Zamanınızı ve Enerjinizi En İyi Yaptığınız İşe Odaklayın...

  • Konbuyu başlatan barisya
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde barisya tarafından oluşturulan Zamanınızı ve Enerjinizi En İyi Yaptığınız İşe Odaklayın... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,960 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Zamanınızı ve Enerjinizi En İyi Yaptığınız İşe Odaklayın...
Konbuyu başlatan barisya
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan barisya
B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
              Zamanınızın çoğunu en iyi yaptığınız işe verir ve başkalarının da en iyi yaptıkları işleri yapmalarına izin verirseniz olağanüstü sonuçlar elde edersiniz. Bunun için doğal becerileriniz üzerine odaklanın. İyi yaptığınız bir sürü şey vardır. Kimi alanlarda yetkin hatta mükemmel, kimi alanlarda ise daha az yeteneklisinizdir. Şimdi dürüstçe bir liste hazırlayın ve tüm becerilerinizi bu listeye yerleştirin. Bu becerilerinize 1 ila 10 arasında değerler vererek kendinizi değerlendirin. Zamanınızın çoğunu yüksek puan aldığınız alanlarda değerlendirirseniz hedeflerinize daha kolay ulaşırsınız.

              Çocuklara genellikle zayıf yönleri üzerinde çalışmaları önerilir. Türkçe dersinden sürekli yüksek not alan ve sözel derslerde daha fazla başarı gösteren öğrencinin, zayıf olduğu matematik dersini iyileştirmesi için yönlendirme yapılır. İş yaşamı çalıştırıcısı Dan Sullivan "Zayıf yönlerinize çok fazla zaman ayırırsanız sonuçta bir sürü güçlenmiş zayıf yönünüz olur." der. Dan Sullivan'ın bu sözünden de anlaşılacağı gibi, güçlü yönlerimiz üzerinde çalışmak bizi başarıya daha hızlı götürür.

               Bütün şampiyon sporcular, benzersiz becerileri üzerine odaklanırlar ve bunları daha da geliştirmek için çalışırlar. Başarılı sporcuların ortak özelliği, güçlü oldukları yönlerine odaklanmaları ve bunun üzerine çok çalışmalarıdır.

               Herkesin güçlü özellikleri vardır. Önemli olan bunların farkında olabilmek ve bu yönlerimize odaklanabilmektir.

               Film başına yirmi milyon dolar gibi bir para alan komedyen ve film yıldızı Jim Carrey, yüzünü ve bedenini eğip bükerek en olağandışı şekillere sokarak insanları güldürme yeteneğine sahip. Gençliğinde saatlerce aynanın önünde çalışan Carrey, taklit yapmakta da çok becerikli olduğunu fark ederek, kariyerinin başında bu taklitlerle kendini göstermeye çalışmıştır.

               Carrey yıldızlığa giden yolda pek çok engelle karşılaşmış ve özgüvenini kaybederek çalışmalarına 2 yıl ara vermiştir. Ace Ventura-Pet Detective adlı bir filmde başrol oynama teklifi alana dek sabretmiş ve bu filmde yer aldığı rolde şekilden şekile girme yeteneğini gösterme fırsatı bulmuştur. Film büyük bir gişe başarısı sağlamış ve Carrey'e "super star" olma yolunu açmıştır. Carrey, meslek yaşamının başlarında ciddi, dramatik roller oynama girişiminde bulunmamış, yeteneğine duyduğu güvenle ve her gün saatlerce çalışarak sonunda amacına ulaşmıştır.

                Üretkenliğin artması ve zamanı etkin bir biçimde kullanmanın temelinde güçlü yönlere odaklanma yatar. Güçlü olduğunuz anları açıkça tanımlamak için kendi kendinize sorular sorun. Öteki insanlara zor gelip de size kolay gelen şeyler nelerdir? İş hayatında bu yetkinliklerinizi kullandığınızda ne sonuç aldınız? Bu becerilerinizi kullanarak zamanınızı nasıl daha etkin ve verimli playlayabilirsiniz? Tüm bu soruları cevapladıktan sonra, yapılması gereken, bir haftada zamanınızın yüzde kaçını ustaca yaptığınız işlere ayırdığınızı belirlemektir. Yaptığınız tüm işleri listeleyin ve bu her birinin işinizdeki oranını belirtin. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, insanlar ustaca yaptıkları işlere zamanlarının ortalama olarak %15-20'sini ayırmaktadır. İşinizde, yaptığınızda keyif duyduğunuz işlerin miktarını ne kadar arttırırsanız, o kadar başarılı olursunuz. Güçlü yönlerinizin farkında olmak hayattaki başarınızı belirleyecektir.

Sibel Gürtaş, Baltaş Eğitim Program Yöneticisi
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
İlginç bir yazı. üzerine baya yazılabilir.
Zayıf yönlerinizi bırakın gitsin gibi bi anlam çıkarılabilir konudan. Bunun ne derece doğru olduğuda baya baya tartışılabilir gibime geliyor.
Hele hele insanoğlunun tüm yönleri ile bir bütün olduğunu düşünürsek..
Zayıf yönleri iyi yönde güçlendirmek için zaman haracamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Şİmdilik.
Teşekkürler konu için.
 
B

barisya

Kullanıcı
21 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
16
zaten tek birşeye odaklanmamız mümkün değil. yazıda söylenen en iyi yaptığımız şeye daha fazla odaklanmamız ve kendimizi o yönde ilerletmemizdir. bunun dışında başka konularda da kendimizi tabi ki geliştirmeliyiz :)
 
Üst