BİR BİLGEYE SORMUSLAR

• Konbuyu başlatan Paradoks
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Paradoks tarafından oluşturulan BİR BİLGEYE SORMUSLAR başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,725 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı BİR BİLGEYE SORMUSLAR
Konbuyu başlatan Paradoks
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan semişş
P

Paradoks

"Efendim, dünyada en çok kimi seversiniz?
"Terzimi severim," diye cevap vermiş.
Soruyu soranlar şaşırmışlar:
"Aman üstad, dünyada sevecek o kadar çok kimse varken terzi de kim oluyor?
O da nereden çıktı? Neden terzi?"
Bilge, bu soruya da şöyle cevap vermiş:
"Dostlarım, evet ben terzimi severim. Çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü yeniden alır. Ama ötekiler öyle değildir. Bir kez benim hakkımda karar verirler, ölünceye kadar da, beni hep aynı gözle görürler.

Bir bilgeye sormuşlar:
- Bir insanın zekasını nereden anlarsınız?
- Konuşmasından.
- Ya hiç konuşmazsa?
- O kadar akıllı insan yoktur ki!..

Bir bilgeye nasıl bu kadar doğru kararlar alabildiğini sormuşlar, "Deneyim" demiş. O deneyimi nasıl kazandın, diye sormuşlar "Hatalarımla" demiş

Bir bilgeye " Nasıl insan oluruz?" diye sormuşlar ya.
"Üç adım atlama" gibi bir cevap vermiş bilge kişi:
Önce sana kötülük yapanlara kötülük düşünmemen gelir,
İnsanlığa attığın ilk adım budur... Sana kötülük yapanlara iyilik
yapabildiğin an ise ikinci büyük adımı atar ve hakiki insan olmaya başlarsın. Nihayet, sana iyilik yapanla kötülük yapan arasında bir fark hissetmeyecek hale geldiğin zaman insan olursun

Bilgeye sormuşlar dünya da en güzel şey ne diye?
´Sevmek´ demiş...
Peki sonra? demişler...
´Sevilmek´ demiş...
Peki neden sevmek sevilmekten önce geliyor? demişler...
O da demiş ki ´insan sevdiğine sevildiğinden daha çok emindir...

Bilgeye Sormuşlar;
- insan neden dilek diler?
- insan gerçekleşmesi için diler, ama bilmez ki gerçekleştirmek için dilemek gerek.

Bir bilgeye sormuşlar;
-En mutlu insan kimdir.
-İşte o dağdaki çobandır demiş.
"Neden" diye sormuşlar.
"Çünkü insan bildikleriyle yaşar, onun
bildikleri koyunları ve çevresiyle sınırlı kendisini mutsuz edecek veya kafasını karıştıracak fazla bir bilgiye sahip değil."

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
"Bir bilgeye sormuşlar;
-En mutlu insan kimdir.
"Neden" diye sormuşlar.
bildikleri koyunları ve çevresiyle sınırlı kendisini mutsuz edecek veya kafasını karıştıracak fazla bir bilgiye sahip değil."

Eskiler, bilimin gelişmesiyle insanların mutsuz olduklarını söyler dururlar. Tıbbı örnek verirler, tıp ilerledikçe hastalıklar keşfedildi ve insanlar mutsuz oldu... diyerek.
Ben buna hiç katılamıyorum.
Kafası boş insanlar, mutlu olabilirler çünkü mutsuzluk nedir diye bir kaygıları yoktur.
Oysa bilgi, bilmek, araştırmak ve bunları insanlık yararına kullanmak kadar güzeli, doğrusu var mı?
Hastalıklar keşfediliyor evet ama, çareleri de bulunuyor sonuçta:)

A

altyy

Kullanıcı
31 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
konya
Bir bilgeye sormuşlar;
-En mutlu insan kimdir.
"Neden" diye sormuşlar.
teşekkürler

A

ayben

Efendim, dünyada en çok kimi seversiniz?
"Dostlarım, evet ben terzimi severim. Çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü yeniden alır. Ama ötekiler öyle değildir. Bir kez benim hakkımda karar verirler, ölünceye kadar da, beni hep aynı gözle görürler.

Teşekküler Paradoks çok doğru bir söz bu.
Ön yargılarla örülü bir dünya, sonra yapılan hataların affı olmaması, kin ... :( :'(

S

senarist081

"Efendim, dünyada en çok kimi seversiniz?

Bu söze tamamen katılıyorum,özellikle toplumumuzda bizler yargısız infazı çok yapıyoruz...Kişileri tanımak da aceleci davranıyoruz,bence bir insanı tanımak için öncelikle iç dünyasını gerekir diye düşünüyorum..Çoğu kişi birisine kafayı taktı mı ondaki bu düşünceyi kolay kolay silemiyorsunuz,sabit fikirlere kapılıyoruz..

P

Paradoks

Zynep' Alıntı:
"Bir bilgeye sormuşlar;
-En mutlu insan kimdir.
"Neden" diye sormuşlar.

Eskiler, bilimin gelişmesiyle insanların mutsuz olduklarını söyler dururlar. Tıbbı örnek verirler, tıp ilerledikçe hastalıklar keşfedildi ve insanlar mutsuz oldu... diyerek.
Ben buna hiç katılamıyorum.
Kafası boş insanlar, mutlu olabilirler çünkü mutsuzluk nedir diye bir kaygıları yoktur.
Oysa bilgi, bilmek, araştırmak ve bunları insanlık yararına kullanmak kadar güzeli, doğrusu var mı?
Hastalıklar keşfediliyor evet ama, çareleri de bulunuyor sonuçta:)
ORADAKİ ANLATILMAK İSTENEN SİZİN DEDİGİNİZDEN COKK FARKLI FAKAT CELİSKİ KURULDUGUNDA TAMAMEN SİZE KATILIYORUM ÖGRENMENİN VERDİGİ HAZI TATMAK GEREKİR.. ;)

P

Paradoks

Zynep' Alıntı:
Farklı olanı açıklar mısın rica etsem o zaman:)
TABİKİ... BOS KAFALI İNSANLARIN MUTLU OLABİLECEGİ DEGİL ELBETTE COBANINDA KENDİSİNE HAS KAYGILARI VARDIR FAKAT KENDİ UFKUNUN DOGRULTUSUNDA ELİNDEN GELENİ YAPIYORDUR HER NE KADAR BİZE BASİT GÖRÜNSEDE. VURGULANMAK İSTENEN BİLİMİN İNSANI RAHATSIZLIK VE TEREDDÜTE SÜRÜKLEDİGİ DEGİL GÖRDÜKLERİMİZ - BİLGİLERİMİZİ KULLANABİLMENİN İNSANI MUTLU EDECEGİ. 

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Soruyu sorarken, mesleği çobanlık olan kişileri asla küçük gördüğüm düşünülmesin, verilen örneğe sadık kaldım sadece. Ama açıklamanı çok tatmin edici bulmadığım gibi... az birazda kıssadan hisseyle çelişen birşeyler mi gördüm?

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
:) Peki sen masumsun.

altyy' Alıntı:
Bir bilgeye sormuşlar;
-En mutlu insan kimdir.
"Neden" diye sormuşlar.
teşekkürler
Terciniz bu mu altyy?
Ne kadar az bilirsem o kadar mutluyum... mantığı mı?

P

Paradoks

Zynep' Alıntı:
:) Peki sen masumsun.

altyy' Alıntı:
Bir bilgeye sormuşlar;
-En mutlu insan kimdir.
"Neden" diye sormuşlar.
teşekkürler
Terciniz bu mu altyy?
Ne kadar az bilirsem o kadar mutluyum... mantığı mı?
HERNE KADAR COKK BİLGİYE SAHİP OLSAK HADİ İNSANOGLUNUN BİLİM-TEKNİKTEKİ ARAYISINI SONLANDIRAMAZ... BİLGİNİN SINIRI YOKTUR TIPKI YENİ BİR TEZ ÜRETİLENE KADAR ELDE EDİNEN BİLGİNİN GECERLİLİGİNİ SÜRDÜRDÜGÜ GİBİ. BİLGİNİN İNSANI SONSUZ HUZUR VE MUTLULUKLA DONANDIRACAGI KANATİNDE DEGİLİM. HERHANGİ BİR OBJEYE YÖNELİR HAKKINDA BİR COKK BİLGİ EDİNİRSİN SANA HUZUR VERİR FAKAT BİLMESEN...?  ;) 

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Bilgeye sormuşlar dünya da en güzel şey ne diye?
´Sevmek´ demiş...
Peki sonra? demişler...
´Sevilmek´ demiş...
Peki neden sevmek sevilmekten önce geliyor? demişler...
O da demiş ki ´insan sevdiğine sevildiğinden daha çok emindir...
Bingoo  ;)

S

semişş

Kullanıcı
8 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bilgeye Sormuşlar;
- insan neden dilek diler?
- insan gerçekleşmesi için diler, ama bilmez ki gerçekleştirmek için dilemek gerek.

HAYATTA İSTEKLERİMİZİ  GERÇEKLEŞTİRMEDEN ÖNCE ,DİLEKLE BAŞLARIZ,OLMAYINCA PES EDERİZ AMA GERÇEKTEN İSTESEK DİLEGİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN BÜTÜN ÇABAYI GÖSTERSEK BAŞARIYA ULAŞIRIZ......

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKÜRLER