Atatürk arşivi Azerbaycan'da

• Konbuyu başlatan Kristal
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde Kristal tarafından oluşturulan Atatürk arşivi Azerbaycan'da başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,018 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Atatürk arşivi Azerbaycan'da
Konbuyu başlatan Kristal
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ayben
K

Kristal

Atatürk belgeleri gün ışığına çıkıyor

Tarihi belgelerin yer aldığı Rus arşivleri 60 yıl aradan sonra Azerbaycan'a teslim edildi.

Atatürk Araştırma Merkezi Kurucu Başkanı Prof. Dr. Utkan Kocatürk Atatürk’le ilgili tarihi belgelerin yer aldığı Rus arşivlerinin 60 yıl aradan sonra Azerbaycan’a teslim edildiğini bildirdi. Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nizami Caferov ise Rusya’dan alınan belgelerin kitap haline getirilip yayınlanacağını söyledi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen, 6. Uluslararası Atatürk Kongresi devam ediyor. 70 yabancı, 165 yerli bilim adamının katıldığı kongre 16 Kasım’da sona erecek.

Atatürk’ün fikir ve düşünceleriyle ilgili orijinal bildirilerin sunulduğunu anlatan Prof. Dr. Utkan Kocatürk, kongrede Türkiye Cumhuriyeti’nin yakın tarihine ışık tutacak konuşmaların yapıldığını belirtti.

ATATÜRKLE İLGİLİ RUS ARŞİVİ AZERBAYCAN'DA

Atatürk’le ilgili tarihi belgelerin yer aldığı Rus arşivlerinin Azerbaycan’a teslim edildiğini belirten Kocatürk, 60 yıl aradan sonra gün ışığına çıkan bu belgelerin Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nizami Caferov’un girişimleriyle, kitaba dönüştürüleceğini ve böylece Türk devrim tarihine bir katkı daha sunulacağını belirtti.

Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı Caferov ise açıklamasında, Rusya’dan alınan belgelerin özenle kitap haline getirileceğini söyledi. Bu zamana kadar Atatürk’le ilgili 50 kitabın çevirisini yaptırdıklarını ve Azerbaycan halkının, Atatürk’ü severek anlamasını arzusunda olduklarını kaydeden Caferov, Atatürk ile ilgili belgesel filmler de hazırladıklarını, bunların yanı sıra Türkiye’den bilim adamlarıyla çalışmalar yaptıklarını da belirtti.

Kitap, Türk ve Azeri bilimadamlarının ortak çalışması sonucunda ortaya çıkacak.

ANKA

Kaynak

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Bunu çok yakın bir zamana kadar bilmiyordum: *Azerbaycanlılar, Türkiye'yi gerçekten çok önemsiyor ve adeta bir idöl olarak kabullenmişler. Hatta İstanbul şivesi konuşmaya çalışıyorlarmış.
Daha çok istediği şeyler varmış fakat siyasiye girdiği için yazmıyorum :)

*Azerbaycan Yerel Gazetesi sahibinden bizzat dinlediklerimden.

K

Kristal

Safari' Alıntı:
Bunu çok yakın bir zamana kadar bilmiyordum: *Azerbaycanlılar, Türkiye'yi gerçekten çok önemsiyor ve adeta bir idöl olarak kabullenmişler. Hatta İstanbul şivesi konuşmaya çalışıyorlarmış.

Benim kardeşim yaşadı bir süre orda ve söylediklerine büyük ölçüde katılıyorum.

A

ayben

Evet, benim de Azeri bir arkadaşım var.
Bizi kendilerinden ayrı tutmazlar onlar.
Kardeş bilirler ki zaten öyleyiz. Herşeyimizle severler ve sayarlar.

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Kristal' Alıntı:
Safari' Alıntı:

Benim kardeşim yaşadı bir süre orda ve söylediklerine büyük ölçüde katılıyorum.
;)

Ayben' Alıntı:
Azerbaycanlılar kendilerine "Azeri" denmesini hakaret olarak kabul ediyorlarmış. ßen bilmeden bir kez söylediğimde bir anda tavırları değişti müşterinin ve açıklama yapmıştı bana.
Azerbaycanda yaşayan düzeni bozmak isteyen (örnek olarak bizdeki PKK'lılar gibi) kişiler tarafından takılan bir ad'mış.
Bana çok ilginç geldi.

A

ayben

Safari' Alıntı:
Ayben' Alıntı:
Azerbaycanlılar kendilerine "Azeri" denmesini hakaret olarak kabul ediyorlarmış. ßen bilmeden bir kez söylediğimde bir anda tavırları değişti müşterinin ve açıklama yapmıştı bana.
Azerbaycanda yaşayan düzeni bozmak isteyen (örnek olarak bizdeki PKK'lılar gibi) kişiler tarafından takılan bir ad'mış.
Bana çok ilginç geldi.

Bunu bilmiyordum ama orda onlara hala kısıtlamalar var. Özgürlükleri tanınsa da tam olarak düşüncelerini özgürce dile getiremiyorlar.
Anladığım kadarıyla.