'Yoğun iletişim akışı'na bir set çekin!

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan 'Yoğun iletişim akışı'na bir set çekin! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,408 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı 'Yoğun iletişim akışı'na bir set çekin!
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bilgisayar başından kalkın. Yürüyüşe çıkın, biraz gerçek iş yapın veya gidip bir şeyler atıştırın!

Gerçekten net-kolik olmuşsanız escape tuşuna basarak bu uygulamayı iptal etmeniz her an mümkün. Cep telefonları yaygınlaşalı beri iletişim sıklığımızın arttığı bir gerçek. Ancak iletişim kalitesi için aynı şey söylemek o kadar da kolay değil.

Cep telefonu konuşmaları, SMS ve e-mail mesajları nedeniyle herhangi bir işyerinde çalışmakta olan insanların dikkatleri o kadar sıklıkla bölünüyor ki bu durum işyerlerinde verimliliği ciddi şekilde tehdit ediyor.

Microsoft, Intel, Google ve I.B.M. gibi teknoloji firmaları şimdilerde kendi yarattıkları canavarla mücadele etmenin yollarını arıyorlar. Geçtiğimiz hafta bu sorun üzerinde ortaklaşa çalışmak üzere bir grup bile kurdular. İşyerindeki çalışanların ‘yoğun iletişim akışına’ karşın çalışma verimliliğini koruyacak tedbirler araştırıyorlar.

Araştırma sonuçları gösteriyor ki, 15 dakika için bile olsa bir çalışanın e-mail’lerine bakmasını engelleyebilirseniz, kayda değer bir iş verimliliği artışı yakalıyorsunuz.

Bilgisayar başında çalışmakta olan ortalama bir çalışan günde 50 defadan fazla e-mail’lerini kontrol ediyor, MSN gibi bir mesaj programında 77 defa mesaj çekiyor ve 40 değişik web sayfasına bakıyor. Dikkatin dağılması bu şekilde gerçekleşiyor.

Bu sorunu halletmek üzere çözüm geliştirmeye soyunan şirketlerin, bizatihi bu sorunların ortaya çıkmasından sorumlu olan firmalar olması ise bambaşka bir ironi.

Gmail’in geliştirdiği ‘E-Mail Addict’ özelliği biraz küstahça olsa da etkili bir çözüm öneriyor. “Mola al” (take a break) linkini tıkladığınızda ekranınız griye dönüşüyor ve şu mesajı okuyorsunuz: “Yürüyüşe çıkın, biraz gerçek iş yapın veya gidip bir şeyler atıştırın. 15 dakika sonra döneceğiz!”

Bu özelliği geliştiren mühendis Michael Davidson bu fikri geliştirirken kendinden etkilenmiş. “Arkadaşlarla sohbet ederken bile ikide bir dönüp e-maillerimi kontrol etme isteğinden kurtulamıyordum. Madem ki kendimi kontrol edemiyorum, öyle bir şey yazayım ki arada bir sistemi kendisi kapatsın diye düşündüm” diyor. (Gerçekten net-kolik olmuşsanız escape tuşuna basarak bu uygulamayı iptal etmeniz her an mümkün.)


not: haberturk.com
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Mola al” (take a break) linkini tıkladığınızda
Bu linke tıklayıp tıklamamak da benim elimde değil mi sonuçta! Eğer gerçekten net-kolik isem hayatta tıklamam olur biter.:)))
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Evet elimizde ama düşününce o kadar çok pc başındayız ki,
Böyle bir tuş olmadığı için hiç mola vermiyoruz.Ben kendimi düşündüğümde gün içinde o kadar çok mail geliyor ki işim gereği,ara vermeden devamlı maillerdeyim.
bazı şeyler psikolojik olduğu için öyle bir tuş olduğunda belki de önceleri istemeden kullanacağız sonra alışkanlık olucak mola vermek :)
 
Üst