AY

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde KUTSAL tarafından oluşturulan AY başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,436 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı AY
Konbuyu başlatan KUTSAL
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
Sizin için ay ne anlama geliyor bilmem ;ama benim için ay doğruluğun dürüstlüğün simgesidir.Bir bakın aya hep aynı yüzünü gösterir bize .Ben o yüze bakınca mutsuz bir yüz görürüm.Neden acaba ? Yoksa ay bize küsmüş mü , bizim iki yüzlülüklerimize çok mu kızmış ki acaba ? Bazen de yüzünü bizden saklıyor.Bizi cezalandırırcasına  o güzel ışığı bize yansıtmıyor.Bize kendince ceza veriyor kanımca. Keşke biz de ay kadar dürüst olabilsek ...
Acaba yüzü biraz güler mi ? Belki hep bizimle kalır hı?

Ayın yüzü üstünüze vursun.......

KUTSAL

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ayın bende yeri çok başka, dolunay özellikle.

"Aynam olur musun dolunay
Sende görsem kendimi
Sende görsem yüreğimi
Sende keşfetsem beni..."

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Güneşin, dünyamız için önemini çok iyi bildiğim halde, "Güneşli bir gün mü, mehtaplı bir gece mi?" diye sorsalar, tercihimi sanırım mehtaptan yana kullanırım.
Ancak merak ettim, "dürüst" olduğu fikrine nasıl ve neden kapıldınız?
Doğa olayları birer gerçek. Bulutların gökyüzünü kaplaması, ay ve güneşi saklaması, doğa olayı olduğuna göre, bize küsen gerçekten ay'mı?

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
burda ay bir mecazdır. ayın bize hep aynı yüzünü göstermesi onun dürüstlüğünü , iki yüzlü olmadığını gösteriyor

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
KUTSAL' Alıntı:
burda ay bir mecazdır. ayın bize hep aynı yüzünü göstermesi onun dürüstlüğünü , iki yüzlü olmadığını gösteriyor
Aynı yüz?
Ben her gece farklı görüyorum oysa?
Ya da şöylede sorabilir miyim?
Güneş'in yüzü aslında hiç değişmeyen?
;)

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
bu bilimsel olarak da öyledir . ben bu yazıyı o bilgiyi kullanarak yaptım.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Biraz romantizm ile çerçevelenmiş bir bilimsellik ama. Bize küsmesi örneğin?

KUTSAL' Alıntı:
Mecazların bilimsellik ile bağlantısını ben pek anlayamadım KUTSAL?

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
ayın şimdi biz hep aynı yüzünü görüyor muyuz......................1 (bilimsel)

ben hep yüzünü göstermesini  dürüst olmasına ve iki yüzlü olmamasına bağlıyor muyum..........2
(mecaz)

1+2= mecaz +bilimsellik

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Peki Kutsalcım.
Döneceğim ama tekrar bu sayfaya. Bakalım arkadaşlarımız neler düşünüyorlar, biraz fırsat arası? :)

K

KUTSAL

Kullanıcı
11 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
tamam sohbet güzeldi sonra görüşmek üzere

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
KUTSAL' Alıntı:
ayın şimdi biz hep aynı yüzünü görüyor muyuz......................1 (bilimsel)
Şimdi aynı yüzünü görüyoruz zamanında ay da 2 yüzlü imiş.

Bilimsel gerçek.
Çok uzun zaman önceleri Ay daha hızlı dönerken, gelgit tümseği Dünya-Ay hattının önünde dönüyordu çünkü gelgit tümsekleri yeteri kadar hızlı olarak Dünya ile aynı hatta gelemiyordu.  Bu hattın dışına çıkan tümsek nedeniyle oluşan tork Ay'ın dönüşünü yavaşlattı. Ay'ın dönüşü yörünge hızına denk gelecek kadar yavaşladığında gelgit tümseği Dünya'nın tam karşısına geldi ve bu nedenle tork ortadan kayboldu. İşte bu nedenden ötürü Ay, Dünya yörüngesinde dündüğü hızla kendi çevresinde de döner ve Dünya'dan her zaman Ay'ın aynı yüzü görünür.

Yani şu an için bir yüzünü görmemiz ne kadar bilimsel bir gerçek ise.
2 yüzününde göründüğü zamanların olması o derece bilimsel bir gerçek
Bilim ne varolanları nede varolmuşları yok saymaz.

KUTSAL' Alıntı:
ben hep yüzünü göstermesini  dürüst olmasına ve iki yüzlü olmamasına bağlıyor muyum..........2
(mecaz)
Sizin tek yüzlü dürüstlük değerlendirmenizden yola çıkarsak.
Zamanında ayda dürüst olmayan 2 yüzü görünen bir cisimmiş.
Kaldıki şu an için siz görmesenizde ayın 2 yüzü var var olan bir şeyi görmüyorsunuz diye bir erdemle yorumlamadaki durum mecaz olmasa gerek.

KUTSAL' Alıntı:
1+2= mecaz +bilimsellik

1+2= YANLIŞ DEĞERLENDİRME