Acaba kaç cevabı

• Konbuyu başlatan Break4Love
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Zeka Soruları ve Bilmeceler kategorisinde Break4Love tarafından oluşturulan Acaba kaç cevabı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,170 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Zeka Soruları ve Bilmeceler
Konu Başlığı Acaba kaç cevabı
Konbuyu başlatan Break4Love
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
B

Break4Love

Kullanıcı
14 Nis 2009
En iyi cevaplar
0
0
Adana
www.altarates.com
acaba kaç???????

4 basamaklı öyle bir sayı bulun ki (her basamağı farklı) 4 ile çarpılınca tersinden yazılsın?????

abcd

abcd X 4 = dcba

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
spiritualsigns' Alıntı:
açılım yaparmısın Harun?  :D
yaparım tabi ne demek :). hayatım hep açılımlarla geçti benim. neyse.

şimdi ofiste öğlene doğru oturuyom canım sıkıldı bir siteye bakayım dedim, zeka sorularında bu soruyu gördüm. soruyu görür görmez içimden çözmek geldi. daha önce hiçbir sorunu böylesine çözmek istememiştim. ekonomik sorunlar, sağlık sorunları, fenerbahçemizin gidişatı falan hepsini unuttum bir anda. aklımda tek bir şey vardı. bu soruyu çözmek. 4 le çarpıldığında terse dönen sayıyı bulmaya adadım kendimi.  ;D

neyse sonra sayı 4 basamaklı olacağına göre 2500 den büyük olamaz.

sonra biraz matematik kattım işin içine.

abcd * 4 = dcba

bu demektir ki, d=4a, b=4c diye saçma bir mantık kurdum.

sonra da dedimki a=2 olsun d=8 olsun.

2bc8 * 4 = 8cb2 oldu.

bu eşitliği sağlayınca kafamda şekillendi biraz. sorunun yarısını çözdüğüm için 50 alıp zaten geçiyorum. gerisini de rahat rahat deneyerek buldum.

bc sayısı 22 den büyük olamayacağı kesindi. çünkü 8*4=32 oluyor 3 ü sol tarafa atıyoruz. ayrıca bc sayısı 2 basamak olduğundan 99 dan büyük olamaz. karışık anlattım ama kağıda yazınca güzel oluyor.

22 den küçük sayıları denemeye başladım. 17 de gerçek sonucu buldum :)

2178

herşeyi çözümü bu kadar basit olsa keşke. hayatımızda da deneme yanılmalar ile sonuca gitsek. yoksa zaten öyle mi gidiyoruz. bir sorudan neden bu kadar anlam çıkardım anlamadım. akşam akşam canım sıkıldı heralde.  :p :p

S

spiritualsigns

yav anlamadım ama çabalamışsın teşekkürler...  :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...