AÇ KALAN PİRANA

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan AÇ KALAN PİRANA başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,767 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı AÇ KALAN PİRANA
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ebruliyn
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
İçinde uskumru balıklarının bulunduğu deniz akvaryumuna vahşi bir pirana balığı da konur. Pirana derhal saldırıya geçer ama arada bulunan cam bölme uskumru balıklarına ulaşmasına engel olur. Defalarca cama çarptıktan sonra pirana denemekten vazgeçer.

Bir süre sonra aradaki cam bölge kaldırılır. Ancak bölmenin hala yerinde olduğunu düşünen pirana o günden sonra da bölmenin önceden bulunduğu yere kadar yüzer ve geri döner. Bir müddet sonra da açlıktan ölür.

İnsanların çoğu bir konuda hedef belirleyip ona ulaşmaya çalışırken karşılarına çıkan zorluklar yüzünden başaramayacaklarını düşünürler. Yeterince uğraşmadıkları halde hedefe ulaşmaktan vazgeçer ve yeniden denemek istemezler. Bunun psikolojideki adı "öğrenilmiş çaresizlik" tir.

Bir başarısızlığa ugradığımızda bunun nedenlerini araştırmalı, kullandığımız metodları değiştirerek bir daha, bir daha denemeliyiz. Çaresizliği öğrenmektense asla vazgeçmemeyi öğrenmeliyiz.

Çaresizlik de başarı da öğrenilebilir. Ne yazık ki insanların çoğu çaresizliği öğrenmeyi tercih eder.

oğuz saygın

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Anne Kedi
Göl kenarında yaşayan ve sudan nefret eden bir kedi doğum yapar. Bu kedinin yavruları ise annelerinden farklı olarak gölde oynamayı ve suya girmeyi çok sevmektedir. Anne kedi de yavruları ile birlikte göle girer ve onlarla suda oynar. Bunu gören bir başka kedi hayretler içinde kalır ve ona sorar: "Sen hep sudan nefret ederdin, ama görüyorum ki artık sudan hiç çıkmıyorsun. Bunun sebebi nedir?"

Anne kedi şöyle cevap verir: "Hala suyu sevmiyorum ama yavrularımı çok seviyorum".

Hepimizin hoşlandığı veya hoşlanmadığı bir çok şey vardır. Ancak birini çok seviyor ve onunla bir şeyler paylaşmak istiyorsak, onun hoşlandığı şeylere bakış açımızda esnek olmalıyız. Özellikle ailemize karşı bize düşen daha özverili ve daha hoşgörülü olmaktır. Zararlı bir yönü yoksa sevdiğimiz kişinin hoşlandığı şeyleri sevmeye çalışmalı veya en azından hoşgörülü ve anlayışlı olmalıyız.

İnsanlarla uyum sağlamadan sıcak ilişkiler kuramazsınız

oğuz saygın

S

sude19811981

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
gülşahcım çok teşekkürler çok beğendim.gerçekten çok doğru bir yazı ;)

S

senarist081

İnsanların çoğu bir konuda hedef belirleyip ona ulaşmaya çalışırken karşılarına çıkan zorluklar yüzünden başaramayacaklarını düşünürler. Yeterince uğraşmadıkları halde hedefe ulaşmaktan vazgeçer ve yeniden denemek istemezler. Bunun psikolojideki adı "öğrenilmiş çaresizlik" tir.

Bir başarısızlığa ugradığımızda bunun nedenlerini araştırmalı, kullandığımız metodları değiştirerek bir daha, bir daha denemeliyiz. Çaresizliği öğrenmektense asla vazgeçmemeyi öğrenmeliyiz.

Çaresizlik de başarı da öğrenilebilir. Ne yazık ki insanların çoğu çaresizliği öğrenmeyi tercih eder.

Sonuç harika,Teşekkürler Gülşah..

G

Gozde

Kullanıcı
9 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Lüleburgaz
yapılması gerekende budur zaten
hedefe kilitlenmek , olumsuzluklardan dersler çıkarıp, bundan neler öğrendim demek
bunu yapabilen insanlar başarıya ulaşır
okuduğumuz bir çok başarı hikayesinin özü budur
teşekkürler gülşah  :)

K

Kristal

Kendi sınırları içinde hapsolmak,insanın kendine yaptığı en büyük kötülük bence.
Teşekkürler Gülşah.

Z

zaranca

Kullanıcı
3 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İSTANBUL
Paylaşım için teşekkürler ....Kesinlikle katılıyorum yazılanlara .Hayatı olduğu gibi kabullenmekle başlıyor zaten hatamız...Adamların eli kolu yok ama azimle başardıkları birçok şeye de şahit oldum..Eğer birşeyi başaramıyorsanız o şeyi gerçekten istemiyorsunuzdur..Amma velakin yaptınız uğraştınız olmadı...Canımız saolsun en azından denedim deriz..Keşkelere bırakılacak bir hayat olmasın bizimki..Öptüm sevgiler  ::)

E

elementx

Kullanıcı
21 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Konya
kisiselogreti.com
teşekkür paylaşım için Çizdigimiz rotadaki Duraklarımız hepimizin vardır zamanında geçmeyi denediğimiz ama sonra geçemeyince artı viraj olarka gördügümüz engeller çok güzel anlatıyor Yşamla savaşmayı tşk ederim.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İki yazıyıda çok beğendim,heleki kedinin göstermiş olduğu özveri inanılmaz...