YILDIZI PARLAYAN MÜTHİŞ MESLEKLER

  • Konbuyu başlatan ilhanozcan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Meslekler Rehberi kategorisinde ilhanozcan tarafından oluşturulan YILDIZI PARLAYAN MÜTHİŞ MESLEKLER başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,611 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Meslekler Rehberi
Konu Başlığı YILDIZI PARLAYAN MÜTHİŞ MESLEKLER
Konbuyu başlatan ilhanozcan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan uğur akkaya
I

ilhanozcan

Kullanıcı
22 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kahramanmaraş
MERAKLISINA UZAY VE HAVACILIK

Geçtiğimiz yüzyılın 2. yarısından itibaren büyük bir ivme kazanan uzay çalışmaları yeni yüzyılda daha da önem kazanacak. Hatta o kadar ki, dünyayı dışarıdan seyretmek veya ayda bir fincan kahve içmek için uzay seferlerinin düzenlenmesi yakın olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinden itibaren insanlığın gündemine giren uzay çalışmalarından geri dönüş olması söz konusu değil.

AB İLE İLİŞKİLER ÖNE ÇIKACAK

Günümüzde olduğu gibi bundan sonraki süreçte de Türkiye'nin dış ilişkilerine damgasını vuracak gelişmelerden başlıcasını Avrupa ile ilişkiler oluşturacak. Türkiye Avrupa ilişkilerinin siyasi ve ekonomik boyutu hakkında yakından ilgili insanlar bu gün olduğu gibi yarın da aranan kişiler olacaklardır.

HER ZAMAN GÖZDELER

Hukuk: Hukuk, bildiğimiz anlamının dışında, spesifik alanlarda uzmanlaşmış insanların yapacağı bir iş olacak. Bilişim suçlarıyla ilgili hukukçulara çok fazla ihtiyaç olacak. Ayrıca, Avrupa Birliği'yle ilişkiler, ticaret hukuku gibi alanlar önem kazanacak.

Sosyoloji: Türkiye'nin en fazla uzman ihtiyaç duyduğu alanlardan biri sosyoloji. Türk halkı birbirini yeterince tanımıyor. Türkiye'deki birçok konu çok gergin bir şekilde tartışılıyor, çünkü Türkiye'de sosyal araştırmalar çok zayıf. İleride bu alanda ciddi araştırmalara ihtiyaç duyulacak.

Psikoloji: Türkiye'nin en fazla ihtiyaç duyduğu alanlardan bir diğeri de psikoloji. Bu alan yaygınlaştığı zaman halk daha doğru bilgilendirilecek. Bilgi, endişeyi ortadan kaldıran bir faktör. Günümüzde, tüm dünyada ciddi anlamda alışveriş hastalığı var. İnsanlar vitrinlere, mağazalara "saldırıyor". İnsanların evden çıkarken bir hap alıp bu aşırı isteği yatıştırmaları mümkün olacak.

Elektronik mühendisliği: Uydu, cep telefonu gibi haberleşme sistemlerindeki gelişme bu alana olan ilgiyi artırdı. Dolayısıyla Elektronik mühendislerinin şansı çok yüksek.

Reklamcılık-halkla ilişkiler: Medyanın dördüncü kuvvet haline geldiği bir süreç, aynı zamanda bu alandaki işgücü ihtiyacını da artırdı.

Veri analistliği: Özellikle bankaların, telefon operatörlerinin veri analizine ihtiyaç duyması bu alanı hareketlendirdi. Bilgisayar mühendisleri de buradan faydalanıyor.

Endüstri ürünleri tasarımı: İş olanakları geniş olan endüstri ürünleri tasarımı bölümü, pek çok üniversitede yer alıyor.

İnşaat mühendisliği: Türkiye'de inşaat sektörü geçmişte olduğu gibi ileriki günlerde de önemini koruyacak. Deprem gerçeği de göz önüne alınıldığında inşaat mühendislerine büyük işler düşecek.

GENETİK MÜHENDİSLİĞİNDEN VAZGEÇİLMİYOR

Genetiğin geleceğin meslekleri arasında ilk sırayı alacağı herkesin ortak görüşü. Uzmanlar insanın gen haritasının çıkarılmasının ekonomide, 1970'lerin bilgisayar teknolojisinin yarattığı devrime benzer bir sonuç doğuracağı ve gelecek yılların genomik (genetik ekonomisi) çağı olacağı görüşünde birleşiyor. Bilim adamlarının bir yer kurdunun DNA haritasını çıkarmaları ve genetik yapısının sırrını çözmeyi başarmalarının ardından 'süper bebek' 'Einstein bebek' yetiştirmenin imkan dahiline girdiği ifade ediliyor.

EMLAKÇILIK DEĞİL, GAYRİMENKUL YÖNETMİ

Son beş yıl içinde ivme kazanan inşaat sektörü gayrimenkul sektörünü farklı yapılara taşıdı. Eskiden gayrimenkul sektörü denince akla "emlakçılık" gelirdi. Bugün ise "gayrimenkul yönetimi" dendiğinde strateji-finans-hukukpazarlama- satış bilgisi gerektiren çok yönlü bir iş kolundan söz ediyoruz. Dünyadaki gelişmiş gayrimenkul sektörlerine baktığımızda Türkiye olarak daha çok işin başındayız. Bu sektör daha çok gelişecek ve daha çok kalifiye profesyonel ihtiyacı duyacak.

TEKSTİLDE PAZARLAMA VE TASARIM REVAÇTA

Çin ülkemizdeki tekstil sektörünü kapasite anlamında daraltmıştır. Dünyanın tekstil üslerinden biri olan Türkiye de pazardaki yerini kaybetmemek için çözümü fason üretimden markalaşmaya geçmekte buldu. Markalaşmanın temelini oluşturan tasarım farkındalığın odağıdır. Bu doğrultuda ağırlıklı olarak tasarım ve pazarlama alanındaki kalifiye profesyonel arayışı da artımş durumda.

EN ÇOK YAZILIM MÜHENDİSİ ARANIYOR

Günlük yaşantımızın ayrılmaz parçası haline gelen bilgisayarlar her gün gelişiyor ve değişiyor. Bu hızlı değişimin temelini yeni üretilen yazılımlar oluşturuyor. Bugün en çok aranılan pozisyonlardan biri olan yazılım mühendisi ilerleyen yıllarda doktor, avukat gibi olmazsa olmaz mesleklerden biri haline gelecek.

SAĞLIKTA PROFESYONEL YÖNETİCİ TALEBİ ARTIYOR

Beş yıl önce sağlık sektöründe ağırlıklı olarak ilaç firmaları eleman alımı yapıyordu. Bugün ise her gün yeni açılan özel hastaneler ve atağa kalkan Kızılay ile hastabakıcı, hemşire, birçok branş doktorları gibi temel hastane personelinin yanı sıra profesyonel hastane yöneticilerine de yoğun olarak talep oluyor.

OTOMOTİVDE TEKNİKER İHTİYACI VAR

Otomotiv ve otomotiv yan sanayi sektörünün üretim alanında eleman ihtiyacı bulunuyor. Özellikle üretim alanında kariyer yapmak isteyen meslek yüksekokulu mezunu tekniker adaylara bu sektörde oldukça ihtiyaç duyuluyor.

PERAKENDE STRATEJİLERİ DEĞİŞİYOR

Her gün açılan yeni alışveriş merkezleri perakende stratejilerini değiştirdi. Artık ürünü satmak hem ileri satış becerisini hem de güçlü pazarlama stratejisi gerektiriyor. Buna paralel olarak daha yetkin üniversite mezunu, yabancı dil bilen satış uzmanlarını ihtiyaç duyuluyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ARTIYOR

Türkiye'nin Kyoto Protokolü'nü imzalamasıyla özellikle "yenilenebilir enerji" sektörü önem kazandı. "Yenilenebilir enerji" rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi enerji kaynaklarını temsil ediyor. Türkiye "yenilenebilir enerji"yi yeni keşfediyor ve yatırımlar gün geçtikçe artıyor. Küresel ısınmanın etkilerini daha çok hissedeceğimiz önümüzdeki yıllarda "yenilenebilir enerji" sektörü daha da büyüyecek ve bu alanda bilgi sahibi profesyonellere daha çok ihtiyaç duyulacak.

BAZI BÖLÜMLERİ BİTİRENLERİN İŞLERİ HAZIR

İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu Mütevelli Heyet Başkanı Bahattin Durmuş, Türkiye'de bazı bölümlerde okuyan öğrencilerin işinin hazır olduğunu söyledi. Özellikle, uluslarası lojistiğin geleceğin mesleği olduğunun altını çizen Durmuş, bunun yanı sıra yenilenebilir enerji, bankacılık, finans, pazarlama ve marka yönemi gibi alanların da son yıllarda gözde meslekler olarak öne çıktığını ifade etti.

UYGULAMALI EĞİTİM

İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu'nun bu alanlarda yaptığı çalışmalara değinen Bahattin Durmuş, bir yıl hazırlık ve 2 yıl mesleki eğitimin verildiği okulda 14 programın bulunduğunu söyledi. Durmuş, geçtiğimiz yıl eğitime başlayan yüksek okulla ilgili şu bilgileri verdi:

"Anlaşma ve çözüm ortaklığı yaptığımız kuruluşlar var. Örneğin,uluslarası lojistik konusunda Aras Kargo ile işbirliğimiz vra. Okulumuzda bu alanda eğitim gören öğrencilerin işi hazır. Aras Kargo'ya eleman yetiştiriyoruz. Yine pazarlama ve marka yönetimi, turizm ve otelcilik gibi alanlarda da sektör firmaları ile iletişim halindeyiz. Öğrencilerimiz bu sektörde kolayca iş bulabiliyor."

Amaçlarının meslek adamı yetiştirmek olduğunu belirten Durmuş, "Okulumuz, iş gücüne atılan ilk adım. Öğrenciler uygulamalı eğitim alıyor. Haftada bir gün, firmalarda çalışıyor" dedi. Durmuş, bunun yanı sıra, son yıllarda ülkemizde gençlerin kısa yoldan para kazanacak mesleklere ilgi gösterdiğini de vurguladı.

ÖĞRENCİLER SEVDİKLERİ MESLEKLERİ TERCİH ETSİN

Okan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kabasakal, üniversiteye gidecek olan gençlere, arzu ettikleri, keyifle çalışacakları alanları seçmelerini önerdi.

14 MESLEK YÜKSEKOKULU

"Öğrenciler, meslek tercihi yaparken çevrenin etkisinde kalmamalı" diyen Kabasakal, şöyle devam etti: "İnsan keyifle çalıştığı alanda mutlu ve verimli olur. Anne ve babalar yol göstericidir ama baskı ile seçilen bir alan başarı getirmiyor. Üniversite tercihi yapacak olan gençler, eğilimlerine göre seçimlerini yapsınlar. Kesinlikle arzu ettikleri bölümleri yazsınlar. Sevilen meslek başarı getirir."

Son dönemde, uluslararası ilişkiler, uluslararası lojistik, hastane yönetimi ve psikoloji gibi alanların gençlerin tercihinde ön sıralarda yer aldığına da değinen Kabasakal, Okan Üniversitesi'nin dünyada ilgi duyulan meslekler konusuda eğitim verecek ekipler oluşturduğunu anlattı. Kabasakal, üniversitenin Trükiye'nin ara eleman ihtiyacının karşılanmasına yönelik atılımlarına da değinerek, şunları söyledi:

"Bu yıl 14 meslek yüksek okulumuz devreye girdi. Emlak yönetimi, hastane yönetimi, lojistik, tıbbi döküman, bilgisayar teknolojisi ve pazarlama, büro yönetimi gibi alanlar bunlardan birkaçı. Ayrıca, çeşitli sektörlerle işbiriliği yaparak, buna uygun programlar geliştiriyoruz. Örneğin, bu kapsamda uluslararası nakliyecilerle işbirliğimiz var.

MODA MESLEKLER YERİNE YARININ BRANŞLARINI SEÇİN

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın, günümüzde gençlerin kendilerine ekonomik özgürlük sağlayacak ve kariyer sahibi yapacak branşları tercih etmeye başladığını vurguladı. Gençlerin moda meslekler yerine yarının mesleklerini tercih etmelerini öneren Aydın, "Öğrencilerimiz de bu konuda oldukça dikkatli. Günümüzde moda ve seçkin olarak görülen bazı meslekler arka plana atıldı. Şimdi öğrenci yarın kendisine imkan ve kariyer sağlayacak branşları ön planda tutuyor. Bir bölümü okurken, o bölüme ihtiyaç var mı, iş imkanı var mı diye diye araştırıyor" dedi.

Gıda teknolojisi, Avrupa Birliği ilişkileri ve ticareti, tekstil mühendisliği, tasırım ve yazılım gibi bölümlerin geleceğin meslekleri olduğunun altını çizen Mustafa Aydın, "Gençlerimiz de artık bu meslekleri tercih etmeye başladı" diye konuştu.

bugün
 
Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
ne yapsam bu satten sonra meslekmi değiştirsem bende
teşekkürler yolun başındaki arkadaşlara faydalı olur bu bilg umarım
 
C

Celil-Erbil

Kullanıcı
6 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Tefenni
iyi ki bu siteyi bulmusum meslek secimi önemli benim için


Celil Erbil ;)
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Çok güzel bir inceleme ve yol gösterici bilgiler. Çok teşekkürler İlhan.

Biraz esprili yaklaşımla;

AB İLE İLİŞKİLER ÖNE ÇIKACAK

Günümüzde olduğu gibi bundan sonraki süreçte de Türkiye'nin dış ilişkilerine damgasını vuracak gelişmelerden başlıcasını Avrupa ile ilişkiler oluşturacak. Türkiye Avrupa ilişkilerinin siyasi ve ekonomik boyutu hakkında yakından ilgili insanlar bu gün olduğu gibi yarın da aranan kişiler olacaklardır.
Bak bu mesleğe 25 yaşında başlayan emekli olduktan sonra 25 yıl daha devam edebilir örneğin! ;)

 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
"Öğrenciler, meslek tercihi yaparken çevrenin etkisinde kalmamalı" diyen Kabasakal, şöyle devam etti: "İnsan keyifle çalıştığı alanda mutlu ve verimli olur. Anne ve babalar yol göstericidir ama baskı ile seçilen bir alan başarı getirmiyor. Üniversite tercihi yapacak olan gençler, eğilimlerine göre seçimlerini yapsınlar. Kesinlikle arzu ettikleri bölümleri yazsınlar. Sevilen meslek başarı getirir."

Kesinlikle katılıyorum,sonuçta Sevmediği bir ünüversiteyi okuyuda sorunlu okuyup mesleginde sıkıntılar yaşamakdansa,severek istediği,şeçtiği mesleği icra etmesi kendisini mutlu ederken,bizide mutlu ediyor....

Kızım sevdigi meslegi şeçmesinde kendisine saygı ile karşıladık..Şu an her iki tarafda çok mutlu... 
 
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
su perisi' Alıntı:
"Öğrenciler, meslek tercihi yaparken çevrenin etkisinde kalmamalı" diyen Kabasakal, şöyle devam etti: "İnsan keyifle çalıştığı alanda mutlu ve verimli olur. Anne ve babalar yol göstericidir ama baskı ile seçilen bir alan başarı getirmiyor. Üniversite tercihi yapacak olan gençler, eğilimlerine göre seçimlerini yapsınlar. Kesinlikle arzu ettikleri bölümleri yazsınlar. Sevilen meslek başarı getirir."

Kesinlikle katılıyorum,sonuçta Sevmediği bir ünüversiteyi okuyuda sorunlu okuyup mesleginde sıkıntılar yaşamakdansa,severek istediği,şeçtiği mesleği icra etmesi kendisini mutlu ederken,bizide mutlu ediyor....

Kızım sevdigi meslegi şeçmesinde kendisine saygı ile karşıladık..Şu an her iki tarafda çok mutlu... 
Benim burada ufak bir itirazım var;
Elbette sevilen meslek seçilmeli, ama ne yazık ki bu kural bizim ülkemiz için biraz lüks.
Ben sevdiğim branşı okudum 4 yıl, ailem itiraz etmedi. Ana bilim dalım Sosyolojiydi ve yanında Psikoloji, Antropoloji, Psikolojik Danışmanlık sertifikalarınıda alarak mezun oldum. Kendi branşımla ilgili olarak çalışabileceğim alanlar çok sınırlıydı. Sosyoloji diploması bana "anketörlük" olarak geri dönüyordu iş alanlarında!
Sonuç olarak bu diplomanın bana kazandırdığı çok geniş bir yaşam görüşü olarak kaldı.
Ve 2 sene Engelli Çocuklar Eğitimi Bölümü okuyarak, mesleğime başladım.

Türkiye koşullarına göre yazayım net olarak; Ben erkek olsaydım, sevdiğim branşı okumak bana sadece 4 yıl kaybettirecekti. Ve zaten erkek olsam ailem daha mantıklı bir seçim yapmamı önerirdi.
Bugün ülkemizde ne yazık sevmedikleri işte çalışan çok kişi var, çünkü koşullar insanları "bir iş olsunda ne olursa olsun." mantığıyla hareket etmeye zorluyor. Sadece üniversite mezunları için değil bu söylediğim elbette.
Üniversitede istediğin branşı okumak... bunun için üniversite yerleştirme sisteminde köklü değişikliklikler gerekmiyor mu? Son yıllarda bu konu ile ilgilenmedim açıkcası, şu anda kimin nereye nasıl yerleştirildiği konusunda çok fikrim yok, bu nedenle bu konuda pek görüş belirtemem.
 
C

chatlaq

Kullanıcı
1 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
payLaşım için teşeqqürler. bu konuda bilqi sahibi edinmiş olduq. :)
 
Üst