akıl ile zeka arasındaki fark nedir?

  • Konbuyu başlatan çakır
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde çakır tarafından oluşturulan akıl ile zeka arasındaki fark nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,082 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı akıl ile zeka arasındaki fark nedir?
Konbuyu başlatan çakır
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan spiritualsigns
Ç

çakır

Kullanıcı
22 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
samsun
Akıl yalanla gerçeği, doğru ile yanlışı ayırabilme, bir konuda düşünce yürütebilme ve görüş bildirme yeteneğidir. İnsan olgunlaştıkça aklı gelişir. Zeka ise bir olayı önce anlama, ilişkileri kavrama, yargılama ve açıklayarak çözme yataneğidir. Genel olarak 12 yaşına kadar gelişir, 20 yaşına kadar sürer sonra sabit kalır. Zeka bir insanın her türlü olay karşısında aynı yeteneği gösterebileceği anlamına gelmez. Bir besteci müzik yapıtını aklıyla değil zekasıyla yaratır. Fakat en basit matematik problemini çözemeyebilir. Sonuç olarak zeka, ruhsal olaylara, algı ve hafıza yeteneğine, tutkulara, eğilimlere göre farlılıklar gösterir. Akıl somut olarak ölçülemez, zeka IQ denilen testle ölçülebilir.
 
Safari

Safari

Kullanıcı
7 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
bunu bugün bilgisayara yazmıştım.. Takvim arkası için :)

Teşekkürler..
 
Ç

çakır

Kullanıcı
22 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
samsun
rica ederim okudun için ben tşk ederim...
 
A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Akıl aslında bir kabiliyettir, zeka da öyle. İkisi arasındaki en önemli fark, bir başkasından akıl alabilirsiniz ama zekayı asla. O, her insanın kendisine mahsustur.
Bir hastalık söz konusu olmadığı sürece şüphesiz herkesin aklı vardır. Akıllı olmak, kendi davranışlarını bilmek, kontrol edebilmek, doğru ve yanlışlarını değerlendirebilmek yeteneğidir.
Akıl, insanı hayvandan ayırt eden en önemli faktördür. Hayvanlar yalan söyleyemez ama insanlar sık sık bu yola başvurur. İşte insandaki yalanla gerçeği, doğru ile yanlışı ayırabilme, bir konuda fikir yürütebilme, görüş belirtebilme yeteneği akıldır.
'Ah şimdiki aklım olsaydı' lafını çok işitmişizdir. Demek ki, akıl insan olgunlaştıkça da değişiyor ve insanın kendisi de bunun farkına varıyor. Bir insan değişik fikirlerle diğerinin aklını karıştırabilir. Hayret verici, şaşırtıcı şeyler insanın aklını durdurabilir.
Bir şeyin içeriğini anlamamak 'akıl erdirememek' olarak nitelendirilirken başkalarının çözemediği bir sorunu çözen kişiye 'bir tek o akıl etti' denilir. Birine bir yol göstermek ona 'akıl vermek'tir. Bir şeyi hatırlamak, unutmamak 'akılda tutmak'tır. 'Akılsız' tanımı ise doğru ve isabetli düşünemeyen anlamında kullanılır.
Zeka ise bir olayı önce anlama, ilişkileri kavrama, yargılama ve açıklayarak çözme yeteneğidir.
Genel olarak zekanın 12 yaşına kadar hızla geliştiği sonra gelişme hızının yavaşlayarak 20 yaşına kadar sürdüğü, orta yaşlarda ise zeka seviyesinin sabit kaldığı kabul edilir.
Zeka hayvanlarda da vardır. Hayvanlarda zeka bir nevi içgüdüsel olaydır. Şüphesiz hayvan zekası insana göre gelişmemiştir ama her iki zeka türü de sinir sistemi ile ilgilidir. İnsanı ayıran, evriminde oluşmuş konuşabilirle özelliği, dik durabilmesi, el yapısı nedeniyle aletleri kullanabilmesi ve gelişmiş beyin ve sinir sistemidir.
Zeka, bir insanın her türlü olay karşısında aynı yeteneği gösterebileceği anlamına gelmez. Bir müzik bestecisi kendi duygusal yapısının içersinde en karışık eserleri aklıyla değil zekası sayesinde oluşturur. Biz bu kişilere 'müzik dehası' diyoruz. Ancak bu müzik dehaları en basit bir matematik problemini bile çözemeyebilirler.
Sonuç olarak zeka, ruhsal olaylara, algı ve hafıza yeteneğine, tutkulara, eğilimlere, iradeye ve bilgi edinme isteğine göre farklılıklar gösterebiliyor. Akıl somut olarak ölçülemez ama zeka pek sağlıklı olmasa da IQ denilen bir testle ölçülmeye çalışılıyor.
 
T

turtur

Kullanıcı
8 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok hoş bi paylaşım olmuş gerçekten !  O0
öncelikle bunlara eklenmesi gereken ilk şeylerden birisinin zekanında aklında arttırılabilir bir değer olduğudur..
Zekaya bakarsak çok zeki bi insanın,bazı durumlarda aslında çokda akıllı olmadığı durumlar olduğu gözlemlenebilir.sonuçta her zeki insan zihnini hep iyiye kullanmaz.Zeka daha çok olayları çözümlemede kullandığımız bir olgudur  :)
Akılsa,tamamen doğru karakter ve davranışlarla bütünleşen bir kavramdır..mesela bir bebek ağlamayı kestiğinde veya mamasını yediğinde,''afferim benim zeki bebeğim'' denmez ..burdaki 'zeki' kelimesini akıl(lı) almıştır..  ::)
''Aklı başında insan'' cümleside herzaman doğru işler yapan insanlarda kullanılmıştır.. :)
İşte bu iki kavramı birbirinden ayıran özellikleri pekala açıklamaya çalıştım..Açıkçası benimde üzerinde düşündüğüm bir konuydu...
Evet! bize düşen aklımızı ve zekamızı en iyi şekilde dengeleyip hayata güzel anlamlar katmak ve kalıcı eserler bırakmaktır...
Zorda olsa zeki ve akıllı olabilirz  ;) Denemeye değer))))
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Akıllı gerizekalıların olduğu gerçeğini gözardı etmiyorum.
Hiç etmedim. Gün ve günde tesadüf ediyorum.
 
S

spiritualsigns

Korsan' Alıntı:
Akıllı gerizekalıların olduğu gerçeğini gözardı etmiyorum.
Hiç etmedim. Gün ve günde tesadüf ediyorum.
valla katılıyorum bak sana ilk kez... bir an mesajda kendimi gördüm..  8)
 
Üst