BÖYLE BİR ELMASINIZ OLSUN İSTER MİYDİNİZ....

• Konbuyu başlatan MEDİHA1
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde MEDİHA1 tarafından oluşturulan BÖYLE BİR ELMASINIZ OLSUN İSTER MİYDİNİZ.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,461 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı BÖYLE BİR ELMASINIZ OLSUN İSTER MİYDİNİZ....
Konbuyu başlatan MEDİHA1
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan zeliş
M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
  Birçok elmas, uğursuzluklarıyla anılmıştır. Bunlar kimin eline geçene, onu felâkete sürüklediklerine inanılır. Bunlardan biri Mavi Elmas'tır. Sahiplerinden birinin adından ötürü, Hope Elması diye tanınır. 119,5 kıratlık bu eşi az bulunur elması, 1642'de Jean Tavernier adında bir Fransız gezgini Avrupa'ya getirmiştir. Elması Hindistan'da bir Buda heykelinin gözünden koparmıştı.

Bir Hintli rahip, bu davranışının kendisine uğursuzluk getireceğini söyledi. Gerçekten de uğursuzluklar birbirini kovaladı; Tavernier, elması Fransa Kralı XIV. Louis'e satmıştı. Aradan bir yıl geçmeden, Tavernier'i İspanya'da köpekler parçaladı. Fransa Kralı XVI. Louis ise elması karısı Marie Antoinette'e armağan etmişti. Onun da başına gelmeyen kalmadı.

1830'da Daniel Elias adında bir İngiliz, elması 200.000 liraya Banker Hope'a sattı. Hope. elması aldıktan kısa bir süre sonra, iflas etti. Daha sonra, çıldırarak öldü. Kanitovsky adında bir Rus prensi, bu söylentilere inanmayıp elması satın aldı, gözdelerinden soylu bir kadına armağan etti. Çok geçmeden, kadını bir başka dostu bıçakla öldürdü. Elmasın yeni sahibi Yunanlı Simon Monkaricies'ti. Açıkgöz adam, elması çok yüksek bir fiyatla, Sultan Abdülhamit'e sattıysa da, az sonra karısı, oğlu ile birlikte bir kazaya kurban gitti. Abdülhamit'in sonunu da bilirsiniz.

Böylece uğursuzluklar zinciri sürüp gitti. Devrin tanınmış kadınları bu elması takmak için birbirleriyle yarış ettiler, birçoğunun başına hiç umulmadık felâketler geldi. Son olarak Mavi Elmas'ı Yunanlı armatör Onasis'in karısı Tina almıştı. Ancak, o da hiç umulmadık bir zamanda, çok sevdiği kocasından ayrılmak zorunda kaldı. Uğursuz elmas şimdi Amerika'da bir müzededir.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Onassis ailesinin başına gelenlerin bu elmas yüzünden olduğunu duymuştum ama tarihini bilmiyordum,teşekkürler Mediha

Elmasın uğursuzluk getirmesi tesadüf mü diyeceğim ama  :dusun , bir de bu konuda Tibetlileri çözemedim,ilginç tarihleri var ::)

B

busra309

Kullanıcı
22 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
tşk. :)medihacım
ben genelde bu tür inançları desteklemiyorum fakat bence bu konuda olabilecek şeylerden biride evrensel çekim yasasıdır.ilk sahibin başına kötü bişey geldiği için insanlar bu elmasın kötü olduğuna inanıyorlar.daha sonra evren harekete geçiyor düşüncelerle elmas sahiplerinin başına bişey geliyor. elmasın kötü olduğuna inanlar artıyor ve elmasın laneti devam ediyor.......tabi bu benim görüşüm kesin bir yargıda yapmıyorum.inançlar kişeldir.......

medihacım senin yorumunuda bekliyorum...

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
busra309' Alıntı:
ben genelde bu tür inançları desteklemiyorum fakat bence bu konuda olabilecek şeylerden biride evrensel çekim yasasıdır.ilk sahibin başına kötü bişey geldiği için insanlar bu elmasın kötü olduğuna inanıyorlar.daha sonra evren harekete geçiyor düşüncelerle elmas sahiplerinin başına bişey geliyor. elmasın kötü olduğuna inanlar artıyor ve elmasın laneti devam ediyor.......tabi bu benim görüşüm kesin bir yargıda yapmıyorum.inançlar kişeldir.......

yorumunun kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum.
bunun yanında insan psikolojisini de buna hazırlıyor.
hani çok bilinen bir öykü vardır ya biri soğutucuya girer ve kapı kapanır. çıkış yoktur. kendini ölmeye hazırlar. bir gün sonra onu kurtarmaya geldiklerinde onun donarak öldüğünü görürler. ama soğutucunun çalışmıyordur ve insanın hayatta kalabilmesi için uygun sıcaklıktadır.
yani insan kendini neye hazırlarsa o olur....  :)

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Elması Hindistan'da bir Buda heykelinin gözünden koparmıştı.
bu buda heykeli çok süper dizayn edilmiş birşey herhalde ??? yani gözünden kopartılmışsa  :)

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
busra309' Alıntı:

hımm sey ben de buna benzer birşey duymuştum büşracım mısırda bazı mezarları açanlar lanetlenip 1 yıl içinde ölüyorlarmış  :)

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
ilenay' Alıntı:
busra309' Alıntı:

hımm sey ben de buna benzer birşey duymuştum büşracım mısırda bazı mezarları açanlar lanetlenip 1 yıl içinde ölüyorlarmış  :)
uydurmadır bence....

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
[/quote]

belki de kimyasal içeriyordur o yüzden ölüyordur....

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
MEDİHA' Alıntı:
belki de kimyasal içeriyordur o yüzden ölüyordur....
[/quote]
aslında bu çok mantıklı ama hatırladığıma göre esrarengiz bir şekilde ölüyorlarmıs neyse ben bi araştırayım da kesin bilgiler söyleyeyim çünkü ben bunları hatırladığım  kadarıyla yazıyorum  :)

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
bir de o muze yıkılıyormuş  :D

bu da ne uzun bir zincirmiş  ;D

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
MEDİHA' Alıntı:
ilenay' Alıntı:
bu buda heykeli çok süper dizayn edilmiş birşey herhalde ??? yani gözünden kopartılmışsa  :)
gözü böyleyse gerisi nedir diye mi düşündün.... ;D ;D ;D
ayne  yani gözü bir elmastan yapılmışsa kendisi de altındır   ;D

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
ilenay' Alıntı:
MEDİHA' Alıntı:
ilenay' Alıntı:
gözü böyleyse gerisi nedir diye mi düşündün.... ;D ;D ;D
ayne  yani gözü bir elmastan yapılmışsa kendisi de altındır   ;D
altına benziyordu zaten....

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
bencede  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Belki elmas,tek taş gibi şeylere pek merakım olmadığından istemem.
Ama bana Kütüphane bağışalayabilirsiniz, kabulümdür. :)