BİR GELENEK DAHA TERSİNE DÖNDÜ :)

• Konbuyu başlatan Mavison
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Mavison tarafından oluşturulan BİR GELENEK DAHA TERSİNE DÖNDÜ :) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,976 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı BİR GELENEK DAHA TERSİNE DÖNDÜ :)
Konbuyu başlatan Mavison
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan prenses_o6
M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
Bir gelenek daha tersine döndü
Aksoy ailesine iç güveyi olarak giden Engin Polat'ın düğününde, damat ve gelinin rolleri değişti.

Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde Süheyla Aksoy ile Engin Polat, bazı bölgelerde sürdürülen eski bir geleneğe göre evlendi. Aksoy ailesine iç güveyi olarak giden Engin Polat'ın düğününde, damat ve gelinin rolleri değişti. Damat ailesinden istendi, ilk istemede usulen olumlu cevap alınamadı ikinci istemede aile ikna oldu. Damadın çeyizi görüldü, düğün günü gelin, damadı evinden aldı ve çiftin düğünü gerçekleşti. Damat gelinin evine yerleşti.

Kız evlat sahibi kimi aileler, çocuklarını evlendirirken iç güveyi alıyor. Geleneğe göre, erkek çocuklar evlendirilirken yerine getirilen tüm adetler, görenekler kızlar (gelin) için de uygulanıyor. Damat adayı belirlendikten sonra, kızın rızası alınıyor. Kızın rızası alındıktan sonra, hep birlikte gidilip damat adayı ailesinden isteniyor. Bütün masraflar kız tarafından karşılanıyor. Düğün günü gelin, ailesi ve davetliler damadı gidip evinden alıyorlar.

Kaynarca'da 5 kızı olan Ümriye ve Halim Aksoy çifti, kızları Süheyla'yı bu geleneğe göre evlendirdi. Damat adayı olarak seçilen Büyük Kaynarca köyünden Engin Polat'ı ailesinden istedi. Damadın ailesi ilk istemede oğulları Engin'i vermeyince ikinci kez istemeye gidildi. Bu sefer aile oğullarını kız tarafına verdi ve söz kesildi. Düğün öncesi kız tarafı evin eşyasını alıp hazırlıkları tamamladı. Düğünden önce damadın çeyizi alındı ve eve yerleştirildi. Düğün günü davul ve zurna ile gelin evinde eğlence yapıldı, daha sonra damat almaya gitmek için hazırlıklar yapıldı.

DAMAT ALMA TÖRENİ

Konvoyla damadı almaya giden gelin bir süre arabadan inmedi. Damadın gelin eve gelmeden gelmeyeceğini söylemesi üzerine, gelin damadın evine geldi. Damadın bulunduğu odanın kapısında bekleyen damadın kız kardeşi para almadan kapıyı açmayacağını söyledi. Gelin “o zaman damadı almadan gideriz” dedi. Kız kardeşi “siz bilirsiniz” dedi. Daha sonra gelen kayınpeder Aksoy, damadın kız kardeşine bir miktar para (sandık parası) verdi. Kapının açılmasıyla, gelin damadın yanına girdi.

Damat Polat, evden ayrılırken annesiyle ve kardeşleriyle vedalaştı, duygulu anlar yaşadı. Daha sonra gelinin kolunda evden ayrıldı. Baba Halim Aksoy, amaçlarının evlerinin sessiz kalmaması, öldükten sonra ocaklarının kapanmaması olduğunu belirtti.

Damadı istemek için aileye haber verdiklerini kaydeden Aksoy, şunları söyledi:

“Oğullarını beğendiğimizi ve kızımızla evlendirmek istediğimizi söyledik. Bizi iyi karşıladılar. Bütün masrafları biz karşıladık. Damadımı ilk gittiğimizde vermediler, ikinci gittiğimizde verdiler. İlçemizde erkek çocukları olmayan aileler bu şekilde kızlarını evlendiriyorlar. Erkek çocuğumuzu evlendiriyormuş gibi bütün her şeyi biz yapıyoruz. Önemli olan gençlerin mutluluğu. Amacımız evimiz kızlarımız evlendikten sonra sessiz kalmasın. Biz öldükten sonra ocağımız kapanmasın, kızım ve damadım ocağımızı tüttürsün. Engin de artık benim bir evladım.”

Gelin Süheyla ise görüştüklerinde damat adayıyla birbirlerine uygun olduklarını düşündüklerini ifade ederek, “Ailem bana Engin'i uygun gördü. Görüştük biz de birbirimize uygun olduğumuzu düşündük ve evlenmeye karar verdik” dedi.

Gerçekten çok ilginç  :)

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
türkiye deki erkek sayısındaki azalma göz önünde tutulursa bu olayın normal sayılma durumu olası ;)

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
bana çok mantıksız gelmedi aslında, iç güveyi olacaksa böle olmalı tabi  :)

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ya hayır eskisi gibi olsun erkekler istesin kızları erkekler yapsın herşeyi :D

E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
çok şaşırdım ya.. :eek: :eek: babamın bana erkek istemeye gideceğini düşünemiyorum..kendimin de damatı evinden alacağımı düşünemiyorum...  :D :D :D

E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
amin okyanusya amın...olacak şey değil valla...daha neler...bazı insanların soyunu devam ettirme merakını hiç anlamıyorum yanı soyun devam etcek de ne olacak.. :eek: :eek:

M

Mavison

Kullanıcı
10 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Eskişehir
he he :) şimdi iç güveyi için normal, ama ben babalar gibi giderim taptığım insanı ailesinden isterim evden de çıkarır giderim, benden daha mutlusunu da bulamazlar  ;D