Atatürk'ün Peygamber Efendimize duyduğu hayranlık

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Atatürk'ün Peygamber Efendimize duyduğu hayranlık başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,551 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Atatürk'ün Peygamber Efendimize duyduğu hayranlık
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan roze
K

Kristal

Atatürk'ün Kuran-i Kerim'e duydugu derin sevgi ve saygisi, Islam dininin en saf sekliyle yasanmasina olan inanci onun dindar yonunu her donemde ortaya cikarmistir. Her zaman gercek din ile batil inanclarla dolu gericiligi net bicimde ayiran Ataturk, bircok konusmasinda, samimi ve icten bir sekilde Allah'tan, Islam'dan, Kuran'dan saygi ve baglilikla bahsetmistir. Hz. Peygamberimizi ovmus ve Turk Milleti'ne, gercek dine sarilmayi ve daha dindar olmayi tavsiye etmis. Allah'a yonelmede Hz. Muhammed'i rehber gostermistir:
"Butun dunyanin Muslumanlari Allah'in son peygamberi Hz. Muhammed'in gosterdigi yolu takip etmeli ve verdigi talimatlari tam olarak tatbik etmeli. Tum Muslumanlar Hz. Muhammed'i ornek almali ve kendisi gibi hareket etmeli; Islamiyet'in hukumlerini oldugu gibi yerine getirmeli. Zira ancak bu sekilde insanlar kurtulabilir ve kalkinabilirler." (Ataturk, Nedim Senbai, A.U. Dil, Tarih, Cografya Yay., s. 102, 1979)

Hz. Muhammed'i overek O'nu kendisine ornek alan Ataturk, Hz. Muhammed'in peygamberligine kesin olarak iman etmisti. Hz. Muhammed'e duydugu hayranligi ve O'nun peygamberligini heyecanla anlattigi bir sirada yaninda bulunan M. Semseddin Gunaltay, Ata'nin o anki halini soyle anlatmistir:
"... Ataturk'un denizlerden renk alip renk veren gozleri, masanin uzerinde serili haritaya dikildi ve beni kolumdan tutarak masanin basina cekip parmagini bir noktaya dikti. Bu, kendi elleriyle cizdikleri bir askeri harita idi ve Hz. Muhammed'in buyuk Bedir Cengi'ni adim adim gosteriyordu. Hz. Muhammed'e ve O'nun peygamberligine kadar, buyuk askeri dehasina hayran olan essiz Sakarya Galibi, Bedir Galibi'ni goklere cikarirken, "O'nun Hak Peygamber oldugundan suphe edenler, su haritaya baksinlar ve Bedir destanini okusunlar" diye heyecanlandi.

Ata'nin son sozu su olmustu:
- Hz. Muhammed'in bir avuc imanli Muslumanla mahser gibi kalabalik ve alabildigine zengin Kureys ordusuna karsi Bedir meydan muharebesinde kazandigi zafer, fani insanlarin kari degildir, O'nun Peygamberliginin en kuvvetli delili iste bu savastir. (Ataturk ve Din Egitimi, Ahmet Gurbas, Diyanet Isleri Baskanligi Yayinlari, s.28)
Ataturk"un Hz. Muhammed'e duyulacak sevgiyi tarif ettigi sozleri ise soyledir:
"Buyuk bir inkilap yaratan Hazreti Muhammed'e karsi beslenilen sevgi, ancak onun ortaya koydugu fikirleri, esaslari korumakla tecelli edebilir." (Semsettin Gunaltay, Ulku Dergisi, sayi 100, s. 4)

Ataturk, dinimizin tam anlamiyla ve aslina uygun olarak yasanmasini ve milletimize dogru, modern, hurafelerden arindirilmis bir din anlayisini benimsetmeyi hedeflemistir. Hicbir asiriliga kacmadan, Kuran'in modern bir dunyayi tarif ettigini cok net bicimde ozumsemistir.
Acikca anlasilmaktadir ki, gercek manada dindarlik, heyecanli fanatiklerin, tutucu, kapali goruslu kimselerinkinde degil; Ataturk'un tarif ettigi ilimli, insancil, modern yapida kendini gostermektedir.

Buyuk Ataturk'un, Islam dinini, Kuran-i Kerim'i, Hz. Peygamberi ve dini muesseseleri oven tum bu sozleri, O'nun dinimize olan icten bagliligini gosteren somut ve tartisilmaz belgelerdir.

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
iki büyük önderimiz var bizde bu bilinçle yaşamayı öğrenmeliyiz diye düşünüyorum.İkiside tarihin gördüğü dünyaya gönderilmiş seçilmiş özel kişiler. Ne mutlu bize ki onların yolunda izinde yetişen insanlarız.Farkında olmak ve fark yaratmak dileğiyle...
Kristal ne kadar geniş bir Atatürk arşivin var.
Hayranlik uyandırıyor
Paylaşım için teşekkür ederim.  :) 

A

ayben

.gözde.' Alıntı:
iki büyük önderimiz var bizde bu bilinçle yaşamayı öğrenmeliyiz diye düşünüyorum.İkiside tarihin gördüğü dünyaya gönderilmiş seçilmiş özel kişiler. Ne mutlu bize ki onların yolunda izinde yetişen insanlarız.Farkında olmak ve fark yaratmak dileğiyle...
Kristal ne kadar geniş bir Atatürk arşivin var.
Hayranlik uyandırıyor
Paylaşım için teşekkür ederim.  :) 
Bu yoruma benden +1  :)

Kesinlikle Gözde'nin her dediğine katılıyorum ...

B

bıldırcın

Çok güzel bir paylaşım olmuş çok çok teşekkür ederim :)

Ataturk, dinimizin tam anlamiyla ve aslina uygun olarak yasanmasini ve milletimize dogru, modern, hurafelerden arindirilmis bir din anlayisini benimsetmeyi hedeflemistir. Hicbir asiriliga kacmadan, Kuran'in modern bir dunyayi tarif ettigini cok net bicimde ozumsemistir.
Şimdikiler keşke idrak edebilseler bunu...

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
kristal aktarım için teşekkür ederiz herkez anlasa keşke bunları bende bundan yaklaşık 3 yıl önce cenk koray'ın atatürk ve 19 mucizesi kitabını okumuştum ve orda atatürkün aslında herhafta evinde güzel sesli birine kuran okuttuğunu okumuştum ama nedense insanlar atatürkün bu yönlerinde görmek istemiyorlar

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Çok güzel bir paylaşım olmuş.. Teşekkürler Kristal.

H

hosap65

Kullanıcı
28 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
VAN
bu güzel yaz için tşkler. bu yazıyı hsngi kaynaktan aldığınızı öğrenebilir miyim?

S

senarist081

Samimi Bir Dindar Atatürk başlığı adı altında da değişik bilgilere ulaşılabilir..Sitenin ismini vermeme gerek yok sanırım..Teşekkürler Kristal bu arada.. ;)

D

diloş

Kullanıcı
8 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
sağol kristal bu anlamlı yazıyı bizimle paylaştığın için... Büyük önderimizin din ve peygamberimizle ilgili düşüncelerinden pek bahsedilmiyor farkettiğim kadarıyla, halbuki büyük önderimiz yüce peygamberimiz ve dinimizle ilgili çok güzel şeyler söylemiş....