YETER Kİ EMRET!!!

• Konbuyu başlatan çisse
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde çisse tarafından oluşturulan YETER Kİ EMRET!!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,592 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı YETER Kİ EMRET!!!
Konbuyu başlatan çisse
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dideM
Ç

çisse

Kullanıcı
22 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Nokta dergisi son sayısında,kolay kolay unutulmayacak bir gazetecilik başarısı sergiledi.
Sokaktaki vatandaşın , Meçhul bir otoritenin buyruklarına karşı gösterdiği uyum ve tepkileri ölçtü.

Tiyatro sanatçısı Ezel AKAY' a siyah bir pardösü giydirdi,eline bir de megafon verdi. Akay' la nokta ekibi başladılar kentte dolaşmaya.

Önce yeni cami' nin arkasındaki parka gittiler. Hava güneşliydi. Banklarda insanlar oturuyordu.
Akay megafonla bağırarak sert bir komut verdi:

' Derhal ayağa kalkın !...'

İtirazsız sessiz kurulmuş robotlar gibi herkes hemen ayağa kalktı.
Eminönü iskelesinde başka bir komut .

' Herkes hemen yere çöksün '

İskelede kim varsa hemen yere çöktü.
Beyoğlu'nda başka bir komut:

' Herkes sıraya girsin,sayım var!.. '

Herkes hemen sıraya girdi.
Mecidiye köy de bir duvar dibinde başka bir komut patladı:

' Herkes elleriyle duvara yapışsın,ölçüm var!... '

Herkes elleriyle duvara yapıştı.
Bir fabrika kapısında işçilere komut verildi:

' İçeri girerken herkes parmak bassın şu kağıda...! '

İşçiler parmak basarak girdiler fabrikaya...
Beyaz önlükle lastik eldivenler giymiş bir hanım gazeteci,fabrikanın içindeki kadın işçilere de değişik bir komut verdi:

' Herkes soyunsun, bekaret muayenesi yapılacak '

Kadın işçiler soyunmaya başladılar.

Buna karşılık  Boğaz iskelesinden birinde, vapurdan çıkanlara komut vermediler, kibarca ricada bulundular:

' Film çekiyoruz, lütfen bir dakika dururmusunuz ? '

Ricayı kimse iplemedi.

Nokta' nın  yaptığı deney ,toplumun ruhsal yapısını gösteren müthiş bir röntgen....

Ne kimse komutu verenin kimliğini merak ediyor, ne hangi hak ve yetkiyle vatandaşlara o komutları verdiği soruyor, ne de herhangi bir direnme gösteriyor.

İşte yüzyıllardan beri, daha küçük yaşlardan başlayan dövülmüşlüğün, ezilmişliğin sonucu...

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ya bana şu nokta mantıksız geldi. İnsanların karşı çıkmadan yapmalarını sağlayan cümleler açıklamasız ve emir kipinde. Onlara da film çekiyoruz ayağa kalk derseniz onlar da kalkmayacaklardır. Kötü bir deney bence bu.

Ç

çisse

Kullanıcı
22 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
SANIRIM ANLATILMAK İSTENEN ŞU!
ne yazık ki korku toplumu olmuşuz itiraz yok düşünmek yok sadece körü körüne itiat...Kırılması çok kolay ama biz bundan bile korkuyoruz... ve bence bu emir alma psikolojisinin en büyük sebebi okullardaki eğitim,öğretmenlerin yaptırımcı davranışları.yani sonunda güç ve konum sahiplerinin diğerlerini ezdiği garip bir toplum...

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
Ya bana şu nokta mantıksız geldi. İnsanların karşı çıkmadan yapmalarını sağlayan cümleler açıklamasız ve emir kipinde. Onlara da film çekiyoruz ayağa kalk derseniz onlar da kalkmayacaklardır. Kötü bir deney bence bu.
Bence çok süper bir deney olmuş  :)
Zaten vurguladıkları bu. Rica ediyorsun kimse uymuyor ama kim olduğunu bilmedikleri birisinin emirlerine hemen uyuyorlar. Emir veren kim, neden söylüyor, sorgulamadan uyguluyorlar.

Kemal Sunal'ın bir filmi vardı. Dolmuşta polis var yatın, kandırdım kalkın diyerek yolcularla oyun oynuyordu. İşte aynı şey hahha. :)

İşte yüzyıllardan beri, daha küçük yaşlardan başlayan dövülmüşlüğün, ezilmişliğin sonucu...
Ben en çok burasına katılmadım. Ne demek ezilmişliğin sonucu. Yanlış sonuç çıkartmışlar. Olması gereken, ezberciliğin, araştırma yapmamanın, her söyleneni yapmanın, askeri ve emir komuta şeklinde işleyen bir kültürle yetişmenin, ülkedeki en saygı ! ( korkudan ) duyulan kişilerin asker,polis,üst düzey bürokrat olmasının sonucu.

Dipnot : bu araştırmayı yapan dergi geçtiğimiz aylarda yayınlarına son vermişti. İsteyen nedenlerini araştırabilir :)

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Zaten vurguladıkları bu. Rica ediyorsun kimse uymuyor ama kim olduğunu bilmedikleri birisinin emirlerine hemen uyuyorlar. Emir veren kim, neden söylüyor, sorgulamadan uyguluyorlar.
İşte yanlışlık burada zaten. Anlamadın sen demek istediğimi. Son deneyde film çekiyoruz, lütfen bir dakika durur musunuz denmiş ve kimse durmamış.
Fakat film çekiyoruz, hemen dur! deseydi de kimse durmayacaktı. Sebep çok saçma.
İnsanlar açıklama yok ise ve emir kipi kullanılıyorsa söyleneni yapıyorlar.
Ben korku dolu bir toplum değiliz demiyorum, zaten korktukları için emir kipi ile duruyorlar. Fakat son söylenen film çekme ile iligili olan, buna tam zıt bir durum değil. Orada açıklama var çünkü..Yapma, etme, dur dediklerinde açıklama cümlesi var mı? Yok!
Sadece "lütfen bir dakika durur musunuz?" denmeliydi, o zaman gerçek sonucu görürdük.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
dideM' Alıntı:
İşte yanlışlık burada zaten. Anlamadın sen demek istediğimi. Son deneyde film çekiyoruz, lütfen bir dakika durur musunuz denmiş ve kimse durmamış.
Fakat film çekiyoruz, hemen dur! deseydi de kimse durmayacaktı.
İnsanlar açıklama yok ise ve emir kipi kullanılıyorsa söyleneni yapıyorlar.
Doğru, haklısın şimdi farkettim :).

Açıklama var ise söyleneni yapıp yapmamak sonuçta kişilere kalmış. Ama açıklama yok ise, insan haliyle başıma bir iş gelmesin diye söyleneni yapıyor olabilir  :)

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ben ne sebeple,ne şekilde ve sonucu ne olursa olsun böyle bir konuya onay vermiyorum.Bence insanların o anki refleksleri..Birebir olduğunda aynı kişilere emir verdiğinizde aynı sonuçlar alınmayacaktır bence.Katılmıyorum arkadaşlar... 

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Birazda sürü psikolojisinin etkisi var eğer birkaç kişi isteneni yapıyorsa diğerleri uyum sağlıyor ::)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Yani bu deney bende tutmaz vesselam..
Yinede fena değil konu.Bir sindirilmişlik var insanlarda genelllllllllllllllllllllllll anlamıyla tabii..
Yıllardır biz deneysiz söylüyoruz bunu ama dikkate alan kim nokta dedimmi oluyo :d
Of boşvereyim gitsin işin açığı kendimde dahil insanların düzelebileceğine ve sonra bu düzenli toplumların dünyayı daha düzenli bir  yaşam alanı haline getireceğine inancım yok kalmadı..

Birileri emretti.. Sakın düzelmeyin! diye sanırım..

M

muraturkom

bu yıl sınıfta yaşadığım bir olay vardı. iki öğretmen aynı anda bir sınıfın dersine girdik ben o gün dinleyici pozisyonundaydım. çocuklarda bir sessizlik bir disiplin aman Allahım sanki benim ders vcerdiğim çocuklar gitmiş yerine başkaları gelmişti. zil çaldı bir tanesi bile kalkıp hareker etmedi komut bekleyen bir durumdaydılar.diğer derste çocuklara yine uğultu başladığında şöyle dedim. o gün öğretmen X gibi davranırsam dersi daha dikkatli dinleyeceksiniz.kimseden çıt yoktu. düşündüm korku sınıfında öğrenciler dinliyormuş gibi yapacaklarına varsın biraz fısıldaşsınlar ama dersi dinleme de daha samimi olsunlar. kendi yaptığımın doğru olduğunu onayladım.
askarlik yapanlar bilirler ilk öğretilen emret komutanım / ikinci öğretilen yani komutu aldıktan sonra verilen cevap klişesi "emredersin komutanım" dır. kısacası biraz askerlik tipinde bir toplumuz birileri rica ettimi muhallebi çocuğu sıfatıyla suratına anlamsız bakıyorlar. başka birisi emrettimi anında yerine getiriliyor. sorgulamak= itaatsizlik saygısızlık oluyor adeta. korku devletinde korkan koyun sürüsü diyorum ama bunu söylerken gurur duymuyorum.üzülüyorum

Ç

çisse

Kullanıcı
22 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Buna kesinlikle katılıyorum çünkü o zamnlardan süre gelen bir şey bu yani okul yıllarında başlayan ve hayatımızın bazı bölümlerinde baskı altın da yani emir kipiyle yönlendiriyoruz tabi haliyle toplum olarak da bole etkileniyoruz...

superisi23

superisi23

Kullanıcı
30 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ne kadar saçma olsa da maalesef doğru. İnsanımızın sürü psikolojisiyle hareket etmeleri. V e tabiki birazda kişilerin özgüven eksikliği.....

H

hanedeyim

klasik asker öğretisi insanlar emirlere uyarlar ricalara değil

K

karagün

Emir kiplerinin kullanıldığı sözcüklere bile tahammülüm yok .Bunun içindir ki
ne emir almaktan ne de emir vermekten hoşlanmam.
İstanbul'da yaşıyorum ama Allah'tan o deneye maruz kalmamışım çok şanslıyım : )
Keza emir alıyor isem . Önce sorgular uygun görürsem uygularım ...
(Hoş oradaki denek vatandaşlar  beni kesin onaylamaz yalnız bırakırdı ama yine detepkim kendimce sert olurdu)
Neyse diyor ve susuyorum!
Sürü kültürünü özetleyen güzel bir konuydu teşekkkürler: )

K

karagün

Haklısın Didem : )
Ne yazık ki emir almak bir yana herşeye  boyun eğer ,"aman ağa da sensin paşada sensin" der olduk.
Ahh ahh bu konularda fazlasıyla  dertliyim kabullenemiyorum ama neyse ...(alıştık zorla da olsa alıştırıldık )

R

refresh

Kullanıcı
24 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
güzel bir deney olmuş, ;) teşekürler paylaşım için... bence saçma diye değerlendiren arkadaşlar deneye dahil olsalardı onlarda emirlere uyacaklardı, kesin...