Bruksizm(uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemek)

• Konbuyu başlatan roze
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde roze tarafından oluşturulan Bruksizm(uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemek) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,145 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Bruksizm(uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemek)
Konbuyu başlatan roze
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
R

roze

Bruksizm, uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemektir. Bu normal olmayan bir durumdur ve oldukça rahatsız edici bir ses ortaya çıkar. Uyku sırasındaki diş gıcırdatma o kadar sesli olur ki, kişi uyanıkken aynı sesi çıkaramaz. Çağımızın hastalığı olan stresin, diş gıcırdatmanın en önemli nedeni olduğu düşünülmektedir.

Diş gıcırdatmanın şiddeti ve sıklığı, dişlerimize zarar verecek boyutlara ulaşabilir. Sürekli birbirine sürtünen dişlerin mineleri zarar görür ve dişlerin boyları kısalır. Köklerinde basınçtan dolayı kistik oluşumlar olur. Dişi, çene kemiğine bağlayan bağlarda gevşemeler olur ve bu yüzden dişlerde sallanmalar başlar.

Diş eti dokuları da zarar görür. Dokunulduğunda kanar ve gitgide koyu renkli bir görünüm alırlar. Ayrıca çene eklemindeki kıkırdak dokudaki tahribat yüzünden eklem şikayetleri ortaya çıkar. Eklem şikayetlerini oluşturan sebeplerden biri de sürtünme ile kısalan diş boylarıdır. Diş boylarının kısalması belirgin hale gelince hastanın dış görünümünü de etkiler.

Dişlerini sadece kenetleyen, sürtmeyen kişiler de vardır. Böyle kişilerde ses olayı yoktur fakat yine dişler ve diş dokuları üzerinde oluşan rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Diş gıcırdatma ve diş sıkma işlemi sadece gece değil, stresli durumlara göre gündüz içinde geçerlidir. Kişi, olayı gündüz yapıyorsa gece de mutlaka yapıyordur. Sabah kalkıldığında eklemlerde, çiğneme kaslarında, baş ve boyuna yayılan ağrı, yorgunluk, yutkunma güçlüğü, dişlerde ağrı veya hassasiyet olması bruksizmin etkileridir.

Çözümü, stresi ortadan kaldırmak veya dişleri korumaya almaktır. Dişlerin korunması için; ağza, kişiye özel yapılan, silikon esaslı maddeden yapılmış bir gece plağı takılması tavsiye edilir. Bu koruyucu sayesinde şikayetlerin azaldığı ve tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.

T

tnctrkcell

Çözümü, stresi ortadan kaldırmak veya dişleri korumaya almaktır. Dişlerin korunması için; ağza, kişiye özel yapılan, silikon esaslı maddeden yapılmış bir gece plağı takılması tavsiye edilir. Bu koruyucu sayesinde şikayetlerin azaldığı ve tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmiştir
bir gece plağı ne kadardır acaba ,sonra babama baba bana bir gece plağı al dersem nasıl bir tepki verir acaba? şimdi durup dururken birde gece plağını stres yaptım be gül zaten dişlerimi gıcırtatıyordum şimdi bir stres sebebi daha çıkardın teşekkür ederim ;D

R

roze

bir gece plağı ne kadardır acaba ,sonra babama baba bana bir gece plağı al dersem nasıl bir tepki verir acaba? şimdi durup dururken birde gece plağını stres yaptım be gül zaten dişlerimi gıcırtatıyordum şimdi bir stres sebebi daha çıkardın teşekkür ederim
Rica ederim. ;) Tek bunlara stres yap fazlaya gerek yok :D :D :D

B

bıldırcın

Stresten dolayı uykuda diş kenetleme olayı benimde başıma geldi  :-[ 8 tane dişimi kaybetmek üzereyken son anda kurtardık..Stresten uzak durun denilse de bu pek mümkün değil..
Bence ağızlık olayı mantıklı ama o da estetiği bozar  :p Şahsen ben gece uyandığım da ağzında ağızlıklı arada horlayan bir tip görmek istemem :D :D

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Diş gıcırdatması mı,çok kötü bir durum..benim babam da gıcırdatırdı,özellikle de stresli ise. sabaha kadar dinle:) bir gün evimize misafir gelmişti...yine bir gece:) babam görevini aksatmadan işleme başlamış:) biz alışkınız, artık duymuyoruz bile:) misafir uyanmış:) kapı gıcırdıyor hırsız felanmı var acaba diye( ara ara gıcırdamadan dolayı) sabahı sabah etmiş.. gece olan olayı söyleyince,bizi tuttu bir gülmeki hiç sormayın gitsin:) hırsız ve diş gıcırdatması arasında  nasıl bir bag olur diyorsanız şekil(a) da anlatıgım gibi oluyor:)
babam asla dişlerine koruma taktırmaz:)
paylaşımın için teşekkürler roze:)

R

roze

su perisi' Alıntı:
Diş gıcırdatması mı,çok kötü bir durum..benim babam da gıcırdatırdı,özellikle de stresli ise. sabaha kadar dinle:) bir gün evimize misafir gelmişti...yine bir gece:) babam görevini aksatmadan işleme başlamış:) biz alışkınız, artık duymuyoruz bile:) misafir uyanmış:) kapı gıcırdıyor hırsız felanmı var acaba diye( ara ara gıcırdamadan dolayı) sabahı sabah etmiş.. gece olan olayı söyleyince,bizi tuttu bir gülmeki hiç sormayın gitsin:) hırsız ve diş gıcırdatması arasında  nasıl bir bag olur diyorsanız şekil(a) da anlatıgım gibi oluyor:)
babam asla dişlerine koruma taktırmaz:)
paylaşımın için teşekkürler roze:)
:D :D Rica ederim su perisi ;)

R

roze

bıldırcın' Alıntı:
Stresten dolayı uykuda diş kenetleme olayı benimde başıma geldi  :-[ 8 tane dişimi kaybetmek üzereyken son anda kurtardık..Stresten uzak durun denilse de bu pek mümkün değil..
Bence ağızlık olayı mantıklı ama o da estetiği bozar  :p Şahsen ben gece uyandığım da ağzında ağızlıklı arada horlayan bir tip görmek istemem :D :D
Çok geçmiş olsun, Nihal abla :) Olsun horlamanın da çözümü var, demokrasi de çareler tükenmez :D :D

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çözümü, stresi ortadan kaldırmak veya dişleri korumaya almaktır. Dişlerin korunması için; ağza, kişiye özel yapılan, silikon esaslı maddeden yapılmış bir gece plağı takılması tavsiye edilir. Bu koruyucu sayesinde şikayetlerin azaldığı ve tamamen ortadan kalktığı gözlemlenmiştir.
aslında ben 2-3 ay öncesine kadar dişteli takıyordum doktorum da çıkarttıktn sonra dişlerimi yyatarken çok fazla sıktığımı söyledi. zaten plak da takıyordum. çok yararlı tavsiye ederim. ben hem sabah hem de akşam takıyorum .

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Ya kardeşimde vardı bu durum, aman ya gece bir ses gelirdi sanırsın biri birşey kemirio hehehe.
İlginç bir durum valla  :)