Anahtar yetenekleriniz ve becerileriniz nelerdir?

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Anahtar yetenekleriniz ve becerileriniz nelerdir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,193 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Anahtar yetenekleriniz ve becerileriniz nelerdir?
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
ÖZ DEĞER TAKDİR PLATFORMUNDA OLUŞUR

Öz değerleri için yalnızca bir dizi yetenek ve beceriyi temel alanlar, gerçek öz değere sahip olamazlar. Niçin? Çünkü bu yetenek ve becerilerin işe yaramadığı ve gerekli olanların da henüz gelişmemiş olacağı durumlar daima var olacaktır.  Bunun klasik örneği, sınıfta mantık ve muhakemede parlak olan dalgın zihinli profesördür. Fakat bir kokteyle  götürdüğünüzde, o tamamen kayıptır. Bire bir sohbetlerde gerekli olan sosyal yeteneklerini geliştirmemiştir. Kişisel duygularını ifade etmekte çok zorlanır ve başkalarına karşı duyarlı olması hemen hemen imkansızdır. Bu durumda öz değer uçup gider. Bununla birlikte, gerçek öz değeri olan kişi, şu anda yetenekleri olmasa da, öğrenebileceğini idrak eder. Böyle durumları, kendi kişisel sınıfları olarak kullanabilirler ve bunun sonraki etkisi şu duygu olmaz, “Oh! Bire bir sohbet konusunda hiç iyi değilim.” Bunun yerine şöyle düşünürler, “Şu anda nasıl yaptım, neyi yeterince iyi yapmadım ve daha ne öğrenmem gerekiyor?” Yüksek öz değerin içinde, belli bir alçakgönüllülük vardır. Yüksek öz değere sahip biri “ben biliyorum” kibrinden kurtulmuş durumdadır. Onlar, bütün yaşamları boyunca bir hayat öğrencisi olacaklarını bilirler.

Soru: Anahtar yetenekleriniz ve becerileriniz nelerdir? Hangi durumlarda kendinizi o yerin veya kendi derinliğinizin dışında bulursunuz? Bu durumlarda ne öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz?

Düşünce: Öz değerinizi korurken, kendinizi yetenekli ve değerli olarak gözünüzde canlandırın

Kaynak: Meditasyon sitesi

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yeteneksiz ve beceriksizim vesselam.
Bir şeyleri bozmadaki üstün yeteneğim  dışında :)
Kazanırız iyi bir yetenek yav daha zamanım var hani.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kendimi yetenekli buluyorum aslında.
Yapmak için yıkmayı da becerebilmek lazım korsan.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Yapmak için yıkmayı da becerebilmek lazım korsan.
O konuda benden mükemmeli yoktur valla.
Yıkmak konusunda yani.
Pazl gibi bozdummu yapamıom.
Heheh valla daha 5 yada 10 yılım var öğrenirim heralde birşeyler yapabilmeyi.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Anahtar yeteneğim: sabır ve öfkemi kontrol edebilmek
Valla sabrı öğrenirken bayağı bir badireler atlattım ama öğrendim, bazen canım yandı, bazen ben can yaktım  :) ama dersimi aldım.
İyi bir öğrenciyimdir. :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Olaylara çok yönlü ve başkalarının bakış açısındanda bakabilmek için çaba sarfetmem ve çoğunlukla ılımlı tavrımı koruyarak fazla fevri davranışlar içinde olmamam yetenek olarak değerlendirilirmi bilmem ama gerek sosyal hayatta gerek iş yaşamında çok faydasını gördüğüm şeyler bunlar.

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Özlem' Alıntı:
olaylara çok yönlü ve başkalarının bakış açısındanda bakabilmem ve ılımlı tavrımı koruyarak fazla fevri davranışlar içinde olmamam yetenek olarak değerlendirilirmi bilmem ama gerek sosyal hayatta gerek iş yaşamında çok faydasını gördüğüm şeyler bunlar
Elbette neden değerlendirilmesin ki? ne kadar güzel erdemler bunlar  :)
Yazını okuyunca aklıma dün iş yerinde benim için yapılan yorum geldi aklıma, bir şeylerden konuşuluyordu ve konu kavga etmeye gelince, diğer arkadaşlar hemen dediler ki; "sen kavga etmezsin (ben) hemen dersin ki; arkadaşlar bir de şu yönden bakın..."...açıkcası bu yorumu duymak hem şaşırttı hem de hoşuma gitti  :)

bana bunu hatırlatınca paylaşmak istedim. :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Yorumlarına dayanarak bazı konularda seninle kendimi benzeştirdiğim noktalar çokca çıkmıştır bu konudaki tavrımızın uyuşması benimde hoşuma gitti. :)
Bu tarz yorumlarla bende zaman zaman karşılaşıyorum ama bu tavrımdan dolayı eleştirildiğimde olmuyor değil ara sıra :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Benzediğimiz konusuna bende katılıyorum Özlem, diğer konularda yaptığın yorumlara bakarak. :)
Genelde şaşırıyorlar bu kadar sabırlı olmama ve soruyorlar "nasıl başarıyorsun bu kadar sabırlı olmayı"
cevap basit, hataımdaki farkındalığım arttı, iyi bir gözlemciyim ve iyi bir okuyucuyum.
Bazı şeyleri ders alarak bazı şeyleride ders almadan öğrenen biriyim ve hep yenilikçiyim  :)

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
empati yeteneğimi gelişmiş bulurum, sezgilerim de iyidir. Bilmem ama kendimin özel yeteneklerimin olduğunu düşünmüşümdür çoğu zaman. Özellikle de mesleğimde.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Aklıma xfiles dizisini getirdiniz yav.
Özel yetenekler doğa üstü güçler felan.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
Bu espiri mi ciddi bir yorum mu bilemedim ama Korsan, doğaüstü güçlerim var demedim, özel yeteneklerimin olduğunu söyledim.Sezgiyi de doğaüstü bir güç olarak kabul etmezsek.
Ayrıca siz de bu konuda haksızlık ediyorsunuz kendinize.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Korsan' Alıntı:
Yeteneksiz ve beceriksizim vesselam.
Bir şeyleri bozmadaki üstün yeteneğim  dışında :)
Kazanırız iyi bir yetenek yav daha zamanım var hani.
Yanlız degılsın abi bende sendenım yıkarım,çıkarım.... :D :D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Empati kurabilmek sanırım.. O yüzden insanların o anki durumlarını çok iyi anlayabiliyorum ve ona göre davranıyorum. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Korsan' Alıntı:
Bu espiri mi ciddi bir yorum mu bilemedim ama Korsan, doğaüstü güçlerim var demedim, özel yeteneklerimin olduğunu söyledim.Sezgiyi de doğaüstü bir güç olarak kabul etmezsek.
Ayrıca siz de bu konuda haksızlık ediyorsunuz kendinize.
Ya, doğa üstü güçlere inanırım, ondan yazdım o yorumu ya.
Ama espri olarakta algılanabilir manas.
Hadsizlik ettimse özür dilerim.

Bana gelince; ''Açtırma kutuyu söyletme kötüyü'' diye bir söz var bizim burada aynen öyle işte manas.
Benim anahtar yeteneklerim, bu dünyada bir anlam ifade etmiyor,hem kendimin, hemde başkalarının beni bu dünyalı değil diye nitelemeleride ondan.

Mesajımda, bir yanlışlık oldu ise özür diler, anlayışınız içinde teşekkür ederim.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mesajım tepki içerikli değildi sadece anlamaya yönelikti. Özürlük bir durum yok ama yine de teşekkürler.
Anlaşılmamak ve kıymet bilinmemek bizim yeteneksiliğimizi göstermez kişi içinde bir yerde hisseder onları, bütün dünya farketmese bile.

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Mesajım tepki içerikli değildi sadece anlamaya yönelikti. Özürlük bir durum yok ama yine de teşekkürler.
Anlaşılmamak ve kıymet bilinmemek bizim yeteneksiliğimizi göstermez kişi içinde bir yerde hisseder onları, bütün dünya farketmese bile.
Rica ederim. Dediğiniz gibi anlaşılamamak kötü.
Hele hele yanlış anlaşılmak düşmanıma dilemiyorum.
Neyse...