Atatürk'ün Türk'ü tarifi

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Atatürk'ün Türk'ü tarifi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,016 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Atatürk'ün Türk'ü tarifi
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
K

Kristal

Yüce atamızın Türk'ü tarifi

Bu memleket,
Dünya’nın beklemediği,
Asla ümid etmediği
Bir müstesna mevcudiyetin
Yüksek tecellisine yüksek sahne oldu.
Bu sahne yedi bin senelik en aşağı bir Türk beşiğidir.
Beşik tabiatın rüzgarlarıyla sallandı;
Beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı,
O çocuk
Tabiatın şimşeklerinden,yıldırımlarından,kasırgalarından
Evvela korkar gibi oldu;
Sonra onlara alıştı;
Onları tabiatın babası tanıdı onların oğlu oldu.
Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu;
Şimşek,yıldırım,güneş oldu,Türk oldu.
Türk budur.
Yıldırımdır,kasırgadır,dünyayı aydınlatan güneştir.

D

dileklerperisi

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yıldırımdır,kasırgadır,dünyayı aydınlatan güneştir.

Ne mutlu Türk'üm diyene.

A

aslii_firat

Kullanıcı
1 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
izmir
Bu memleket dünyanın beklemediği,asla umut etmediği ayrıcalıklı bir varoluşa sahne oldu.Bu sahne en az 7 bin senelik bir Türk beşiğidir.Beşik doğanın rüzgarlarıyla sallandı;beşiğin içindeki çocuk doğanın yağmurlarıyla yıkandı,o çocuk doğanın şimşeklerinden,yıldırımlarından,kasırgalarında n evvela korkar gibi oldu sonra onlara alıştı;onların oğlu oldu.Bir gün o doğa çocuğu,Doğa oldu;şimşek,yıldırım,güneş oldu;Türk oldu…Türk budur.Yıldırımdır,kasırgadır,dünyayı aydınlatan güneştir.
Anaların bugünkü evlatlarına vereceği terbiye eski devirlerdeki gibi basit değildir. Bugünün anaları için gerekli vasıfları taşıyan evlat yetiştirmek, evlatlarını bugünkü hayat için faal bir uzuv haline koymak pek çok yüksek vasıflar taşımalarına bağlıdır. Onun için kadınlarımız, hattâ erkeklerimizden çok aydın, daha çok feyizli, daha fazla bilgili olmaya mecburdurlar; eğer hakikaten milletin anası olmak istiyorlarsa. "

Biz Türkler bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz. Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklalden mahrum bir millet, medeni insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye layık sayılamaz. "

"Ben ölürsem soylu milletimizin beraber yürüdüğümüz yoldan asla ayrılmayacağına eminim; bununla gönlüm rahat!"

"Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir. "

"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir.
Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir. "
*"Beni övme sözlerini bırakınız; gelecek için neler yapacağız, onları söyleyin!"

"Milletimle yakından ve gösterişten uzak karşılıklı görüşmenin zevkini, bahtiyarlığını anlatamam. Her ne vakit milletimin karşısında kendimi görsem, her ne vakit milletimin fertlerinden birkaçının yüzüne baksam, oradan ruh
ve vicdanıma gelen ışık, benim için en kıymetli bir ilham ve verim alevi oluyor!"
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
"Beni gormek demek, zorunlu olarak yuzumu gormek demek degildir. Benim dusuncelerimi anliyor, duyduklarimi duyuyorsaniz, bu yeterlidir!"
Mustafa Kemal Atatürk

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
:) teşekkürler arkadaşım paylaşım için :)

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
İzindeyiz paşam...Her ne kadar izini silmeye çalışsalarda,seni bulamk için izin gerekmez,sen yüreğimizdesin,bizim için neler yaptığını asla ve asla unutmayacağız...

Teşekkürler aslii_firat ..Çok degerli bir paylaşımdı..

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
İçimizdeki o kasırgayı çıkaran sendin paşam...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla, ne yalan söyleyeyim.
Son bir kaç günde bu tarife o kadar çok uyan 2 kişi tanıdımki.
Umutlarım yeşerdi desem yalan olmaz.

Umarım değişmezler, hayata bu denli sağlam ve yerinde bakan insanları tanıdıgım için çok şanslıyım.
Hele hele bu zamanda tanıdığım için.

Muhteşemdiler,muhteşem olarakta devam ediyorlar,ne mutlu onlara, ve onları tanıma şerefine nail olduğum için bana.

Teşekkür ederim.

Ç

çizmeli kedi

Kullanıcı
22 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Samsun
Atatürk, gerçekten geniş ve ileri görüşlü bi liderdi ama o bile göremedi bi gün bu hale gelebileceğimizi...yaşasaydı hala aynı cümleleri sarfeder miydi çok merak ediyorum ???

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK

"Tarihimizin en mutlu dönemi,hükümdarlarımızın halife olmadıkları zamandır.
Tekkeler derhalbehemehal kapatılmalıdır.
Türkiye Cumhuriyeti her şubede irşatlarda bulunacak kudrete haizdir.
Hiçbirimiz tekkelerin irşadına muhtaç değiliz.
Biz medeniyet,ilim ve fenden kuvvet alıyoruz.
Başka Bir Şey Tanımıyoruz "

"Bu ülke batının emperyalizminden,doğunun da vicdan sömürüsünden kurtulursa ancak o zaman aydınlık günlere kavuşabilir."

demiş ve son noktayı koymuştur.
Bu sözlerin önem ve anlamını kavrayabiliyor ve buna layık olabiliyorsak ne mutlu hepimize .
Şayet kavrayamayanlar var ise ne yazık ki onları hiç bir katagoride değerlendiremiyor ,sınıflandıramıyoruzm !

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Sanki diyorum giderek yüce önder Mustafa Kemal Atatürk'ü doğru anlamak yerine yanlış tutumlar sergilemeye mi zıt düşmeye başladık ne?:)
Bari güzel dileklerde bulunalım çağdaş düşüncede buluşmak, insan onuruna yakışır davranışlar sergilemek dileğiyle diyelim..