Aşk..

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Edebiyat kategorisinde CaspeR tarafından oluşturulan Aşk.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,296 kez görüntülenmiş, 31 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Edebiyat
Konu Başlığı Aşk..
Konbuyu başlatan CaspeR
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ASLIHAN
C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Aşk'ın ömrü

Bu gün bir kitap okudum. Hani o bir günde, belki birkaç saatte okunabilen kitaplardan birini. Çok güzel bir adı var : AŞKIN ÖMRÜ ÜÇ YILDIR ( Frederic Beigbeder)
Kitaptaki bir bölüm çok dikkatimi çekti :
İlk yıl 'Beni terk edersen kendimi öldürürüm 'denir.
İkinci yıl 'Beni terk edersen acı çekerim ama kendimi toparlarım ' denir.
Üçüncü yıl 'Beni terk edersen şampanya patlatacağım 'denir.
Bazılarınızın bıyık altından güldüğünüzü görüyorum beyler. Hadi saklamayın. İtiraf edin. Yazar pek de haksız sayılmaz, değil mi?
Ne kolay harcarız aşkları biz. Bir kalemde sileriz. Çok kolay bulur, aynı hızla da kaybederiz. Bir hata var ama nedir bilemiyorum ?
Aşkın tarifini henüz yapabilmiş değilim. En beğendiğim aşk tarifi sevgili Mevlana'ya ait : Aşk sayıya sığmaz, ölçüye gelmez sevgidir.
Ne deriz hep : Seni çoook seviyorum. Çok nedir, sayabilir misin? Ö lçebilir misin ?
On gram buğday bir karıncaya göre çoktur. Bir kamyon buğday da benim için çoktur. Çok'u ölçebilir misiniz? Çok, kaç santimdir, kaç gramdır.
Demek ki ölçülemeyen, tartılamayan ve sayılamayan sevgiler aşktır.
Ama karıştırılan bir şey var : Beğeni, tutku, cinsel istek, cazibe, bir anlık hoşlanma, elektrik, felsefe uyuşması, vs. vs. = Aşk. Olabilir mi? Olamaz.
İnsan aşık olduğunu nasıl anlar, nasıl hisseder ? Vazgeçilmez hislerin, vazgeçilmez insanın o, olduğunu nasıl anlar ? Çok iyi mi düşünmek gerek .
Yoksa balıklama, ne olursa olsun diye ilişkiye dalmak mı gerekir ? Balıklama dalarsanız , su yüzüne çıkışınız kadar sürer aşkınız.
Vazgeçilmez olmalı... Kızdığınız halde vazgeçilmez... Küstüğünüz halde vazgeçilmez... Sabah uyandığınızda ağzı koktuğunda bile vazgeçilmez... Çırılçıplak, makyajsız, cici elbiselersiz olduğu zaman bile vazgeçilmez... Eleştirirken bile vazgeçilmez... Hayır dediği halde vazgeçilmez... Sizi unutsa da vazgeçilmez.. . Dedim ya vazgeçilmez olmalı !
Hangimiz ilk aşkımızı hatırlayıp of, off, offff demedik. Demediniz mi ? Hadi hep beraber düşünelim.
Ne o deprem mi oluyor, karşıki dağlar yıkılmaya başladı?
Siz beyefendi 50 yaşındasınız. İlk aşkınızı 15 yaşında mı yaşadınız? Demek ki aşkınızın yaşı 35. Üç yıl değil yani... Hani o ağacın altında onu ne kadar da öpmek istemiştiniz de olmamıştı.
Siz güzel bayan yaşınız 35 olsun. İlk aşkı 17 yaşında tattınız. Yani tam 18 yıl önce. Unutamadınız değil mi? Hatta o sebeple ona benzeyen biriyle evlenmediniz mi?
Ahh, ahhh, hatta of, offf...
Aşkı yaşatmak için... Çaba gerek... Gayret gerek... Karşılıklı çalışmak gerek... İtina gerek... İncitmemek gerek... Gerek, gerek, gerek. Yani ne yapılması lazımsa onun yapılması gerek.
Aşkı kaybetmek içinse bir acı söz yeter. Unutmayın verdiğiniz acıları hiç bir şey mazur gösteremez ve silemez.
Bir de aşkı asla ama asla eleştirmeyin. Çünkü aşkı eleştirenler ona en çok ihtiyacı olanlar dır...
Ben açıkçası Mösyö Frederic'e katılmıyorum. Hatta okurken ona acıdım bile. Halbuki aşk evlilikleri ile ilgili ne güzel kitaplar var. Keşke o kitaplarda anlatılan mutluluğu yakalayabilseydi...
Aşk, buğday başağı gibi sizi kendi içinde toplar. Fakat buğdayları seçmek ve ayırmak için harman eder, kabuklarınızı atmak için kalburdan geçirir, beyazlatmak için değirmende öğütür.
Sonra sizi yumuşatmak için yoğurur. Sonra da kendi mukaddes ateşine atar ki hayatın kalbinden bir parça olasınız.
Aşk, sabahleyin kanatlanmış bir kalp ile uyanmak ve akşam sevgi sözcüklerini terennüm ederek uykuya dalmaktır...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Tüylerim diken oldu, nasıl bir yazı bu böyle!
Çok güzel ve umutsuz!! İnsanı hüzne boğuyor ve de ümitsizliğe..  :(

Teşekkürler yine de..

K

kamuran

CaspeR' Alıntı:
Aşk'ın ömrü
...
Ne deriz hep : Seni çoook seviyorum. Çok nedir, sayabilir misin? Ö lçebilir misin ?
On gram buğday bir karıncaya göre çoktur. Bir kamyon buğday da benim için çoktur. Çok'u ölçebilir misiniz? Çok, kaç santimdir, kaç gramdır.
Demek ki ölçülemeyen, tartılamayan ve sayılamayan sevgiler aşktır.
...
Aşkı yaşatmak için... Çaba gerek... Gayret gerek... Karşılıklı çalışmak gerek... İtina gerek... İncitmemek gerek... Gerek, gerek, gerek. Yani ne yapılması lazımsa onun yapılması gerek.
...
Ben de "çok" zaman önce bu duygudaki "çok"larımızın birbirimizinkinden "çok" farklı olması nedeni bir kişiyi, sevgiyi, aşkı kaybetmiştim. "Çok" üzüldüm, "çok" zor avundum, şimdi "çok" mutluyum. Gerçekten o "çok"ların tanımlaması üzerinde "çok" durulmaması gerektiğini düşünüyorum.
Yazı için teşekkürler! :)

S

Samira

Kullanıcı
14 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Aşk, sabahleyin kanatlanmış bir kalp ile uyanmak ve akşam sevgi sözcüklerini terennüm ederek uykuya dalmaktır...

bu cümle herşeyi anlatıyor,söylenecek fazla bişey yok bence... :(tşk ederim.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
güzel ama aşk yokki artık ne olabilio insan ne bulabilio ;) ;) ;) bide yasıyı okurken hala hiç aşık olmadımı anladım off cekmedimde

Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
dideM' Alıntı:
Tüylerim diken oldu, nasıl bir yazı bu böyle!
Çok güzel ve umutsuz!! İnsanı hüzne boğuyor ve de ümitsizliğe..  :(

Teşekkürler yine de..
Aşk işte :) şekilden şekile sokuyor insanı..

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Değil...

Sevdaları sevda tadında yaşamıyoruz artık. Ayaküstü sevdalardayız...
Hani şu kafamızda kavak yelleri estiren, bir bakış, bir "merhaba"yla bizi geceler boyu yastığımızla arkadaşlık etmeye mahkum sevdalar nerde kaldı;? Kime teslim ettik o güzelliği? Ne için harcadık?

Nazım Usta, 20. yüzyılda ölüm acısının en fazla 3 gün süreceğini yazmıştı:)
Ustam biz 21.yüzyıldayız.
Bizler aslında "Aşk"ı" katlettik, kaybettik ve ne garip, hala içimizde bir umutla arıyoruz:) Ne çelişki...
Ustam, "Aşk" artık acı bile bırakmıyor geride...
Yenisiyle, çabucak teselli bulduğumuz ve adına hala "Aşk" demekte ısrar ettiğimiz değişik birşey belki yaşadıklarımız.

Ağlamalarımız bile artık timsah gözyaşlarına dönüştü. Gidene ağlarken, bir yenisine, teknoloji çağı çocuklarıyız ya, mesajlar yoluyoruz:) Kimisi, "gel beni teselli et" daveti mesajlar üstelik...

3 gün'leri bile arar duruma geldik, 3 dakikaları yaşarken.
Tükettiğimiz duygularımızı hala var sanıyoruz üstelik. Ne acı...

Biz aslında "Aşk"ı yitirmedik, biz zaten belki de artık tarifini yapmaya çalıştığımız "aşk"ı belki hiç yaşamadık ki...

Biz teknolojik çağın insanları, "Aşk"ı artık o pembe zarfların içine konan, zarf yapıştırılırken zamkın üzerini aslında öptüğümüz mektuplarda unuttuk, seni seviyorum'u sçs yaptık:)

Bazan karşımıza, bizi o eski sevdalara sürükleyeceğini, yaşatacağını düşündüğümüz kişiler çıkmadı değil... Ama biz var ya... karşımıza çıkan bu duygu insanlarının bile, gün olup...

Neyse...

Artık hiçbir şey eskisi gibi değil...

İçinizde bir şeyler mi kırıldı?

Telefonunuz yanınızdaysa korkmayın, güvendesiniz.
Bir şey hep sizinle. Ama onun adını ben bilmiyorum...

Zynep

C

CaspeR

Kullanıcı
27 Ara 2006
En iyi cevaplar
0
0
Zynep bize biraz daha aydınlatma yaptığın için teşekkür ederim..

Hayat şartları insanı çok değiştiriyor,bazen bu teknoloji' de iyi olmuyor.  :p

Ah nerde o eski sevgiler/sevgililer..  :)

Saygılar.

A

ayben

Biz aslında "Aşk"ı yitirmedik, biz zaten belki de artık tarifini yapmaya çalıştığımız "aşk"ı belki hiç yaşamadık ki...    :-[

Teşekkürler Zep.
Teknoloji çocukları bu tüketim çağında, aşklarını dahi fast food tadında yaşar oldu.

S

sehla

Kullanıcı
5 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
öncelikle casper paylaşımın için teşekkürler.

zynep arkadaşımıza tamamen katılıyorum. bizim zamanımızda - ben de artık sözlere böyle başlıyorsam demek ki bazı değerleri malesef yitirilmiş  :( - aşklar öyle yaşanırdı ki acısını unutmak için yıllar geçerdi üzerinden. değişen çok şey var ve etkileri sadece aşkı değil hayatımızdaki çoğu şeyi yok ediyor .
eğitim kalitesinin git gide dibe çökmesi, tüketim çılgınlığı, markalaşma çabaları, ekonomi, örf-adet, gelenek-göreneklerimizin unutulduğu yada unutturulmaya çalışıldığı, teknoloji çılgınlığı vs saymakla bitmeyecek neden var. düşündükçe afakanlar basıyor. 

R

roze

Çoook güzel bir yazıydı, paylaşımın için teşekürler casper.Ama okurken ilk aşkımı hatılayıp off off diyemedim Çünkü hiç aşık olmadım:))

K

Kristal

''Her ayrılık yeni bir başlangıçtır''mantığı kalpleri körleştirdi.
Aşk saf değerini kaybetti.

E

eftelya

Kullanıcı
20 Nis 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Aşk sayıya sığmaz, ölçüye gelmez sevgidir...

teşekkürler... güzeldi...

A

anelka019

Kullanıcı
3 Tem 2006
En iyi cevaplar
0
0
çorum
cinsel istekleri parayla satın alırsın ama aşkı asla parayla satın alamazsın..
paylaşımınz için tşk ederim.çok güzel bi koyu güzel açıklamışsınz..:)

I

ibrahim58

Kullanıcı
9 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Sivas
Sizi unutsada vazgeçilmezdir. aşk

tşk Paylaşım için

S

selda

Aşkı yaşatmak için... Çaba gerek... Gayret gerek... Karşılıklı çalışmak gerek... İtina gerek... İncitmemek gerek... Gerek, gerek, gerek. Yani ne yapılması lazımsa onun yapılması gerek

Bu yazının altına imzamı atıyorum ;)
teşekkürler paylaşımın için casper :)

B

bıldırcın

Zynep'cim içimden geçirdiklerimi ne kadar güzel yazmışsın eline sağlık :)

bu güzel yazı için sanada teşekkürler casper :)

S

semazen

Kullanıcı
19 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
İnsan aşık olduğunu nasıl anlar, nasıl hisseder ? Vazgeçilmez hislerin, vazgeçilmez insanın o, olduğunu nasıl anlar ? Çok iyi mi düşünmek gerek bu cok güzel bir soru bence..ama bunu anlamak herkese göre değişir değilmi?..bence aşkı biz tanıyamayız o bizi tanır..bazı şeyleri anlayamayız bu dünyada..ama ilham edilir kalbimize bir şeyler..aşkta öyledir bence..geldiği zaman ne yapacağınız ne anlayacağınız ne düşüneceğiniiz size ilham edilir diye düşünüyorum..dediğim gibi bazı şeyleri anlamaya calışmak yerine hislerimize göre harekket ederiz..aslında aşk denilen şeyde mantık işlemiyor galiba..o yüzden fazla kafa yormamak lazım..inş o bizi bir şekilde bulur..bulanlarda cok şanlılar..herkese nasip olur inş..

zynep in dediklerinede katılıyorum..aşk bu zamanda anlam olarak sadece üç harfli bir kelime olarak algılanıyor..yani ici boş..teşekkürler casper güzel bir yazıydı...