Yüzyılın Lideri ATATÜRK

• Konbuyu başlatan Bülent
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mustafa Kemal Atatürk kategorisinde Bülent tarafından oluşturulan Yüzyılın Lideri ATATÜRK başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,972 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mustafa Kemal Atatürk
Konu Başlığı Yüzyılın Lideri ATATÜRK
Konbuyu başlatan Bülent
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Gül46
B

Bülent

ARNOLD LUDWİG’E GÖRE LİDERLER

Amerika'lı tarihçi Prof. Arnold Ludwig, dünyanın çeşitli siyasi önderlerinin başarı ve
önem derecelerini sınıflandıran 11 kritere göre 20. yy'ın en büyük liderlerini belirledi.
Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk toplam 31 puan alarak yüzyılın en büyük lideri oldu.

Ludwig'in verdiği bilgiye göre bu ölçeğin kriterleri,
* sıfırdan ülke yaratmak,
* toprakları genişletmek,
* iktidarda kalınan süre,
* askeri başarı,
* sosyal tasarım gücü,
* ekonomik başarı,
* devlet adamlığı,
* ideoloji ortaya koyma,
* ahlaken örnek olma,
* siyasi miras
* ülkenin nüfusu ölçütlerinden oluşuyor.

Liderlere, bu kriterlerin her biri için 0 ile 3 veya 0 ile 5 arasında puan veriliyor. Prof.
Ludwig, kitabında, 20'nci yüzyıla damgasını vuran yüzlerce lideri bu sisteme göre
kıyasladığını ve Atatürk'ün en üst sırada geldiğini anlattı. Buna göre Atatürk, Ludwig'in
kitabında bu 11 kriterden toplam 31 puan aldı.

1-MUSTAFA KEMAL ATATÜRK: 31
Mustafa Kemal Atatürk (1881, Selanik - 10 Kasım 1938, İstanbul),
Türk asker ve devlet adamı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı (1923-1938).
I. Dünya Savaşı sonrası Anadolu'da başlayan ulusal bağımsızlık mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı'nın askerî ve siyasi önderi.
Cumhuriyet Halk Fırkası'nın kurucusu ve ilk genel başkanı.

2-Mao Zedung: 30
Listenin ikinci sırasında Komünist Çin’in 9 Eylül 1976 tarihinde ölen diktatörü Mao Zedong yer alıyor. Mao, kendi eseri olan devrimle Çin Halk Cumhuriyeti’ni kurmuş ve ilk başkanı olmuştrur.
Kurduğu devlet halen kominüst rejimle yönetilmekte ve varlığını sürdürmektedir. Ayrıca Çin, ekonomik anlamda ABD ile boy ölçüşebilecek tek ülke olarak görülüyor.

3-Franklin Roosevelt: 30
Franklin Delano Roosevelt, (d. 30 Ocak 1882 – ö. 12 Nisan 1945) Amerika Birleşik Devletleri'nin 32. başkanı olup aynı zamanda en uzun süreyle bu görevde kalanıdır ABD halkı tarafından kısaca isminin baş harfleri olan FDR şeklinde anılır. Başkanlığa 4 kez seçilmiştir. ABD tarihinde Roosevelt'in dışında 2 kezden fazla seçilmiş olan hiçbir başkan yoktur. Daha sonraları ABD yasaları değiştirildiği için yürürlükteki yasalara göre bundan sonra da hiçbir başkanın 2 kezden fazla seçilmesi mümkün değildir.

Diğer sıralama:
4-Josef Stalin: 29
5-BENİTO MUSSOLİNİ: 26
6-ADOLF HİTLER: 25
7-Mihail Gorbaçov: 24
8-Winston Churchill: 22
9-Nelson Mandela: 20
10-Bill Clinton: 15
11-George Bush: 15

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Elbette şaşırmadım. Bir kez daha gurur duydum.
Ancak 11.sıradaki isim biraz kafamı karıştırmadı desem yalan olur.
Teşekkürler Bülent.

K

Kristal

Başka ülke insanının onun başarısını  anlayabilmiş olması gurur verici. :)
Teşekkürler. :)

Sıralamada  6-ADOLF HİTLER: 25
olmasına şaşırdım doğrusu. ???

T

tigerman

Kullanıcı
14 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Mersin
bu yüzyılın değil sadece bu asrın da lideri olarak kabul görecek , atamızı kıyaslayacak lider bulamayacaklar yakında her yönden tek lider atamız .

C

catzilla

Bu konuyu akşam haberlerde izledim.

Çok mutlu oldum, gurur duydum Atamızla.

O birtanecik... :)

R

roze

Ne mutlu bize ki, bir Atatürk'ümüz var.
Teşekkürler, Bülent abi ;)

M

mavidünya

Kullanıcı
11 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Atamız gibi bir lider artık dünyaya gelmez. Bir kez daha gurur duydum böyle bir lidere sahip oldugum için ve bu milletin var oldugu için. teşekkürler Bülent. :) ;)

G

Gül46

Kullanıcı
17 Eki 2007
En iyi cevaplar
0
0
Türkiye
Atamızla gururlanıyoruz  teşekkürler paylaşımınız için