Başkalarının Güvenini Kazanmanın Yolları

  • Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Başkalarının Güvenini Kazanmanın Yolları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 24,073 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Başkalarının Güvenini Kazanmanın Yolları
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İnsanların güvenini kazanamadığınızda, dinleyenlerinizin hepsi olmasa da çoğu dediklerinize inanmaz. Ama bunun aksine, insanlar size ve fikirlerinize inandığı zaman sizin bilgili ve samimi olduğunuzu görmeye açık olurlar. Onların iyiliğini istediğinize gerçekten inanırlar. Ayrıca sizin duygusal yönden güçlü (dengeli biri olarak) ve dürüst (doğru ve güvenilir) bir karaktere sahip olduğunuzu fark ederler. Bu özellikler, etkinizi güçlendirir ve bunun sonucunda insanlar fikirlerinizi kabul etmeye daha eğilimli hale gelir.

Peki, başkalarının güvenini nasıl kazanırsınız? Bunun için aşağıdaki birkaç unsura bakabilirsiniz.

Samimi Olun: Fikrinizin, gerçekten başkalarının zamanına ve dikkatine değer olduğuna inandığınızı gösterin. İnsanlar sizi samimi ve inançlı görürse, size daha çok güvenirler.

Güven Sicilinizi Pekiştirin: Vermiş olduğunuz sözleri ve vaatleri takip edin sonuçlandırın. İyi fikirlerle katkıda bulunanlara destek verin ve itibar edin. Uyumlu değerler sunun. Güvenilir bir şekilde davranarak güvenilir olduğunuza dair kanaat oluşturun.

Fikrinizin Araştırılmasını Teşvik Edin: Konu hakkında konuşmayı teşvik etmek ve başkalarının bakış açılarına da değer verdiğimizi göstermek için, onların düşüncelerini dinleyin. Tüm meslektaşlarınızın fikirlerini paylaşabildiği ve görüşlerine değer verildiğini bildiği bir ortam oluşturun.

Başkalarının Çıkarlarını Öne Alın: İnsanlar kendi çıkarlarını önemsediğinize inandıklarında, size ve fikirlerinize inanmaya daha fazla eğilimli olurlar. Örneğin, bir pazarlama direktörünün, kendi kadrosunda bulunan değerli bir çalışanının, farklı departmana terfi etmesi için yardımcı olduğunu varsayalım. Elbette pazarlama direktörü yüksek performanslı bir ekip üyesini kaybetmenin zor olduğunu bilir. Fakat aynı zamanda görevi gereği diğerlerinin mesleki becerilerini geliştirmelerine yardımcı olması gerektiğinin farkındadır. Dahası, kendi çalışanına yardımcı olarak onun ve diğer departman yöneticisinin güvenini kazanır. Bu güven duygusu gelecekte yararlı olacaktır.

Açık Yürekli Olun: Hatalarınızı itiraf ettiğinizde insanlar sizi hakikatli biri olarak görürler; birçok kişinin kendi hatasını gizlemeye çalıştığını bilirler. Bu yüzden teklifinizdeki herhangi bir zayıflığa dürüstçe kabullenmeniz, dinleyenlerinizin size güvenmesini sağlayabilir.

Kaynak: Hürriyet İnsan Kaynakları Gazetesi
 
H

hatice şengül

Kullanıcı
12 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
güven kazanmak uzun ve sancılı bir süreç

sabır gerekir inatçı ve istikrarlı olmak gerekir
 
ilyas

ilyas

Kullanıcı
14 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Önemli olan güvenini kazanacağınız kişinin de ne kadar güvenilir olduğunu bilmek hissetmek gerkelidir. işin sonunda hayal kırıklığına uğramakta var, buna mağruz kalmamak için ise kişi analizini çok iyi yapmak gerekir 
 
U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Başkalarının güvenini kazanmak için maddeler okumak bence gereksiz güven kelimesini siz kendi doğallığınızla karşınızdaki insana yansıtmalısınız yani her zaman nasılsanız öyle olun zaten siz güvenilcek birisiyseniz insanlar bunu zamanla anlar.Bide basit bir yol var kendinize sorun bakalım ben gerçekten insanlarının bana her konuda güvenebileceği birisimiyim?Kendinizle yüzleşince ister istemez cevabınızı bulacaksınız ;)
 
B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Muhattabına güvenmek istiyorsan önce sen güvenilir ol diyorum


Ve arkadaşlarım Unkapanı ve Karagün'e de katılıyorum. O0
 
A

adildoy

Kullanıcı
6 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
Bilecik
"herkesin güvenini kaybeden da ha neyini kaybetsin"  böyle düşünüyorum ve yapmaya çalışıyorum. hayatımdada güvenilir olmanın karşılığını aldım ve almaktayım. Güven çok kapsamlı ve geniş konuları içinde barındırır. güven kazanmak kendini geliştirmekten bahsedeceksek eğer 1.kuralı olması gerkir derim  peki güvenilirliğin belgesi olurmu acaba ne dersiniz nasıl belli olur nasıl anlaşılır. Anlamamız için test mi gerekli  aklımdan bazen böyle şeyler geçiyor.
 
Üst