Aşkın İkinci Yarısı..8 Ekim'de Vizyonda..

• Konbuyu başlatan crt
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sinema kategorisinde crt tarafından oluşturulan Aşkın İkinci Yarısı..8 Ekim'de Vizyonda.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,874 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sinema
Konu Başlığı Aşkın İkinci Yarısı..8 Ekim'de Vizyonda..
Konbuyu başlatan crt
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul

Aşkın İkinci Yarısı..8 Ekim'de Vizyonda..

Mehmet Aslantuğ, Arzum Onan, Emre Karayel ile Gülenay Kalkan’ın oynadığı "Aşkın İkinci Yarısı", Detay Film tarafından vizyona çıkarılıyor.
Kıyıdaki evin kapısı çalınır, evdeki adam yıllar önce terkettiği karısıyla karşılaşır.
Ayrılık öncesinde alkol bağımlısı olan adam bir gün çekip gitmiştir.
Ayrılık sonrası anne olan kadın, uzak ülkede yeni bir düzen kuruncaya kadar, kızını babasına bırakmak için gelmiştir.
Ancak adamın baba olduğundan haberi yoktur.
Kadın, yeni hayata doğru yola çıkarken, adam için hiç tanımadığı yeni bir yaşam başlamıştır.

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Haftanın yerli filmi..
Oyuncu Mehmet Aslantuğ’un yönettiği ilk film. İçinde Ermeni meselesi de var, 12 Eylül de, ölümcül hasta olma dramı, gurbet öyküsü, yıllar sonra bir araya gelen baba kız da.
Aslında film bir evlenme teklifiyle başlıyor ama onun ne zaman nasıl gerçekleştiğini anlamak çok uzun sürdüğünden, kıyıdaki evden anlatmaya başlasak daha iyi. Kadın, adamın yanına gelmiş. Adam, yıllar önce ondan ayrılmış. Kadın çocuk doğurmuş. Şimdi Amerika’ya gidip orada bir hayat kurmayı düşünüyor. Ama düzenini sağlayana kadar kızı adama, babasına bırakmak istiyor.
Adam, 12 Eylülde hapis yatmış, ondan beri de dağılmış, alkolik, tutunamamış bir ressam. Bir sahil kasabasında yaşıyor. Önce istemiyor ama mecbur kalınca, kızla bir süreliğine yaşamaya başlıyorlar. Bu arada kadın da Amerika’da ailesinin Ermeni kökleriyle tanışıyor, oradaki başka Ermenilerin arasına karışıyor.
Film, sanki bizim bunun ilk yarısını önceden izlemiş olmamıza güvenerek bir öykü anlatıyor. Çünkü Aşkın İkinci Yarısı’nda ne varsa, ya epey tanıdık, ya epey eksik. O yaralı devrimci karakter, yirmi yıl öncesinin filmlerinin meşhur klişesi mesela. Saçı sakalına karışmış, ağzından kerpetenle laf çıkan, alkolik, Bodrumlu, anasının “Elalemin derdi size düşmüştü” diye merhametle karışık azarladığı, dünyadan kaçan adam, hakikaten filmlerde kaldı. Üstelik, onca filmde karşımıza çıkan bu karakterin işlevi dünyayı değiştirme kavgasına övgü değil, pişmanlık ve yenilgi ruhunu yerleştirmek olmuştu.
Aslantuğ’un filminde yapmaya çalıştığı ise, filmin basın kitinde verdiği mektubunda yazdığından anlaşıldığı kadarıyla “ideal olan nice çabalar”ın görmezden gelinmesini eleştirmek. Sevgi üstüne bir mesaj vermeye çalışıyor Aşkın İkinci Yarısı ile.
Ama o ölmek üzere olan hastalıklı devrimci ile ömürleri memleketlerini özlemekle geçmiş Ermeni diyasporası haleti ruhiyesi, bir de “Adam neden öyle yapmış”, “Kadın neden öyle dedi” gibi soru işaretleri bırakarak işlendiğinde, geriye epey acıklı bir öykü bırakıyor sadece. İkinci yarı, sonuçta yarım bir film demek.
Küçük kızı ile acemi baba Aslantuğ’un uyumu, filmin dikkat çeken yanlarından biri. Hele de görüntüleri, sadece Bodrum, Milas, İzmir manzaraları değil, kısa süren New York sokak sahneleri de çok başarılı bir görüntü yönetiminin eseri olmuş.
Aşkın İkinci Yarısı
Yönetmen: Mehmet Aslantuğ
Oyuncular: Mehmet Aslantuğ, Arzum Onan, Emre Karayel, Gülenay Kalkan

B

bjkerim

Kullanıcı
8 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Samsun
Resimde adam Uğur Yücel değilmidir??    :-\

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Sevgili Kerim:)
Ne alaka ? Şimdi bu soru nereden aklına gedi?
Terslik olmazsa şayet yarın bu filmi izlemek için sinemaya gitceğim..
Oradakilere bi'sorayım bakim bu adam(Mehmet Aslantuğ) "Uğur Yücel mi" diye   bakim ne yanıt verecekler ?

B

bjkerim

Kullanıcı
8 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Samsun
Sakallı falan benziyo yaa..  Daha dikkatli bakınca o ama ilk baktığımda direk çıkartamadım..

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Haklısın bende zaten şaka yapmıştım zaten:)
Evet Mehmet Aslantuğ kendisine farklı bir imaj vermiş ilk baktığımda bende hemen tanıyamadım.
Bakalım bugün filmi izlemeye gideceğim umarım güzeldir?

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Kerim:)Dün akşam filmi izledim..
Çok ağır-aksak bir konusu var..Arzum Onan zaten  oldum olası silik bir tip, filim de de pek etkiliydi diyemem..
Mehmet Aslantuğ ise adeta yaşma küsmüş  içinde kopan fırtınaları dindirmek için kendisini içkiye vermiş,iki durup bir konuşan sanki de eski devrimci bir karekteri çizmeye çalışmış :)
Kendi yaşantımdan acı kesitler vardı..Hele de de (son sahnede)telefondaki o ölüm haberi..
Gerçek hayatta  yaşadığım o an..!
Ve filmin sonunda ağlamak istedim ama gözyaşlarımı kendimden bile gizledim..
İşte böyle isterseniz izleyebilirsiniz fena değil duygusal bir filimdi yani.
Ama bu filim için ta Amerikalarda çekim yapmak gerekirmiydi derseniz (gereksiz masraf)bence hayır:)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
crt' Alıntı:
Bodrumlu, anasının “Elalemin derdi size düşmüştü” diye merhametle karışık azarladığı, dünyadan kaçan adam, hakikaten filmlerde kaldı.  
"Elalemin derdi size düşmüştü"
Gibilerden bir zamanlar idealleri uğruna verilmiş bir mücadelenin boşa çıktığını vurgulmak istercesine gizliden bir de ileti verilmek istenmiş..
Bana sorarsanız kendinle beraber dünyanın derdi de tasası da bizim olmalıki yaşamın bir amacı olsun..
Kim ne derse desin son ana kadar ideallerim de benimle yaşayacaktır..