BİR GEYŞANIN ANILARI.....

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde berrak tarafından oluşturulan BİR GEYŞANIN ANILARI..... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,475 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı BİR GEYŞANIN ANILARI.....
Konbuyu başlatan berrak
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan zuzu835
B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
Geyşa kimdir?Nasıl davranmalıdır?O kadar güzel anlatılmış ki anılar.Chiyo-chan ın Nitta Sayuri ye dönüşen adıyla,değişen hayatı…
Çok küçük yaşlarda başlayan bir eğitimden bahsediliyor kitapta geyşalık için,öyle ki kimi geyşaların çocukları 3 yaşından gün alır almaz başlarlarmış bu zorlu eğitime ve tabii ki bu da bu acımasız dünyaya bir adım önde başlamak anlamına gelebilir.
Neden geyşa olunduğuna dair kitapta en çok etkilendiğim kısmı sizlerle paylaşmak istiyorum:

-Nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum…Bu hiç benim hayal ettiğim şey değildi.
-Ne demek istiyorsun?Ben hepimizin nezaket istediğini sanıyordum.Belki söylemek istediğin şey nezaketten fazlasını istediğindir,ki bu senin isteme hakkın olmadığı bir şey.
Gerçekten bir geyşanın hayatının nasıl olacağını düşünüyordun?Hayatlarımızın mutluluk verici olması için geyşa olmuyoruz,Başka çaremiz olmadığı için geyşa oluyoruz.

Gerçekten çok etkileyici sözler.
Geyşaların eğitiminin bağlı oldukları okiyalar tarafından borç olarak karşılanıp,zamanı gelince mizuage parası(bir erkekle ilk kez birlikte olmak için verilen yüksek teklif)ile ve çalışarak ödemesi gerektiğinden bahsedilmiş,çok acımasız bir dünya.Birbirleri ile rekabet halinde olan geyşaların birbirlerinin ayaklarını kaydırma çabaları çok ileri boyutlara varabilmiş kimi zaman.
Geçtikleri eğitim Japon sanatları üzerine,müzik,sanat,dans,çay ikramı üzerine(ki çay seramonileri gerçekten çok özel)olmuş,kendilerinden sadece güzel değil aynı zamanda zeki olmalarıda beklenmiş ancak koşulsuz itaat da beklenmiş,söz hakkına sahip olmalarındansa.
Oturmaları,kalkmaları,yürümeleri,selamları,konuşmaları,giyim kuşamları,saçları,makyajları her şey büyük bir çaba gerektirirmiş her olayda bir anlam varmış.Kimonolarının güzelliğinden ayrıca bahsedilmiş.

Bir Geyşanın Anıları - Arthur Golden

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Bu şu filme alınan ve benim izlediğim filmin KİTAP ı ise tavsiye ederim bende film harikaydı

Kitapı okumus gibi oldum yanı tabi yönetmen kitapa ne kadar sadık kalmış ise

B

berrak

Kullanıcı
28 Tem 2007
En iyi cevaplar
0
0
pembe...
ben filmi izlemedim kitabını tavsiye ediyorum çünkü bazı düşünceler görsel olarak ifade edilemiyor diye düşünüyorum okumayı seviyorsanız dikkatinizi çekecktir  ;)

A

ayben

Evet bende izlemiştim ve filmi harikaydı belki yazarın aksettiği düşünceleri bilemem kitabını okumadığım için ama ben bu filmi izlerken çok farklı düşüncelere dalmıştım...
Teşekkürler :)

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
benimde bir geyşam olmalı
japonlardan ne eksiğim var :) ;D

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
mutlaka alıp okuyacağım teşekkürler tavsiyeleriniz için hepinize  :)

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ne yani gözlerim çekik değil diye
benim geyşam olmayacak mı
banane banane ben geyşa istiyorum
;D ;D

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
alparslan' Alıntı:
ne yani gözlerim çekik değil diye
benim geyşam olmayacak mı
banane banane ben geyşa istiyorum
;D ;D
aaa üzülme gözlerim çekik değil diye olur mutlaka alpaslan  ;D ;D ;D

A

alparslan

Kullanıcı
2 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
ama olmalı gözde :)

yok kitabı okumadım
ama geyşalık hakkında biraz bilgim vardır

Y

yağmureal

Kullanıcı
19 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
kitabı okumadım ama filmi beğendim

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Bu güzel paylaşımın için teşekkürler..
Sınavlarımı vereyim. ßende okumak isterim.

Z

zuzu835

Kullanıcı
26 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
gerçekten okunmaya  değer  bi  kitap.