BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

• Konbuyu başlatan ayben
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitap Önerileri kategorisinde ayben tarafından oluşturulan BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 33,411 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitap Önerileri
Konu Başlığı BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE
Konbuyu başlatan ayben
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan HERHANGİBİRİ
Ç

çakyamun

Kullanıcı
27 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
gercekten verılen bilgıler için cok tşk edıyorum herkese bunları duyduktan kesın okuyacam...şimdiye kadar okumamış olmam buyuk bır kayıp :(

E

emrelegend

Kullanıcı
21 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Bana kalırsa kitabın verebileceği tek ana tema mücadele ve azimle birşeyleri başarma arzusudur. Ülke olarak hiçbir tehdit altında kalmadan bunları başarmakta pek zor olmasa gerek. Kapakdaki resimden bir ülkenin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini okumayı beklerken, tamamen rusya ve isveçin kendi menfeatleri doğrultusunda imtiyazlar tanınmış bir ülkenin hikayesini okudum. Acaba bizim yaşadığımız zorlukları yaşasalardı, bizim verdiğimiz mücadelenin 10'da 1 ini verselerdi, o reçel ve peynirleri yapacak zamanları ve koşulları olurmuydu.

Dünyada sonradan bağımsızlığını kazanan bütün ülkeler, bağımlı oldukları ülkelerin çöküşüyle bunu başarabilmişken, hangi ülke çöküşünün enkazlarıyla bağımsızlığını kazanmıştır.Anladım ki tarihimiz benzersiz.Bize Atatürk tarafından okutulması için önerilen bu kitap da bile bizim mücadelemisin çeyreği bile bulunmuyor.

H

hazal93

Kullanıcı
11 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ben de okumaya başlamıştım ama yarım bıraktım buradaki tavsiyeleri göz önüne alarak tekrar okumaya başlayacağım  :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
emrelegend' Alıntı:
Bana kalırsa kitabın verebileceği tek ana tema mücadele ve azimle birşeyleri başarma arzusudur. Ülke olarak hiçbir tehdit altında kalmadan bunları başarmakta pek zor olmasa gerek. Kapakdaki resimden bir ülkenin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesini okumayı beklerken, tamamen rusya ve isveçin kendi menfeatleri doğrultusunda imtiyazlar tanınmış bir ülkenin hikayesini okudum. Acaba bizim yaşadığımız zorlukları yaşasalardı, bizim verdiğimiz mücadelenin 10'da 1 ini verselerdi, o reçel ve peynirleri yapacak zamanları ve koşulları olurmuydu.

.

Aslında onların ki de başarı...
Çünkü,Ülke olarak savaş olmadan,kan dökmeden bir devrim yapmaya çalışmışlar ki bu biraz daha zordur fikrimce...
İnsanları daha iyiye motive etmek,başarıya götürmek de bir şeydir...
Değişim için,ilerleme için illaki savaşlar mı olmalı?

Ülkemizin vermiş olduğu mücadele ile belki kıyaslanamaz ama kendi ülkeleri için güzel bir örnek teşkil etmekteler diye düşünüyorum.

E

emrelegend

Kullanıcı
21 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Evet Finlilerin yaptığı başarıdır. Bunu yaparken iki olayın üzerinde durmuşlardır.

1) Eğitimi köylere kadar indirerek, bir toplumu bütünüyle geliştirmenin yolunun köylerden başlamak olduğunu savunmuşlardır.

2) Ana dillerini  rusca ve isveçcenin boyunduruğundan kurtarmışlardır.

1) Tıpkı Atatürk'ün Köy Enstitülerin kurulmasına teşvik olması ve buraların yüzlerce aydın kişiler yetiştirmesi gibi( ne yazıkki a.b.d. isteğiyle kapatılmıştır)

2) Türkçe olarak ilk geometri kitabının yazılması, öğrencileri yurt dışına göndermek yerine, yurt dışındaki hocaları Türkçe öğreterek buraya getirmesi kitapla arasında bağlantı kurduğum olaylardır.

sonuç olarak bence, ülke üzerinde savaş olup kan dökülseydi böylesine bir devrim yapılamazdı. Yaptıklarını azımsamıyorum ama şartlar ve durumlar böylesine bir gelişimin zeminini çok önceden hazır etmişti onlara. 

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Emrelegend ; yazdıklarına katılmamak mümkün değil ama bir önceki yorumunda değindin cümleden dolayı yorumumu bu şekilde yaptım. :)

Ve yine de Finlandiya halkını tekrardan tebrik ediyorum.
Ve Atatürk'ü her zaman olduğu gibi saygıyla ve sevgiyle ve gururla anıyorum.

B

beyazdilekce

Kullanıcı
1 Ara 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
evet gerçekten güzel bir kitap okulda iken müdürümüz herkese zorunlu olarak okutturmuştu. :) eğitimin bir ülke ve ülke içersindeki bireyler için ne kadar önemli olduğunu teyit eden bir kitap. 

H

HERHANGİBİRİ

Kullanıcı
22 Şub 2012
En iyi cevaplar
0
0
harran
kitap finlandiyanın zor bir bölgede askeri açıdan zayıf kalmasıyla kültürel açıdan yükselerek bugunkü konuma gelmesini anlatıyor (nuri okutan 2009 şanlıurfa valisi bu kitabı köylere göndererek okuma seferberliği başlatıyor).grigory petkovun gercekten sadece öğretmen değil askerde subayların doktorların din adamlarının toplumu ileriye götürmekte ne kadar önemli olduğu vurgıulanıyor vede kitapta en çok hoşuma giden mesleğinin ne olduğundan çok onu layıgıyla yapıp bir yerlere gelen insanların ve o bölgeye özel yapması çok doğru bir görüş reçel kıralı var yumurtalarıyla ün yapmış insanlar var bunlar şu anada turkiyenin üstünde durması gereken sorunlar...