97 YAŞINDAKİ MEHMET DEDE’NİN İBRETLİK HAYATI

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Lier22 tarafından oluşturulan 97 YAŞINDAKİ MEHMET DEDE’NİN İBRETLİK HAYATI başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,590 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı 97 YAŞINDAKİ MEHMET DEDE’NİN İBRETLİK HAYATI
Konbuyu başlatan Lier22
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Lier22
L

Lier22

97 YAŞINDAKİ MEHMET DEDE’NİN İBRETLİK HAYATI
TARLADA ÇALIŞARAK 20 YILDIR FEÇLİ ELŞİNE BAKMAYA ÇALIŞAN MEHMET DEDE', 2 YILDIR DEVLETTEN YARDIM ALMASI KONUSUNDA İKNA EDİLEMEDİ KULAKLARI DUYMAYAN ASIRLIK DEDE, DEVLET TARAFINDAN VERİLEN İKİ KULAKLIKTAN BİRİNE DEVLET BÜTÇESİNE ZARAR VERMEMEK İÇİN REDDET
09 Şubat 2008 Cumartesi 00:05
Bozdoğan’a bağlı Örencik Köyü'nde yaşayan 97 yaşındaki Mehmet Evcil'in devletine olan bağlılığı ve cömertliği ile genç nesillere örnek oluyor. 20 yıldır felçli eşi Fatma Evcil'i (99) tek başına bakan ve Aydın Valisi Mustafa Malay'ın iki yıldır yoğun uğraşlarına rağmen devletten yardım almayı kabul etmeyen Mehmet Evcil, küçük incir bahçesinde ilerlemiş yaşına rağmen çalışarak ailesinin geçimini sağlamaya devam ediyor. Vali Malay tarafından duymayan kulaklarının tedavisi için kendisine gönderilen doktorlara “Devlete yazık, bana bir kulaklık yeter” diyen yaşlı adamın kanaatkarlığı, herkesi hayrete düşürüyor.
2006 yılında Örencik Köyü'nde gerçekleşen bir açılış programında Mehmet Dede ile tanışan ve zaman zaman kendisine yardım edebilmek için girişimlerde bulunan Vali Malay, yaşlı adamı evinde yeniden ziyaret etti. Malay'a ziyareti sırasında Vali Yardımcısı Yüksel Topal, İlçe Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu ve İlçe Jandarma Komutanı Ali İhsan Kurtulan eşlik etti.
Ziyarette Mehmet Evcil ile tanışma hikayesini anlatan Vali Malay, bir açılış için geldiği Örencik de köyün en yaşlısı ile görüşmek istediği ve Mehmet Evcil ile bu sayede tanıştıklarını söyledi. Malay, sohbet esnasında yaşlı adamın 20 yıldır felçli eşine bakmakta olduğunu öğrendiğini ifade etti. Yaşlı adamın zor durumda olması nedeniyle kendisine yaşlılık maaşı bağlanmasını teklif ettiğini hatırlatan Malay, “Mehmet Amca elerini yukarıya kaldırarak bana 'Ben devletten para almam' dedi. O zaman 95 yaşındaydı, şimdi 97 oldu. Ne kadar uğraşsam da maaş bağlanması ve maddi yardım yapılması konusunda onu ikna etmeyi başaramadım. Uzun uğraşlarım sonunca duymayan kulaklarının tedavisi için bir doktor gönderme talebimi kabul etti. İki kulağı da duymadığı için her iki kulağına kulaklık veren doktorlara da 'Devlete yazık, bana bir kulaklık yeter. İkinci kulak istemem.Onu başka bir fakire verin” demiş. Bunu duyunca hayrete düştüm. İste asil Türk insanının ve geçek Müslümanlığın örneğini bunda görüyorum. Çok ilgilimi çekti ve kendisini çok takdir ettim. Her yerde örnek olarak gösteriyordum. Küçük bir evin içersinde bir tarafta kendi yatıyor diğer tarafta felçli teyze yatıyor Ama bu kadar ilerlemiş yaşı ve bu kadar fakir olmasına rağmen 'Devletten bir kuruş almam' diyor. Dağın başındaki 3 dönüm incir bahçesine gidiyor, kendisini ve ailesinin geçimini sağlıyor. 'Allah ne istersem veriyor' diyor. Çok zor durumda ama kanaat ediyor” dedi
GENÇLER GELİP DEVLETTENDEN YARDIM İSTİYOR
Yaptığı tüm girişimlere rağmen Mehmet Dede'nin devletten gelecek herhangi bir yardımı alması konusunda ikna edemediğini açıklayan Malay, kendi cebinden aileye yardım etmek için teklif götürdüğünü kaydetti. Yaşlı adamın eşinin ısrarı üzerine bu talebi kabul etmek zorunda kaldığına işaret eden Malay, “Kendi paramla biraz gıda malzemesi alarak, bugün yeniden onlara ziyarete geldim. Ama altında kalmıyor. Geçenlerde birsiyle bana incir göndermiş. İlk tanıştığımızda beraber kahveye gittik. Cebindeki 30 YTL'nin 20 YTL' sini uzatıp, herkese çay ısmarladı. Çok asaletli ve gözü tok bir insan. Ben Mehmet Dede'nin herkese örnek olmasını istiyorum. Ama gençlerimiz gelip 'Devlet bana yardım etsin' diyorlar. İşte ben onlara karşıyım. Kaymakam arkadaşlara da hep söylüyorum. Biz yaşlı, sakat ve fakirlere yardım etmeliyiz. Böyle insanlara yardım etmek için seferber olmalıyız. Devlet böyle kişilere yardım etmeli. Ama buna rağmen devlet yardımını kabul etmediği ve kendisini çok sevdiğim için ben kendi bütçemden karınca kaderince yardımcı olmaya çalışıyorum” diye konuştu.
YOKSULDUM AMA HARAM YEMEDİM
Gençliğinden itibaren çok yoksulluk ve sıkıntılar çektiğini aktaran Mehmet Avcil de, çektiği tüm sıkıntılara rağmen hiç haram lokma yemediğini iddia etti. Hayatında torunlarının torunlarını gördüğünü dile getiren Evcil, bir torununun kendisine eşinin bakımı konusunda yardımcı olduğunu açıkladı. Bun rağmen bu yaşına kadar ailesinin geçimini tek başına sağladığının altını çizen Evcil, “Bu güne kadar devletten hiçbir yardım almadım. Devletten hiçbir şeyim yok. Allah'ın izniyle hiçbir şeye ihtiyacımız da yok. Ben çalışıyorum. Param da hiç tükenmiyor. Ama ben dua ettim. Allah'ıma dua ettim. 'Beni başkasına hiç muhtaç etme Allah'ım' dedim. Duam kabul oldu. Ben 2. Dünya Savaşı'nda cephedeki askerler için cephane yaptım. O nedenle şimdi ben sadece askerliğe çok tamah ediyorum. 'Soyun bakalım' deseler, soyunuverip jandarmalığa gitmek isterim. Hemen jandarmalığa teslim olurum” diyerek, gücünü hala yerinde ve devletine ne kadar bağlı olduğunu ifade etmeye çalıştı.
Mehmet Dede, Vali Malay tarafından kendisi için getirilen gıda malzemelerinin evin içerisine getirilmesinin ardından, malzemelerinin hangi parayla alındığını öğrenmeye çalıştı. Vali Malay tarafından devlet parası harcanmadığı konusunda ikna edilen Mehmet Dede; misafirlerine kendi parasıyla satın aldığı içeceklerden ikram ederek, yapılan yardımın karşılığını bir nebze de olsa ödemeye çalıştı. Ayrıca Vali Malay; Mehmet Dede'ye daha önceden birlikte çektirdikleri bir fotoğraf ile İslamiyet inancının kutsal mekanları olan Mekke ve Medine'ye yer verilen bir tablo hediye etti.

K

Kristal

Örnek bir insanmış.Yürekten kutluyorum. :)
paylaşım için teşekkürler Lier..

U

UğurOnur

Kullanıcı
1 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
istanbul
Çok değil 10 tane millet vekili olsa onun gibi düşünen bakın
neler değişiyor Türkiye'de ama ama ama.................

E

eftalya_er

Kullanıcı
19 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
tühlerim diken diken oldu ve gözyaşlarımı tutamadım.Sadece içim acıyor yaşananlara manevi değerlerimiz yok olmuş bir toplumda okumak,görmek,tastik etmek değil içimizde yaşatmak tek yumruk olmak var ama nerde ağlar olduk,tutmasını bilemiyoruz sahip olduklarımıza  şükretmiyoruz tüketmeye alışmışız, çok konuşulur bu yaşanmış insanlık dersi içinama ....

C

cnslmst

UğurOnur' Alıntı:
Çok değil 10 tane millet vekili olsa onun gibi düşünen bakın
neler değişiyor Türkiye'de ama ama ama.................
bırak 10 taneyi onun 10/1 i olabilecek milletvekili varmı acaba..?
paylaşımın için teşekkürler lier22...

L

Lier22

teşekkürler yorumlarınız ve ilginiz için ... (Kristal, eftelya_er, mesut, UgurOnur)
saolun... :)