkın Keser

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Çalışma Yaşamında Motivasyon \/ Dr.Aşkın Keser başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,781 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı Çalışma Yaşamında Motivasyon \/ Dr.Aşkın Keser
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ayben
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Yazarı  : Dr.Aşkın Keser 
Yayınevi  : Alfa Aktüel 
Yayın Yılı :  : 2006 

XX. yüzyılın ikinci yarısında gelişme ve yayılma hızı artan teknoloji, üretim sistemlerinde ve yönetim yaklaşımlarında köklü değişimlere neden olmuştur. Temelinde üretim faktörlerinin en kıymetlisi insanın yeniden keşfi olarak da ifade edilebilecek bu süreçte, insan kaynağın sürekli gelişimi ve insan kaynakları yönetimi çok büyük önem kazanmıştır. Örgüt içerisinde insan katma değerinin sonsuzluğu ile en değerli kaynak ya da varlık olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda farklı boyutlarıyla insan örgütsel davranış biliminin merkezinde yer almaktadır.

1900´lerin başlarında fabrika üretiminin artan yoğunluğu ile temel bir sorun olarak gündeme gelen çalışan bireyin sosyo-psikolojik durumu, Hawthorne araştırmaları ile örgütte beşeri ilişkilerin ve sosyal yapın gücünün anlaşılmasında önemli rol oynamıştır. Hawthorne araştırmalarından günümüze gelen zamanda ise çalışan bireyin motivasyonu, tatmini, örgütsel amaç birlikteliği ve örgütsel bağlılığı üretim ve yönetim süreçlerinin vazgeçilemez dayanakları olmuştur.

Çalışan bireyin motivasyonu iş tatminini etkilemektedir. İş tatmini de işe devamsızlık, işten ayrılma ve tükenmişlik gibi sorunların önemli bir çözüm kaynağıdır. Bu bağlamda çalışan bireyin motivasyonu ve tatmini örgütsel etkinliğin temel dinamiğidir. Ancak unutulmaması gereken, bu ilişki yumağında bireyin çalışma dışı yaşamın da temel bir bütünleyen olduğu gerçeğidir. Çalışan bireyin yaşam tatmini çalışma ilişkisine doğrudan katkı yaparken, çalışma tatmini de yaşam ilişkisine doğrudan katkı sağlamaktadır.