Avucunuzdaki Kelebek

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Avucunuzdaki Kelebek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,187 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Avucunuzdaki Kelebek
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
http://www.kendinigelistir.com/avunucuzdaki-kelebek/

Zor günlerinizde size yol gösteren, sizi ayakta tutan, yaşama sevince veren gelecek hayalinizdir. Hayatla ilgili kararlarınızı kolaylaştıran, sizi insan yapan ise bağlı olduğunuz değerlerinizdir. Çabalarınızın sonuca ulaşmasını sağlayan şey hedef belirlemenizdir; kişiliğiniz, olumlu düşünceniz, yaratıcılığınız ve mücadele ruhunuzdur.

Mutluluğunuz narin bir kelebek gibidir.

Yazının (ve kitabın) başlığı niçin “Avucunuzdaki Kelebek?”

Zamanın birinde iki tane kız kardeş varmış, nasıl akıllılarmış anlatamam. Etraflarındaki ve okuldaki tüm bilgi onlara yetmez olmuş. Bir gün, anneleri onları dağdaki bilge adama götürmeye karar vermiş :

Kızlar, bilge adamla karşılaşınca ona sorular sormaya başlamışlar. Bilge adam bütün soruları doğru cevaplamış; kızlar çok sevinmişler ve annelerinden eğitimleri için bir süreliğine izin isteyerek bilge adamın yanında kalmışlar.

Sordukları soruların hepsinin cevabı doğruymuş. Bir süre çok mutlu olmuşlar; ama sonra sıkılmaya başlamışlar. “Bilgenin bilemeyeceği bir soru bulmamız lazım” diye düşünmüşler. Kızlardan biri bir gün “Buldum!” diye sevinmiş. “İki elimin arasına bir kelebek koyacağım ve bilge adama soracağım, “Avucumun içinde bir kelebek var. Canlı mı, ölü mü? “Ölü” derse kelebeği bırakacağım. “Canlı” derse avucumu hafifçe bastıracağım. Her ne derse cevabı bilemeyecek.” Kızlardan birisi kapalı tuttuğu ellerini bilge doğru uzatmış. (Şimdi lütfen siz de yapın. Avuçlarınız birbirine bakacak şekilde ellerinizi birleştirin ve uzatın. Ben açın deyinceye kadar da açmayın.)

VE sormuş:

“Avucumun içinde bir kelebek var; canlı mı, ölü mü?”

Bilge adam cevap vermeden önce uzun süre kızın gözlerine bakmış ve cevaplamış :

“Senin ellerinde kızım. Senin ellerinde…”

Şimdi bakın hayatınıza ve mutluluğunuza…
Nerede mi?
Açın avucunuzu…
Sizin ellerinizde; tam avucunuzun içinde.

Bir Portekiz atasözü der ki “Yaşadıkça yaşlanmazsınız, yaşamadıkça yaşlanırsınız.”

Mutluluk dileklerimle.

Kaynak : Ahmet Şerif İzgören, Avunucuzdaki Kelebek

A

aybuke

Kullanıcı
11 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
çok güzel  bir  hikaye.gerçekten  çoğu şey  insanın elinde.ya elimzde olmayanlar...?

E

ersin1453

Kullanıcı
17 Mar 2007
En iyi cevaplar
0
0
Isparta
işte bütün problem burda
ya elimizde olmayanlar...
avuçlarımızda tutamadıklarımız yada hiç avuçlarımıza alamadıklarımız...
galiba buna keder diyebiliyoruz....

A

aybuke

Kullanıcı
11 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
bence keder demek yanlış olur. payımıza düşen  bunlar diyelim.  NASİP! zaten hayatta her şey bizim için ulaşılabilir olsaydı başarı yada üstünlük, başatlık  gibi kavramlar olmazdı. neticede  zirve diye bir şey olmayacaktı o zaman .  o yüzden  heralde önemli olan ulaşabilecekleriniz arasından en azından birinde zirveye ulaşmak ve  aynı zirveye  ulaşabilecekler arasında  ulaşılamaz olmak

R

rosecan

Kullanıcı
25 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
çok güzel bir hikaye emeğinize sağlık gerçekten de herşey bizim elimizde...

I

içtnlik

Kullanıcı
17 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
elinize ve yüreğinize sağlık ;)

B

blt.cemile

Kullanıcı
11 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Güzelmiş Su Perisi tavsiye etmişti ama daha bulamadım. :(
Bulduğumda ilk fırsatta alıp okuyama Perim.
Paylaşım için teşekkürler.

E

emine**

Kullanıcı
16 Şub 2010
En iyi cevaplar
0
0
çok güzeldi paylaşım için teşekkürler :) herşey bizim elimizde gerçekten de...

E

ekolıst

Kullanıcı
12 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Malatya
güzel bi yazı teşekkürler... herşey elde edilebilir olsaydı tez anti tez şeklinde tezat kavramlar oluşturmazdı...

L

LiBeRooo

Kullanıcı
1 Mar 2010
En iyi cevaplar
0
0
ben bu kitabı askerde okumuştum çok güzel bilgiler içeriyor ve çok akıcı. Bir günde pes etmeden okumuştum :)

M

morkelebek

Kullanıcı
28 Tem 2010
En iyi cevaplar
0
0
Çok doğru...
Benim avucumdada bir kelebek var ve ben onu yaşatmak için elimden geleni yapıyorum...
Paylaşım için Teşekkürler Özgür...

N

nil_92

Kullanıcı
26 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
çok güzelmiş teşekkürler:)  “Senin ellerinde kızım. Senin ellerinde…”  ;)