80'lerin sonunda 90'ların başında çocuk olmak

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Codex tarafından oluşturulan 80'lerin sonunda 90'ların başında çocuk olmak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,867 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı 80'lerin sonunda 90'ların başında çocuk olmak
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
www.kendinigelistir.com
Feysbuk'u biliyorsunuz. Milyonlarca üyesi olan dünyanın en büyük sitelerinden birisi. Geçenlerde bir grup ilgimi geçmişti ve aralarına katılmıştım. Sonra herhalde SABAH GAZETESİNİN de ilgisini çekecek ki "küçük bir tanıtımını" yapmış. O gün, bugün patlama yaşandı grupta. Grubun ne olduğu o kadar da önemli değil. Ama grubu tanımlayan öyle şeyler var ki insana "ha, ben de böyleydim!" dedirtiyor.

Şimdi 80'lerin sonunda 90'larin başında çocuk olmakla ilgili olan şeyleri yazacağım (yazmışlar). Bakalım ekleyecek bir şeyleriniz ya da "ben de!" dediğiniz şeyler var mı/çıkacak mı?

Süper Baba'nın müziğini flütle çalmışsanız

LC Waikiki veya benetton tüm renkleriyle kıyafetlerinizde önemli markalar olduysa...

SHOW TV'nin müziğini hala hatırlıyorsanız dup dıbu dıp dıp dıbı dıp dum...Tabi ki bir de :İyi TV eyç bi bi, eyç bi bi iyi TV

Önce hüplet sonra gümlet' hayat felsefeniz olmuşsa

Bizimkiler dizisi ertesi gun okul oldugunu bi sureligine unutturduysa

Parliament pazar gecesi sinemaları müziğini duyduğunuzda içinizde hala garip duygular uyanıyorsa (yarın okul var hüznü, ailenin seni yatırıyor olmasına duyduğun kızgınlık, o güzel mavinin romantizmi...)

Polis Akademisindeki her sesi çıkaran adama hayranlık duyuyorsanız

Elm sokağında kabus yüzünden hala yatağın altına bakmaktan korkuyorsanız

Chucky yüzünden en sevdiğiniz oyuncağınızı bile göz önünden kaldırmışsanız

Okulda coca-cola kutusunu ezip mac yaptiysaniz (kızlar yan yatırıp üstüne tam ortasına ayagı yerlestirip ustune basıp yururlerdi, topuklu ayakkabı gibi olurdu)

Apartmanin altindaki zil veya taksi diafonuna basmak müthiş heyecanlı bir yaramazlıksa

Tutti frutti çok ayıp ve olağanüstü merak uyandırıcı bir şovsa

Dört tekerlekli ayakkabının üstüne takılan patenlerden sonra roller bladeler size büyüleyici geldiyse

Bakkala gönderilmenin en güzel yanı küçük sarellenin dibini minik plastik kaşığıyla kazımak veya leblebi tozu yiyip konuşmaya çalışmaksa

Aterideki ördek vurmaca oyununda silahın nasıl çalıştığına hala kafa yoruyorsanız

Işıklı spor aykkabılar hava atmanın önemli bir unsuruysa

Bayramda harçlıklarla aldığınız ilk şey kinder süpriz yumurtasıysa(kağıdını tırnakla yırtmadan dümdüz yapmak da sabır ister doğrusu)

Clementine sizde derin izler bırakmışsa

Kasete kayit yapilabilmesi icin alt tarafinda bulunan karelerin bantla kapatilmasi gerektiğini öğrenmenin önemini biliyorsanız

Commodore 64'de tornavidayla kasetin kafa ayarını yaptıysanız

Anne saat kaç, simiiit, birdir bir, çay kahve gazoz, akşam ebesi, dansa davet, çatlak patlak, yakan top gibi kalabalık oynanan sokak oyunlarından sonra anneniz sizi balkondan yemeğe çağırmışsa

"bandıra bandıra ye beni" şarkısını hızlı söylemeye çalıştığınız günler varsa

Rönesans sanatçılarını ilk kez Ninja Kaplubağaların ismi olarak tanıdıysanız

Tele On diye bir kanalı hatırlıyorsanız

Haftasonları çizgi film izlemek için errken kalkmanın ne demek olduğunu biliyorsanız

Şirinler geyiğini arkadaşlarınızla mutlaka çevirdiyseniz (Şirine aslında Gargamel tarafından yapıldı...)

Beğenseniz de beğenmeseniz de tüm çizifilmleri art arda izliyorduysanız

Bir Başka Gece çocukluk hayatınızdaki en görkemli şovsa

Pazar geceleri yıkanma günüyse

Seden Gürel'in neden öyle giyindiğini şimdi sorguluyorsanız

Müzik yelpazesi hayatınıza büyülü yabancı müzisyenler kattıysa

Bir sanal bebeğiniz olmuşsa,

Tetris'i süper hızla oynayabiliyorsanız,

MIRC ergenliğinizin önemli bir parçası olmuşsa(a/s/l ne demek biliyorrsanız)

ICQ nun 11 haneli rakamını ezberlemeye çalışmışsanız.

Pili bitmesin diye kasetleri kalemle havada sarmışsanız,

Çizgifilm şarkılarının ingilizce veya japonca olsa da ezberlemişseniz

Kokulu silgiye, deftere, kaleme harçlığınızı yatırdıysanız.

Eti Cin, Eti Puf, ABC, Balık Kraker, Negro, Bonibon,
Topitop, Yumiyum...vb çok seviyorsanız ve her zaman yeme kabiliyetiniz varsa

Sulugöz'ü düşününce bile ağzınız sulanıyorsa

Küçük bir kızsanız Sindy ile Barbie'yi karşılaştırıyorduysanız

Tsubasa'yı ve küre biçimindeki sahanın sonundaki dev kaleyi hatırlıyorsanız

"Hey Corç versene borç" deyince cevabı hemen yapıştırabiliyorsanız

Macarena dansını yapabiliyorsanız

TV den çekilmiş çizgifilmli sayısız kere izlediğiniz VHS leriniz varsa

Telefonların jetonla çalıştığını hatırliyorsanız

İstop diye bağırdığımızda renk yakalamaya çalışırken onun aslında stop olduğunu uzun zaman önce çözmüşseniz

Saçları renkli ve uzun patlak gözlü çirkin trolleri bile bir furyada satın almışsanız.

Capri Sun ın reklamı ve melodisini hatırlıyorsanız.

Annenizin mavi ped torbalarını şişirip patlattıysanız.

Power Rangers'ın renklerini hatırlıyorsanız

Mc Donalds a gitmek için ailenize yalvardıysanız

Olacak O kadar, Yasemin'in penceresi, Hadi Anlat Bakalım, Adam Olacak Çocuk, Saklambaç.. gibi programları hatırlıyorsanız.

Lambada'nın müziği kulağınızda çalabiliyorsa

"Nereye çufçufluyoruz"un kimin dediğini biliyorsanız.

Sayısız joystik kırdıysanız ve gün gelince artık joystik satılmadığını fark ettiyseniz

Fame City cennetle eşdeğerse

En sevdiğiniz sayı altıysa

Prince of Persia'da alttaki dikenlere düşünce çıkan dınnzk sesini ve kanları hatırlıyorsanız

Mon Ami 48 lik boyalardaki altın ve gümüş renkleri statü sembolüyse

Gençlik hayaliniz Beverly Hills teki havuzlu arabalarsa.

Uhuyla oynamanın zevkini biliyorsanız

Kolalı jelibonun önce kapağını yediyseniz

annenizin poşetler dolusu taso,misket, sporcu kağıtları,
gazoz kapaklarını attığını öğrenince ağladıysanız

Peçete, kağıt, poşet vb... koleksiyonu yapmışsanız

...

Çocukluğumuza dair nostalji zamanı!

Katkılarınızla o günleri daha iyi hatırlayacağız.
Lütfen bulduğunuz fotolarını, nostalji Youtube videolarını, hatırlamak istediğiniz her şeyi paylaşın.

EVET YAŞLANIYORUZ.

Zeynep Özel

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Prince of Persia'da alttaki dikenlere düşünce çıkan dınnzk sesini ve kanları hatırlıyorsanız
Ayy evet! Şimdi bile hatırladım, tüylerim diken diken olurdu yaw!!  Yine oldu.. ;D ;D

B

bloodelf

Kullanıcı
23 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
ya ben bunların 2-3 şık dışında hepsini yapmışım :eek:

M

mavidünya

Kullanıcı
11 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
o günlere geri döndüm. teşekkürler emeğin için. :-[ ;) :)

K

KHaRoN

En çok haftasonu sabahları haftaiçi erken kalkmak zor gelmezmiş gibi sabah 9'da kalkıp üstelik birde mevsimlerden kışsa,televizyon karşısında çizgi film seyredip gerçekten mutlu olduğum anları özledim : )

T

tugba 44

Kullanıcı
26 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
16
cok guzeldi, birde SUSAM SOKAGI vardi en cok o programi izlemeyi severdim  ::) eyyy gidi gunler

ilyas

ilyas

Kullanıcı
14 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
80 li yılların ortalarında modern tolkıng ve sandıra kım i hatırlıyorum şimdi bile hala dinleyip nostarji yapıyorum 14-15 yaşlarımda ve hala o zamanın müziklerini dinlemekten büyük zevk alıyorum sadece bu değil sanki eskiler bambaşkaydı herşeyin tadı başkaydı muğlada oturduğumuz zaman kozalakla maç yaptığım günler :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Biz ara jenerasyon kaldık yav 80 lerin sonunda doksanların başında gençtik çocuk değil.
Ama hala çizgi film izlerim o başka.
Bizim çocukluğumuzda woltran,heman,felan vardı daha geçmişe gidersek uçan kaz vardı daha daha geride neler yoktu neler :)
Dallasın ilk bölümü hatırlıyorum yav koca mahallede bir evde tv vardı.
Yaşlanmışım yav göz göre göre.

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Gölgelerin gücü adına,ben peri çekilin abi...(Şimdiki seneye göre azcık çekimledim de)

F

Feveran Estomp

Kullanıcı
6 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
Cσ∂єx' Alıntı:
Mon Ami 48 lik boyalardaki altın ve gümüş renkleri statü sembolüyse
Çok büyük bir fark yaratırdı sınıfta. Otoriter olurdu insan.  :) Teşekkürler.

S

Sarhoş Tosbağ

Kullanıcı
6 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
DoReMi vardı kitkat'a benzeyen şekliyle çikolata kaplı içinde MUZ,ÇİLEK VANİLYA vardı..
Cino vardı sonra..
Para şeklinde altın yaldız kaplı çikolatalarda vardı..
Coco vardı haala var gerçi kocaman mavi pakediyle..
Tombi vardı.. Çerez..
Filo maket vardı..
Ayak bileğine takılan bi oyuncak vardı ucunda bi top olan.. sağ sola yaylanarak yapılan hareketi sayesinde döndürüdük.. Onu bulamazsak ipin ucuna mısır koçanı bağlardık..
Hola hap vardı.. Belde döndürürdük saatlerce.. Ulan ne manyakmışız..
Bi sopa vardı. Sopaya v şeklinde bağlı 2 top vardı mavi kırmızı.. sopayı ileri geri yapınca tak tak tak tak die bi önden bi arkadan birbirlerine çarpardı toplar.. ne zekaymış ama..
Panda botlar vardı.. bileğe kadar lastik sonrası sünger.. mavi ve kırmızıydı..
Işıklı tepesi açık plastik şapkalar vardı..
Çıngıraklı tekerlek vardı bide bi sopaya bağlı.. koşturur dururduk..

güzeldi beah.. hıckh..

S

SedaVural

Kullanıcı
2 Ocak 2010
En iyi cevaplar
0
0
;Dsüperdi yarısını hatırlamasamda büyümediğim zamanlarda olmuş kaçırmışım:)

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
Evet 80'li yıllar ..
Gençliğe doğru ilk adımlar başlasada çocuktuk o zamanlar... Ne bilgisayarımız ne de ceptelefonumuz vardı..
TRT 'de heyecanla Haidi,Pinakyo ,Wikingler,Şeker Kız çizgifilimleri izlerdik...Hele birde DALLAS dizisi vadıki ..Bizi pek üzmüştün kahrol emi Ceyar(:)
Derken 12 eylül sabahı ansızın tanklar zaptediverdi meydanları. ATATÜRK 'e benzemek isteyenlerin sayısında bir hayli artış oldu..
Umutlarımız adeta yok olmuş ürkmüştük herşeyden ve susar olmuştuk..
80'li yıllarda yine biz çocukken yiyip içebileceğimiz bu kadar çok ürün çeşidi yoktu ama
Yiyeni yavaş yavaş öldüren "GDO" (Frankeştayn) ürünlerde yoktu.. En azından bizim dönemimizin çocukları daha şanslıydı
henüz teslim edilmemiştik "GDO" ya.. Vede gladioya.. Bu kadar karanlığa ve bilinmeze hapsolmamıştık..
Belkide daha masum,daha saftık.. Korkmuyorduk farelerin hücre yapısından üretilen tavuk eti mi yiyoruz ..Birilerinin füzelerine kalkan oluyoruz diye..En azından idealerimiz vardı...Bu kadar Amerikancı değildik belkide daha cesurduk!
'Güzel Günler Göreceksiniz Çocuklar' vaatleriyle oyalandık umutlarımızın gerçekleşmesi umuduyla yıllarca bekleyip durduk..Ve artık düzene uydum işte bende bencileştim umrumda değil yansa dünya işte geldim işte gidiyorum...