Balıklar "balık hafızalı" değilmiş

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Balıklar \"balık hafızalı\" değilmiş başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,555 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Balıklar \"balık hafızalı\" değilmiş
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Feveran Estomp
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

Avustralya Fen ve Matematik Okulu’ndan Rory Strokes balıkların hafızalarını incelemek için bir dizi deney yapmış;

Deneyde balıklara bir fener ışığını gösterdikten sonra o yöne yiyecek koyan Strokes, balıklara fener ışığıyla yiyecek arasında bir bağ olduğunu öğretmeye çalıştı.
3 hafta boyunca, feneri balıklara 30 saniye boyunca gösterdikten sonra fenerin yakınlarına yiyecek koyan Strokes, balıkların fenerin ışığını görerek yiyeceğe
ulaştıkları zamanın 3 hafta sonunda büyük ölçüde azaldığını gözledi. Başlangıçt balıkların ışığa yüzmesi bir dakika sürerken, 3 hafta sonunda 5 saniyeye kadar düştü.
3 haftanın ardından feneri 6 gün boyunca uzaklaştıran Strokes, feneri yeniden balıklara gösterdiğinde balıklar yaklaşık 5 saniyede fenere ulaşarak, ışıkla yemek arasındaki bağlantıyı unutmadıklarını gösterdi.
Yıllardır inandığımız bu düşünce de çürütüldü. Benim anlamadığım neden bu kadar uzun sürdüğü. Kim bilir daha yanlış düşündüğümüz neler çürütülecek?!
Sonuç: Eğer bir daha birisine "balık hafızalısın" diyecekseniz iki kere düşünün :)))

E

esranur

Kullanıcı
19 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
doğru bildiğimiz cok yanlışlar var ne yazık ki...

B

Bülent

Her zaman yem atmadan önce akvaryum canıma vururdum, yem atılacak diye su üstüne çıkarlardı.  ;)

B

bıldırcın

Bülent' Alıntı:
Her zaman yem atmadan önce akvaryum canıma vururdum, yem atılacak diye su üstüne çıkarlardı.  ;)
Bizim balıklarda annemi tanır elinden yem yerlerdi  :)

K

kabeka

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
16
İstanbul
vayyy gerçekten çok iyi teşekkürler codex bilgilendirdiğin için

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Cσ∂єx' Alıntı:

Yıllardır inandığımız bu düşünce de çürütüldü. Benim anlamadığım neden bu kadar uzun sürdüğü. Kim bilir daha yanlış düşündüğümüz neler çürütülecek?!
Sonuç: Eğer bir daha birisine "balık hafızalısın" diyecekseniz iki kere düşünün :)))
Valla ben de anlamadım neden bu kadar uzun sürmüşki bunu bulmaları.. Yaptıkları da çok zor birşey değilki önceden akıllarına gelmedi diyeyim..[

R

re-Member

Kullanıcı
16 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
:)   yaşasın balığım 4 saniyeden daha fazla beni aklında tutubiliyo-muş demekki  :D :-[

O

okyanusya

Kullanıcı
3 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Benim balıklarımda beni görünce bana doğru yüzerler ellerimide yem verir gibi yapınca suyun üstüne yüzerler evet azda olsa hafıza var  :baliktayim

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
σĸyคnцsyค' Alıntı:
Benim balıklarımda beni görünce bana doğru yüzerler ellerimide yem verir gibi yapınca suyun üstüne yüzerler evet azda olsa hafıza var  :baliktayim
Pavlov'un deneyi gibi..  :)