Anlam - Anlamlandırmak - Anlamsızlıklar

• Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tiyatro kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Anlam - Anlamlandırmak - Anlamsızlıklar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,216 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tiyatro
Konu Başlığı Anlam - Anlamlandırmak - Anlamsızlıklar
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com

“Ehh be ne diyeyim ben sana?”

“Hiçbir şey deme, illa bir şey demen gerekmez.”

Diyerek bir şey demişti üçüncü tekil şahıs. Sohbet havasındaki monolog bir zaman sonra diyalog olacaktı belki de. Hiçbir şey bilmeyen insanlar diye geçirdi aklından çokbilmiş kişi. Kaç kişiydi bunlar? Bir ordu kadar kalabalık. İki kişi etkindi bu sahnede diğerleri figürandı. Satranç masasındaki piyonlar gibiydiler. Hiçbir işe yaramayan aslında çok işe yarayanlardı. Onlar olmasa bir şey olmaz ama onlar olunca da çok bir şey olmaz. Garip bir meseleydi bu. Mesele olduğu bile söylenemezdi. Meseleyi mesele yapan içinde ki anlamdır ve onu anlamlandıran insanlardır. Aslında satranç oyununu da anlamlı yapan oradaki piyonlardır. Neden çünkü piyonlar bittikten sonra oyun biter. Anlamlı bir şeyler söylemeye çalışıyorum lakin zaten bunu da anlamlı bulanlar yani anlam verecek olanlar okuyan insanlar anlamsız bulanlar da onlar yani onların verecekleri anlamlar.

Anlam nasıl verilir?

Mesela ben anlamlandırmayı yüz gram şuraya anlam vereyim bir kilo şuna anlam, iki adette şuna diye yapıyorum. Fark eden bir şey var mı? Yani normal anlamlandıranlardan, gerçi ne fark ederdi mi yani? Sonuçta kim anlayacak. Verdiğim anlamada zaten çok önemliymiş gibi bakıyorlar. Yani insanım diye, önemliyim diye. İnsan olmasam önemli olmayacağım.

Düşünüyorum öyleyse varım diyerekten anlamlı bir şey söylediğini sanıyor Descartes ama bilindik şeyi söylüyor. İnsanlarda doğruyu söylediği için anlamlı buluyorlar, aslında çok salakça bir şey söylüyor çünkü biliniyor yani nesnel bir şey basit bir şey o zaman bende derim ki “o bardak şu masadan düşecek!” Bunu kimse anlamlı bulmaz neden çünkü ben Descartes değilim sonra hangi bardak olduğunu kimse bilmiyor belki düşmeyecek bir şekilde bardak. O yüzden anlamı olmayabilir. Aslına bakarsan dostum ortada anlam falan yok. Ortada hiçbir şey yok. İnanmayın siz öyle her söylenene. Elveda...