Bulutlardan Al Deprem Haberini

• Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Bulutlardan Al Deprem Haberini başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,123 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Bulutlardan Al Deprem Haberini
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Real_Factor
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
BULUTLARDAN AL DEPREM HABERİNİ

Buluttan deprem tahminiyle tanınan Ronald Karel’in haklılığını NASA da onayladı. Deprem öncesi anormal bulutlar oluşuyor.

Yıllardır temkinli yaklaşılan deprem öncesi litosfer-atmosfer (yer-gök) ilişkisi, NASA laboratuvarlarında yapılan deneylerle ispatlandı.
Kaliforniya’daki NASA Araştırma Merkezi’nde Dr. Friedemann Freund’un başkanlığındaki ekip, uzun çalışmalardan ve araştırmalardan sonra laboratuvarlarda deprem öncesi atmosferde iyonizasyon ve bulut oluşumunu keşfetti.

Dünyada bazı araştırmacılar da deprem öncesi gökyüzünde ışıklar meydana geldiğini, hayvanların etkilendiğini de öne sürmüşlerdi. Araştırmalar bu konuya açıklık getirdi.

38 yıl önce söylemişti
Türk basınında son iki yıldan beri “buluttan deprem tahmini” çalışmalarıyla tanınan Ronald Karel, 1970’te 16 yaşındayken Gediz depreminden sonra bulut-deprem ilişkisini keşfetmişti. Geçen yıl I.S.E.P. (International Society for Earthquake Precursors - Uluslararası Deprem Ön Sinyalleri Kurumu) Başkanı olan Karel, laboratuvarda bulut oluşumunun ispatlanmasıyla bilim alanında yepyeni bir çığır açılacağını söyledi.

NASA’ya göre, deprem öncesi bulut oluşumunun bilimsel açıklaması şöyle:

Nasıl oluyor?
“Tektonik güçler yeryüzündeki levhaları veya levha parçalarını birbirlerine ittikçe, kayaların bazı kısımlarında stres oluşturuyor. Bu itmeler eğer sabit hızda olursa, stres, doğrusal olmayan şekilde artıyor; yani bir yerden sonra aşırı derecede artıp depreme sebep oluyor.

Ama önce, kayaların stres altındaki yerlerinde, elektronik şarjlar ortaya çıkıyor. Bu parçalar yüzeye geliyor ve yer yüzeyinde çok yüksek elektrik alanı oluşturuyorlar. Böylece pozitif yüklü iyonlar, havaya karışıyor ve sürüklenerek veya ısı yayımı ile atmosferde yukarıya çıkıyor. Fay hattı üzerinde bulutların oluşup oluşmayacağını, nerede ve ne zaman oluşacağını belirleyen çok önemli bir kriter, havanın yüksekliğe bağlı olarak nemi ve sıcaklığı.”

İran'daki tahminler doğru çıktı
Çin’in Henan şehrindeki Nanyang Normal Üniversitesi jeofizik profesörlerinden Guangmeng Guo ve Bin Wang, uydudan yaptıkları uzun araştırmalardan sonra İran’daki ana faylar üzerinde anormal bulut oluşumları tespit ettiler. İki bilim adamı, hem 2005 yılının şubat ayında, hem de aynı yılın aralık ayında 6.4 ile 6.0 büyüklüğündeki depremlerden önce anormal bulut oluşumları keşfetti.

Milliyet

K

Kristal

Doğanın gizli dili anlaşılabilirse doğal felaketlerde önlem almak kolaylaşabilir.
İnsanlık için iyi bir haber.Özellikle deprem hattındaki ülkemiz için.

teşekkürler Zeynep.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
öncelikle haber için teşekkürler zeynep.

aklıma çocukken bulutları şekline göre yorumlayışımız geldi  ;D

Ö

ölüdeniz

ZEYNEP  bu güzel haber için teşekkürler.Doğada şekilleriyle insanlara bir şeyler anlattığını daha önce yine bir yazıda okumuştum.ama nedense biz insanlar bu konular ğzerinde pek te bilgili değiliz.TEŞEKKÜRLER

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Evet daha önce yaşanan depremlerde de görüldü zaten bu ilişki.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Buluttan al haberi:) gölçük depreminden sonra,ışıkaraya soruyorlarmış..."evde böcekler duvara dogru tırmanıyorlar,acaba depremmi olacak" :)  şimdi bulutlara bakıp ne soracaklar merak ediyorum:) teşekkürler zynep :)

C

catzilla

depremden çok korkuyorum.

geçenlerde tvde izledim. marmara denizinin altında araştırmalar yapıyorlardı.

çekim yapmışlar, fayları izledim. önümüzdeki yıllarda her an kırılabilirmiş.

artık sıcaklığın etkisi ile fokurduyorlardı... açıkcası endişeliyim.

bilim adamları bulutlar vasıtasıylada anlayabiliyorlar demek ki...

bilgilendirmeniz için teşekkürler.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
su perisi' Alıntı:
Buluttan al haberi:) gölçük depreminden sonra,ışıkaraya soruyorlarmış..."evde böcekler duvara dogru tırmanıyorlar,acaba depremmi olacak" :)  şimdi bulutlara bakıp ne soracaklar merak ediyorum:) teşekkürler zynep :)
Biraz alaycı bir yaklaşım olsada, ben yine de;

Kristal' Alıntı:
Doğanın gizli dili anlaşılabilirse doğal felaketlerde önlem almak kolaylaşabilir.
İnsanlık için iyi bir haber.Özellikle deprem hattındaki ülkemiz için.
ölüdeniz' Alıntı:
ZEYNEP  bu güzel haber için teşekkürler.Doğada şekilleriyle insanlara bir şeyler anlattığını daha önce yine bir yazıda okumuştum.ama nedense biz insanlar bu konular ğzerinde pek te bilgili değiliz.TEŞEKKÜRLER
DileklerPerisi' Alıntı:
Evet daha önce yaşanan depremlerde de görüldü zaten bu ilişki.
bu yorumlara katılarak, doğanın gücüne ve birbirleriyle olan diyaloglarına inanıyorum.
Teşekkürler.

R

Real_Factor

Kullanıcı
9 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
İşte depremin püf noktası aşağıdaki nokta...Paylaşım için teşekkürler...

"Tektonik güçler yeryüzündeki levhaları veya levha parçalarını birbirlerine ittikçe, kayaların bazı kısımlarında stres oluşturuyor. Bu itmeler eğer sabit hızda olursa, stres, doğrusal olmayan şekilde artıyor; yani bir yerden sonra aşırı derecede artıp depreme sebep oluyor."