Atatürk ve Neyzen Tevfik'e ait küçük bir anı :)

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde cirma tarafından oluşturulan Atatürk ve Neyzen Tevfik'e ait küçük bir anı :) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 36,442 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Atatürk ve Neyzen Tevfik'e ait küçük bir anı :)
Konbuyu başlatan cirma
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
C

cirma

Kullanıcı
11 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Atatürk Neyzen'in ününü duymuş olacak ki, çağırtmış köşküne sohbet etmişler, uzun uzun aşkla üflemiş Neyzen.. ardından sormuş Atatürk..
- senin çok fazla içki içtiğini söylüyorlar, benim kadar içer misin ?
Neyzen düşünüyor, içkinin hududu olmaz.
- ne kadar içersiniz ?
- iki tane kiloluk rakı içerim.
Ata kelimelere basa basa şu sözleri söylemiştir, Neyzen'in gözünü korkutmak istemiştir.
- nasıl içersiniz ?
- canım ne isterse; susuz, mezesiz.
Neyzen:
- ben de iki kiloluk içerim ama, öyle içmem.

Neyzen'in arzusu ile ortaya kocaman bir emaye kase geliyor, iki kiloluk rakıyı Neyzen kaseye boşaltıyor. başını sokup lıkır lıkır içecek zannediyorlar. fakat Neyzen'in isteği daha bitmemiştir, bir somun ekmek ve irice bir kaşık geliyor. Neyzen ekmeği lokma lokma koparıp kasedeki rakının içine bastırıyo. lokmalar rakıyı iyice çektikten sonra çalakaşık yanaşıyor.
yine anlatılanlara göre, Ata:
- pes, pes, diye bağırarak ayağa fırlamış ve elleriyle yüzünü kapamış, ayrılırken de saygılarını sunmuştur.

yine rivayete göre Ata öldükten sonra Neyzen, evinden haftalarca çıkmamış..

C

cirma

Kullanıcı
11 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
O zaman Neyzen Tevfik'i biraz okumanı ve araştırmanı tavsiye ederim  ;)  sonuçta ben de doğal olarak şahit diilim böle bi olaya ama onu okudukça "doorudur yapmıştır" diosun  :)

K

Kristal

Atatürk'e duyulan saygıyı örselemek için farklı kesimlerden öyle entrika dolu fıkra ve anılar türetiliyor ki kuşku duyulabilir.Bu anlamda doğruluğuna inanamadığımı yazdım.

C

cirma

Kullanıcı
11 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
ankara
Burda Atatürk'e saygısızlık içeren en ufak bi kelime bile geçtiine inanmıyorum... Ööle olsa emin ol yazmak ne kelime bööle bi hadiseyi beynimden silerdim.. bnce hafif tebessüm oluşturmalıydı... Atatürk'ün sadece bi asker veya siyaset adamı olmasından başka; herkes gibi yaşadığını, neyin sesiyle duygulanıp, rakı içmekten büyük keyif aldığını sezebiliyoruz...

Her zaman için paraya sırtını çevirmiş, dünyaya pandik atmayı bilmiş, iğneliyici ve has cevaplarıyla biçoğunu ve hayatın kendisini tiye almış bi üstad Neyzen Tevfik'in de onun ölümüyle yasa girmiş olması da -benim görüşüme göre- aslında Atatürk'ün bir burjuva devrimcisi olmadığının en güzel cevabıdır...

C

Cermait

Kullanıcı
19 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
ankara
cirma' Alıntı:
Burda Atatürk'e saygısızlık içeren en ufak bi kelime bile geçtiine inanmıyorum...
Bende...

Kristal' Alıntı:
Atatürk'e duyulan saygıyı örselemek için farklı kesimlerden öyle entrika dolu fıkra ve anılar türetiliyor ki kuşku duyulabilir.Bu anlamda doğruluğuna inanamadığımı yazdım.
Ayrıca eğer Atatürk'e karşı bi hakaret edilecekse en son bu adam üzerinden edilir ;

ne ararsın tanrı ile aramda
sen kimsin ki orucumu sorarsın?
hakikaten gözün yoksa haramda
başı açığa neden türban sorarsın?

rakı, şarap içiyorsam sana ne
yoksa sana bir zararı, içerim
ikimiz de gelsek kıldan köprüye
ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

esir iken mümkün müdür ibadet
yatıp kalkıp Atatürk'e dua et...
senin gibi dürzülerin yüzünden
dininden de soğuyacak bu millet.

işgaldeki hali sakın unutma
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz
sen anandan yine çıkardın amma
baban kimdi bilemezdin şerefsiz

Bu şiirlede kendini kanıtlıyor sanırım :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
işgaldeki hali sakın unutma
Atatürk'e dil uzatma sebepsiz
sen anandan yine çıkardın amma
baban kimdi bilemezdin şerefsiz

çok severek okuduğum anlamlı bi dörtlük,konuya ve yorumlara güzel bi cevap olmuş O0

S

spiritualsigns

Bu şiirin hiciv ustamız Neyzen Tevfiğe ait olup olmadığı henüz netlik kazanmadı ama yinede yazan güzel yazmış ruhuna eline sağlık... hal ve ahvalimize uyan dizeler...