Zehir

• Konbuyu başlatan Harun
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Zeka Soruları ve Bilmeceler kategorisinde Harun tarafından oluşturulan Zehir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,503 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Zeka Soruları ve Bilmeceler
Konu Başlığı Zehir
Konbuyu başlatan Harun
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
İşteee birbirinden kazık bilmecelere bir yenisi. Ama bu gayet güzel. :)

Çoook eski zamanlarda ülkenin birinde , bir zehiri içtiğiniz zaman, o zehiri yoketmenin tek yolunun daha güçlü bir zehir içmek olduğu bilinmekteydi. Böylece daha güçlü olan zehir, öncekinin etkisini yokeder ve o kişi kurtulurdu. Bunu bilen kral ise hayatta kalabilmek için en güçlü zehirin kendisinde olduğundan emin olmak istemiş. Yanına vezirini ve büyücüsünü çağırmış. Onlara şöyle demiş. Sizin ikinize de 1 hafta süre veriyorum. 1 hafta sonra yanıma en güçlü zehirlerle gelin. İlk önce birbirinizin zehirini içecek, daha sonra da kendi zehirinizi içeceksiniz demiş.

Böylece kral hayatta kalan adamın zehirini alarak en güçlünün kendisinde olduğundan emin olacaktı.

Vezir ise büyücünün bu işlerde kendisinden çok daha iyi olduğunu ve daha güçlü zehir yapacağını bildiğinden bir plan yaparak hayatta kalması gerektiğini düşündü. Yaptığı plana göre büyücünün zehirini içse bile ölmeyecekti.

Son gün ise büyücü yaptığı zehirin çok güçlü olduğundan emindi fakat aklına birde vezirin plan yapmış olabileceği geldi. Düşündü , taşındı ve vezirin ne plan yaptığını az çok kestirdi .O da karşı bir plan yaptı.

Neyse efendim süre dolunca kral bunları yanına çağırır. Vezir ve büyücü birbirlerinin zehirlerini içerler. Daha sonra ise kendi zehirlerini içerler.

Vezir ölür. Kral ise buna rağmen istediğini elde edemez.

Sizce ne olmuş olabilir. Yani kim nasıl bir zehir getirdi, vezir neden kaybetti, vezirin planı sizce neydi ??.. Kafa yorun bakayım :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Valla kafam çok yorgun Harun benim, daha fazla yormasam? :(
Ben bu sorudan muafım! :)

B

Bilgem45

Kullanıcı
13 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
6
Manisa
       Vezir ve büyücü birbirlerinin zehrini içecekti. Büyücü Vezirin bir plan yaptığını anlayınca kendisi   Vezirin zehrinden daha az güçlü bir zehir hazırlar. Vezir kendi güçlü zehiriyle Büyücünün zehrini değiştirir. Son durumda büyücüdeki zehir çok güçlü, vezirdeki zehir ise az güçlü olmuş olur. Vezir önce büyücünün zehrini içer, daha sonra kendi zehrini içer. Kendi zehri daha az güçlü olduğu için ölür. Vezir zehirlerin hepsini içince krala bir şey kalmaz bu durumda istediğini elde edememiş olur.
       Ben böyle tahmin ettim(salladım) ama ne kadarı doğrudur bilemem. :-\

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Bilgem45' Alıntı:
       Vezir ve büyücü birbirlerinin zehrini içecekti. Büyücü Vezirin bir plan yaptığını anlayınca kendisi   Vezirin zehrinden daha az güçlü bir zehir hazırlar. Vezir kendi güçlü zehiriyle Büyücünün zehrini değiştirir. Son durumda büyücüdeki zehir çok güçlü, vezirdeki zehir ise az güçlü olmuş olur. Vezir önce büyücünün zehrini içer, daha sonra kendi zehrini içer. Kendi zehri daha az güçlü olduğu için ölür. Vezir zehirlerin hepsini içince krala bir şey kalmaz bu durumda istediğini elde edememiş olur.
       Ben böyle tahmin ettim(salladım) ama ne kadarı doğrudur bilemem. :-\
:)..  malesef yanlış ama kurmak üzere olduğun mantık doğru ;D..birbirlerinin zehirine müdahale etme gibi bir durumları yok. ayrıca içip kafaya dikip bitirmiyolar yani birazcık yudum alıyolar. :)

B

Bilgem45

Kullanıcı
13 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
6
Manisa
      İzlediğim mantık kesinlikle basit bir mantıktı kabul ediyorum.Daha gelişmiş bir mantık yürütene kadar düşünmeliyim. Saçmalamaya başlayacağım yoksa :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
yine zor bir soru daha bulmuşun :) ama zehir falan yok ortada,Bilgem in söyledikleride ipucu verdi bana

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
ozaman vezir;büyücü daha kuvvetli bir zehir yapacağını düşünerek zehir hazırlamamış,büyücüye su vermiştir.büyücüde vezir kendisinin güçlü bir zehir yapacağını düşünerek hiç zehir hazırlamamıştır.eeeee kafam dolandı :Dyavaş yavaş çözecez

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
ebruliyn' Alıntı:
ozaman vezir;büyücü daha kuvvetli bir zehir yapacağını düşünerek zehir hazırlamamış,büyücüye su vermiştir.büyücüde vezir kendisinin güçlü bir zehir yapacağını düşünerek hiç zehir hazırlamamıştır.eeeee kafam dolandı :Dyavaş yavaş çözecez
:).. devam et düşünmeye çözceksin gibi duruyor.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
mesai bitti,çıkıyorum,trafikte düşünürüm:))oradan çözecem gibi duruyor ama bakalım,buradan bakınca pek öyle durmuyor :)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Üzgünüm gençler süreniz doldu. :)..

Vezirin planı şu idi;

Kralın önüne çıkmadan hemen önce az güçlü bir zehir içecekti. Yanında da sanki hazırladığı zehirmiş gibi su götürecekti. Böylece büyücünün verdiği çok güçlü zehiri içtiğinde, daha önce içtiği az güçlü zehiri bastıracağından kendisine bir etkisi olmayacaktı. Üstüne de kendi yanında getirdiği suyu içecekti.Büyücü ise önce kendi güçlü zehirini içecek daha sonra da vezirin getirdiği suyu içeceği için oracıkta ölecekti.

Büyücü ise bu planı anladı tabi;

O da yanında su getirdi.

Böylece vezir daha önce az güçlü zehir içtiği ve büyücünün verdiği suyu içtiği için öldü.

Büyücü ise önce kendi getirdiği suyu daha sonra da vezirin getirdiği suyu içtiği için bir etkisi olmadı.

Kral ise iki si de su getirdiği için istediğini elde edemedi.

Bu sorudan almamız gereken ders, karşımızdaki ne kadar güçlü olursa olsun, iyi bir planımız varsa galip gelebiliriz. İkinci ders ise kontrolsüz güç güç değildir.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
İkinci ders ise kontrolsüz güç güç değildirlastik reklamından mı ???

buarada teşekkürler cevap için,sulu bir cevabı varmış ;D

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Doğru cevap konu sahibi tarafından açıklandığından konu tarafımdan kilitlenmiştir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...