Beyin kanamasını 4 adımda anlamak!

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Beyin kanamasını 4 adımda anlamak! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,167 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Beyin kanamasını 4 adımda anlamak!
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Zynep
K

Kristal

Bazen hiçbirşeyimiz yokken durup dururken kendimizi kötü hissederiz. Hatta bir an bayılıp olduğumuz yere yığılıveririz.

Eğer yüksek tansiyon sıkıntısı yaşıyorsak, damar sertliği sorunumuz varsa hele bir de 45 yaş üzerindeysek beyin kanaması geçirme riskimiz bir o kadar fazla.

Bir Nöroloji Uzmanı şöyle der: Önemli olan Beyin kanaması teşhisini koymak ve 3 saat içerisinde bunu tedavi ettirmek, ki bu hiç de kolay değil. Beyin kanaması semptonlarını anlamak çok zor olabilir. Fakat bu konuda bilgisiz olup beyin kanaması geçiren kişiye müdahale edilmezse, beyini çok ciddi zararlar görebilir.

Beyin kanaması olduğunu anlamak için aşağıdaki dört adımı uygulamak gerekir:

· Kişinin gülümsemesini istemek (eğer yapamazsa = Felç demektir)

· Kişinin çok basit bir cümle söylemesini istemek ("Bugün çok güzel bir gün") gibi.

· Kişiden her iki kolunu birden kaldırmasını istemek.

· Kişiden dilini dışarı çıkartmasını istemek. (Eğer yamulmuşsa bu da felç geçirdiğine işarettir.)

Eğer kişi bu dört adımdan birini yerine getiremiyorsa – "lütfen" derhal acil Servise haber veriniz ve Doktora telefonda durumu izah ediniz.

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
teşekkrüler kristal ne kadar önemli bir bilgi ve anlamanın yolu ne kadar basitmiş tabi insan bir yakını bu haldeyken nasıl sakin olup bunları uygulamaya anlamaya çalışır oda ayrı tabi ama bilmekte yarar var ne de olsa  ;) ::)

K

Kristal

Bu konuda bilgi sahibi olmak gerekiyor.
Özellikle çocuğu olanlar.Malum, çocuklar düşe kalka büyüyor. ;)

S

syn

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
teşekkürler
ben beyin ameliyatı geçirmiştim
duvardan düşmüştüm , komşular çocuk bu düşe kalka büyür hastaneye götürmeye gerek yok desede
annem göz bebeğimin ışığa yanıt vermediğini fark ederek iyi olmadığımı anlamıştı

K

Kristal

syn' Alıntı:
teşekkürler
ben beyin ameliyatı geçirmiştim
duvardan düşmüştüm , komşular çocuk bu düşe kalka büyür hastaneye götürmeye gerek yok desede
annem göz bebeğimin ışığa yanıt vermediğini fark ederek iyi olmadığımı anlamıştı
Geçmiş olsun. :)

R

roze

Çok teşekkürler, Kristal ;) Aklımda olacak, inş. uygulamak zorunda kalmam.

C

cansus88

Kullanıcı
15 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
afyon
kafa tramvası sonucuda beyin kanaması olabilir bunun tespit edilmesinde 1. adım kusma varsa büyük ihtimalle kanama vardır

Ö

ölüdeniz

Kristal sağlık üzerine bizimle paylaştığın bu güzel bilgiler için teşekkürler

K

Kristal

Özellikle sıcakların yaklaştığı şu günlerde dikkate alınmalı...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Annem benim evimde geçirdi.
Gece yarısı düştü, dengesini kaybetti karanlıkta sandım ve kaldırıp yatırdım.
Sabah uyandırdım, yüzünü yıkaması için banyoya gitmesine yardım ettim. Sabahlığının kolunu bulamadı. Garip şeyler yaptı.
Düşmeden ötürü bir dengesizlik sandım önce.
Kahvaltısını tepsiye koyup yanına gittim. Çayı çok sıcaktı ama kaşık kullanmak yerine parmağını daldırdı çaya. Ve hiç tepki vermedi.
Anında hastaneyi aradım.
Şeker yükselmesi olabilir dediler ve tetkikler için kan idrar alındı.
Kendi doktoru geldi ve hemen beyin tomografisi istedi ve teşhis kondu; Beyin kanaması!
O akşam ki düşmesi neden olmamıştı ama bu kanama dengesini kaybedip düşmesine neden olmuştu.
Çocuklar konusu ise; başları üzerine düştükleri zaman hiç beklememek gerekir, hemen göstermek lazım.
Çünkü 24 saatlik bir süreç.
Ve uyuduğu anda kaybedilebilir.

Y

yigitce

Kullanıcı
23 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
yigitce2007.spaces.live.com
benim babamda beyin kanamasi gecirmis ve saglikli  müdehalede yapilmamisti...(insanlari sadece para olarak gördükleri icin)
türkiyeye acil gelip samsun tipa kaldirdigimizda (ki oda baslica bir olaydir...hastamizi bile vermek istemediler)  doktorlar nasil yasamissa yasamis dediler...cok aci bir olaydi...kusura kalmayin...

gerekli ve güzel paylasim icin tesekkürler Kristal...

C

catzilla

bu beyin kanaması olayı, bir gün benimde başıma gelebilir diye çok korkuyorum.. ::)

yakın çevremde bu olayı yaşayanları gördüm, sonuçları üzücü oluyor.

bilgilendirmelerin için teşekkürler kristalcim.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
yigitce' Alıntı:
benim babamda beyin kanamasi gecirmis ve saglikli  müdehalede yapilmamisti...(insanlari sadece para olarak gördükleri icin)
Senden bir önceki yanıtımda bunu anlatmaya çalıştım bende.
Kendi doktoru gelene kadar annemin...