5 bin yıllık Maden suyu(( benim köyüm ))

• Konbuyu başlatan aykut03
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde aykut03 tarafından oluşturulan 5 bin yıllık Maden suyu(( benim köyüm )) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,924 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı 5 bin yıllık Maden suyu(( benim köyüm ))
Konbuyu başlatan aykut03
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan aykut03
A

aykut03

Kullanıcı
19 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
www.ayyildiz.org
Afyonkarahisar'ın Gazlıgöl beldesinde bulunan ve Friglerden itibaren kullanılan maden suyu, 82 yıldır Kızılay tarafından ülke genelinde satışa sunuluyor.

Atatürk'ün 1926 yılında Türk Kızılayına gelir olması amacıyla kurdurduğu Kızılay Maden Suyu Fabrikasının Müdürü Recep Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızılayın değerlendirdiği maden suyunun, Frigler döneminden bu yana kullanılan bir kaynak olduğunu belirtti. Afyonkarahisar Gazlıgöl'de bulunan maden suları ve jeotermal suların 5 bin yıldır "şifa" amaçlı kullanıldığını söyleyen Dönmez, şöyle konuştu:

"Gazlıgöl beldesinde bulunan Kızılay Maden Suyu, 5 bin yıldır insanlara şifa dağıtıyor. Frig Kralı Midas'ın bölgede hamamlar inşa ettirdiği bilinmektedir. Romalıların hamamlarının ise bazıları yörede halen kullanılmaktadır. Osmanlı döneminde de başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere, pek çok padişahın, maden sularından istifade ettiği, bu suları cam damacanalarla İstanbul'a getirttikleri tarihi gerçeklerdir."

-TÜRKİYE'NİN İLK MODERN FABRİKASI-

Dönmez, Gazlıgöl'deki maden suyunun 1923 yılında Eskişehir-İzmir demir yolu hattı yapımında çalışan Fransız mühendislerce Ankara'ya götürülerek tanıtıldığını ifade ederek, maden suyu fabrikasının ise 1926 yılında Atatürk'ün isteğiyle Kızılaya gelir olması amacıyla kurulduğunu anlattı.

Kızılay Maden Suyu Fabrikası'nın Türkiye'nin ilk modern fabrikalarından biri olduğunu vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti:

"Bu tesislerde üretilen maden suyu, 82 yıldır tüm ülkede ve 7 yıldır yurt dışında başarıyla satılmaktadır. Ülkemizde maden sularının tanıtımında ve meşrubat pazarının bugün geldiği noktada Kızılay'ın çabalarının büyük katkısı vardır. 180 bin metrekarelik açık alan üzerine kurulu tesislerimizde yıllık 500 milyon adet/şişe üretim kapasitesi ile ülkemizin en büyük şişeleme tesislerinden biri olan Afyonkarahisar Kızılay Maden Suyu Fabrikası, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da  tüm dünyaya Afyonkarahisar bölgesinin bu şifalı suyunu ulaştırmaya devam edecektir."

Dönmez, Afyonkarahisar Kızılay Maden Sularının, Hollanda, Belçika, İngiltere ve Avusturya gibi birçok ülkeye ihracat edildiğini kaydetti.