ben diyorum ki,siz ne yapardınız..

• Konbuyu başlatan lilaslmn
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde lilaslmn tarafından oluşturulan ben diyorum ki,siz ne yapardınız.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,833 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı ben diyorum ki,siz ne yapardınız..
Konbuyu başlatan lilaslmn
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
L

lilaslmn

merhaba..
    kim olduğunuz,ne iş yaptığınız önemli değil..eğer bir paylaşım için burdaysak fikrinize ihtiyacım olacaktır elbet..
    dün akşam parktan dönmek istemeyen oğlumun sesiyle inledi mahalle..eve geldiğimizde hala ağlıyordu,odasına geçti hırsla.ne yapılırdı böyle bir durumda...
    ağlama ve bağırma seslerini cebime kaydettim,zaman sonra yanına gittim ve oğluma dinlettim.öyle şaşırdı ki..'bu ben olamam' dediğinde pişman olduğunu anladım ve kucağıma aldım onu..
    bu tarz olaylara karşı o kadar çok öneri var ki..
    ben diyorum ki;bu gibi durumlarda nasıl davranırdınız.??

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
okuyunca kendimi gördüm lilaslmn annecim :) :)...

bu kadar önemli bir konuyu paylasman harika birşey...keşke her anne baba çocuklarının davranışlarını yakından takip edip bir çözüm önerisi bulsalar dimi ama...

bende yaptım cocuğunuzun bu yaptığını çoğu kez...birincisi onun o anki durumu sizinle alakalı birşey değil...

yani çocuk bağırır isyan eder cığlık atar ama o an onun dışarıyla bağlatısı kopar aslında işte önemli olan o bağlantıyı açığa çıkmadan yakalamak...yani demek istediğim biryerden gitmek istemiyorsa çocuğunuz dikkat ederseniz oradan hemen gidince ağlamaz kızmaz bir süre sonra ağlar (bu genellikle yolda olur ki anneler nefret ederler)...

ona parktan dönmeniz gerektiğini ilk anlattığınızda bence hadi oğlum eve gidiyoruz demişsinizdir...işte hep bu yüzden ağlarlar  çünkü çocukların en sevmedikleri cevap budur...

ona gece gece burada olmanın olumsuzluklarını anlatın sakin sakin...ve zaten güzel havalarda tekrar oraya gidebiliriz deyin...

ya çok önemli birşey biliyormusunuz...ben hep şeye benzetirim bunu...hani birine aşık olursunuz...bütün gün birliktelikten sonra eve yalnız gelince içinize bir burukluk çöker...keşke orada olsaydım der ve çığlık atmak istersiniz ama yaşınız gereği bu pek mümkün olmaz...

işte bu durum çocuklarda bu şekilde ortaya çıkıyor...

sevgiyle kalın kocaman :) :)

L

lilaslmn

sevgili seca'cım,merhaba..
  güzel bir olgunlukla yorum yapmışsın,teşekkürler.daha önce okuduğum bir yazıda şöyle diyordu: çocuğunuza mutlu olduğu ortamdan ayrılmadan 15 dk önce haber verin ki,stres yaşamasın.
  bazen ne yazılanlar ne çizilenler kabul görmüyor..' çocuk ' deyip geçmeden başlı başına bir birey olarak görmek gerek..
  sevgiyle kal.. :)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
öyle zaten parktan veya baska biyerden gitmeden sölemeniz asıl çok önemli...

genelde son dakikada bağırarak söyleniyor bu ya bazen parkta dolaşırken kulak misafiri oluyorum...

eğer gelmezsen seni denize atarım bak diyen anneyi bile gördüm ben...

e simdi gel bu cocuktan annesine inanmasını bekle...mümkünmü :)

dediğiniz gibi çok önemli ince bir nokta bu

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ne kadar güzel yaklaşmışsın konuya seca. :)
Ben bunu daha öncede yazmıştım; "Programlı yaşamak"
Eğer neyi hangi saatte yapacağımızı çocuklarımız kavrarsa, ki kavrarlar çünkü olağanüstü zekiler bu konuda, ve neyi ne zaman, ne süreyle yapabileceğinizde kendisine anlatılırsa bu tip şikayetler mutlaka azalır.
Ağladığı için kalış sürelerini uzatmak, ya da sadece susması için istediğini yapmak onun için her zaman bir silah olacaktır. Ve emin olun çokta güzel kullanırlar bu silahlarını.
Kararlı davranmak, ve bu kararlılığı ona hissettirmek ayrıca önemli.
Bu konularda epey yazı var aslında sitede Pınarcım. Eminim sen de vaktin olduğunca okumuşsundur anacak birza sonra sana ve tüm annelere yararlı olacağına inandığım linkler burada tekrar yayınlarım, unuttuklarımız hatırlarız ve yeni üyelerimizede yol gösteririz.:)
Oğlunu ve seni sevgiyle kucakladım. :-*

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
seca güzell bir şekilde yaklaşmış olaya..:) açıkcası benim de küçüken sergilediğim bir davranıştı bu :) sıkılmak bilmiyor çocuklar parkta kendilerini kaybediyor.. ve bitiş anı ...  işte çoğu zaman ağlamayla son buluyor o an. ama gülmek gibi ağlamak da, içsel bir duygunun dışa yansımasıdr fakat belki o anda çocuğunuza söyleyiş şekliniz de de vardır bir ilişkisi...

çünkü hiç bir çocuk mantıklı yapılan bir açıklamaya anormal tepkilerle karşılık vermez.

ama sizin de yaptığınız ses kaydetme olayı güzell bir yöntem.. hatalarını içinde bulunduğu anda fark edemeyen çocuğunuza, ağlama sesini dinleterek yaptığı yanlış( yanlış demek doğru olur mu bilmyorum ama en iyisi istenmeyen diyeyim : )  istenmeyen davranışı bir daha sergilemesinin önüne geçmişsinizdir bence. eminim ufaklık artık böyle anormal ağlayış tepkileri vermeyecektir  parktan eve dönüşlerde ; )..
o güzell yanaklarında öpün benim yerime :)

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
yaptığınız her hareketi her şeyi nedenleriyle açıklayın bence ben olsam öyle yapardım :)
çocuğum yok benim ama :p

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
kabeka' Alıntı:
yaptığınız her hareketi her şeyi nedenleriyle açıklayın bence ben olsam öyle yapardım :)
çocuğum yok benim ama :p
Olmadan doğru yoldasın ama:)

C

catzilla

yaklaşım tarzın çok ilginç geldi bana.. :)
herhalde, benim aklıma gelmezdi böyle bişey...

benim yerimde olsaydınız ne yapardınız demişsin... ::)

benimde var kızım, oda sokaktan eve gelmek istemiyor.  :D
yalvarıyor bana, nolur anne biraz daha oynayayım diye.
bende senin oğlan gibi bağrıyorum pencereden,  hadii artık eveee yemek yiycezz çabukk.. 
bütün mahalle beni dinliyor ;D

yani çocuklar hep aynı..
sabaha kadar bıraksan oynayacaklar sokakta.

sen nasıl doğru biliyorsan öyle yap arkadaşım. ;)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben de bağırıp çağırıp ağlar odamın kapısını çarpardım.
O beni eğitsin bakim.
Çocuk şaşkınlıktan ne hale gelirdi.  :ahah
Şaka tabiki de. Oğluna sevgiler.. ;)

S

smyye

Kullanıcı
1 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
genelde anneler böyle durumlarda ya çocukların istediği başka birşeye doğru yöneltmeye çalışıyolar ki buda genelde çocuklar tarafından koz olarak kullanılıyor yada ceza vermeyi tercih ediyorlar ki buda son derece yanlış..
burada önemli olan neyi ne zaman nekadar yapabilecekleri söylemek yerine bunların neden böyle olduğunu kavratmak bence, ama bazı durumlar için buda geçerli olmayabilir çünkü onlarda çocuk sonuçta ve ne zaman ne yapmak isteyecekleri belli olmuyor bazen herhangi bir şeyde çok ısrarcı olabiliyorlar.o anki duruma göre yeni şeyler düşünmekte gerekebiliyor bazen.
sizin çözüm yolunuz da gayet başarılı olmuşş yani yeni durumlara açık olmak ve birazda çocukların seviyesine inerek onlar gibi düşünebilmek gerekiyor bence..

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
;D ;D cocugum yog ama taktikleri aldım.. Bende niçin gitmemiz gerektigini anlatırdım :D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
???
Çocuğum yok, olunca da farklı davranabilirim, kendimin garantisi de yok:)
Ama yine de şimdilik, ben olsam gider bir 15 dakika onunla oynardım. Sonra da evde yapabileceği daha ilgi çekici birşey sunardım.
Bilmem ikna olur muydu! Olurdu tabii ama benim bunu yapmama alışır mı, alışması doğru mu, her zaman onun yanında olabilecek miyim..vs.
Zor bir konu:)