Yeniden Doğmak Zordur Ama Çok Da Güzeldir

• Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Yeniden Doğmak Zordur Ama Çok Da Güzeldir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,517 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Yeniden Doğmak Zordur Ama Çok Da Güzeldir
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan hayat cezvesi
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com

Geçenlerde İnternet'te dolaşan, herkesin birbirine yollayarak yaydığı türden bir yazı geçti elime. Metinde, 70 yıl civarındaki ömürleri ile en uzun yaşayan kuşlardan biri olan kartalların, 40 yaşlarındayken yapmak zorunda kaldıkları önemli bir seçim aktarılıyordu.

Aktarıma göre, 40'larına geldiğinde, kartalın pençesi sertleşiyor, esnekliğini yitiriyor ve bu nedenle avını kavrayıp tutamıyor. İyi beslenemediği için de kısa sürede ölüyor. Yine 40'larında, gagası uzayıp göğsüne doğru kıvrılıyor, kanatları yaşlanıyor ve ağırlaşıyor. Öte yandan, tüyleri kartlaşarak kalınlaşıyor. Tüm bu değişimlerle, kartalın uçması, gittikçe zorlaşıyor.

Oysa, kartal için başka bir yol daha var deniyor...

150 gün, başka bir deyişle 5 ay kadar süren yeniden doğuş süreci. Eğer kartal yukarıdakinin aksine, bu yönde karar verirse şunlar oluyor. Bir dağın tepesine uçuyor, korunaklı bir yerde yuva yapıyor ve orada kalıyor. Bulduğu o yerde, kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlıyor. En sonunda, gagası yerinden sökülüyor ve düşüyor. Kartal, bir süre, yeni gagasının çıkmasını bekliyor. Gagası çıktıktan sonra, bu yeni gagayla pençelerini yerinden söküp çıkarıyor. Yeni pençeleri çıkınca, kartal bu kez, eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlıyor. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun bir yaşam sağlayan müthiş değişimle, yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır hale geliyor.

İnsanlar da aslında zaman zaman hayatlarında yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalıyorlar. Kritik olan, o noktaya geldiğini fark edebilmek. Bunu fark edenler, kendilerini yoran, kendilerine acı veren, hatta kayıplar yaşatan tercihler yaparak, eskiyen duygu, alışkanlık, anı, insan, iş, ortamdan vazgeçiyor ve yenilenerek ilerliyorlar. Kendilerine acı veren, sürekli patinaj yaptıran, gerilemelerine sebep olan unsurları, yaşamlarından, pençelerini söken kartal gibi ayırabilenler, yeni ve taze gelişmelere kendilerini hazırlayabiliyorlar.

Düşünün, geçmişinizde "Öyle olursa mahvolurum" dediğiniz, yokluğuna katlanamayacağınıza inandığınız bazı şeyler artık yok ve siz belki de daha iyi bir noktadasınız. Ya da oraya doğru ilerlemektesiniz. "Şu olursa biterim", "Bu olursa masadan kalkarım" dediğiniz, ama şu anda çoktan hayatınızın parçası haline getirdiğiniz ve hoşnut olduğunuz şeyler de doludur yaşamınızda. Kısacası, her kazanım bir vazgeçiş, her vazgeçiş de bir kazanım değil mi?

Yeniden doğuşu daha çok fiziksel görünümleriyle özdeşleştiren kadın ve erkekleri düşünüyorum. Kartal örneğiyle de örtüşüyor aslında. Birtakım fiziksel özelliklerini değiştirmek, yenilemek için, son derece sıkıntılı yöntemler uyguluyorlar. Dışarıdan "İkide bir estetik ameliyatı oluyor" diye burun kıvrılan insanlar, aslında ne kadar acılı operasyonlara katlanıyorlar. Çünkü, onların yeniden doğuş algıları bu. Ya da kendini ruhsal ve içsel olarak yenileyenlerin geçmiş hikayelerini dinlediğimizde neler hissediyoruz? "Amma da çekmiş" ya da "Of, katlanılır şeyler yaşamamış" demiyor muyuz?

Herkesin bir mükemmellik modeli ve ona ulaşabilmek için de kişisel yeniden doğuş teknikleri var. Kimi çıkarıyor, kimi ekliyor. Her nasıl yapılıyorsa, muhakkak acılı oluyor. Ruh ve bedeni güzelleştiren her işlem ve süreç, acıdan, yorgunluktan ve sıkıcılıktan geçerek, yeniden doğuşa götürüyor. İyi yolculuklar!

Ufuk Tarhan

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
sil baştan yaşamak gerek bazen hayatı sıfırlamak güzel bir yazıydı okurken çok keyif aldım  :)

Y

yigitce

Kullanıcı
23 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
yigitce2007.spaces.live.com
her kazanım bir vazgeçiş, her vazgeçiş de bir kazanım
cok dogru bir söz...
zaman bize belli seyleri zaten ispatlayacaktir...
güzel bir paylasimdi...
tesekkürler...

C

catzilla

İnsanlar da aslında zaman zaman hayatlarında yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalıyorlar. Kritik olan, o noktaya geldiğini fark edebilmek. Bunu fark edenler, kendilerini yoran, kendilerine acı veren, hatta kayıplar yaşatan tercihler yaparak, eskiyen duygu, alışkanlık, anı, insan, iş, ortamdan vazgeçiyor ve yenilenerek ilerliyorlar. Kendilerine acı veren, sürekli patinaj yaptıran, gerilemelerine sebep olan unsurları, yaşamlarından, pençelerini söken kartal gibi ayırabilenler, yeni ve taze gelişmelere kendilerini hazırlayabiliyorlar.

ne kadar güzel anlatılmış......  ::)

olumsuz zamanlarda, buradaki kartallar gibi sürekli yenilenmeye çalışıyorum bende :)

Çok anlamlıydı, teşekkürler arkadaşım.

A

ayçiçeği

Kullanıcı
31 Mar 2008
En iyi cevaplar
0
0
Zor da olsa yeniden doğabilmek çok güzel.
Teşekkürler Gülşah. :)

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ben doğmuşum yeniden!

Düşünün, geçmişinizde "Öyle olursa mahvolurum" dediğiniz, yokluğuna katlanamayacağınıza inandığınız bazı şeyler artık yok ve siz belki de daha iyi bir noktadasınız. Ya da oraya doğru ilerlemektesiniz. "Şu olursa biterim", "Bu olursa masadan kalkarım" dediğiniz, ama şu anda çoktan hayatınızın parçası haline getirdiğiniz ve hoşnut olduğunuz şeyler de doludur yaşamınızda. Kısacası, her kazanım bir vazgeçiş, her vazgeçiş de bir kazanım değil mi?
İnsanın hiç bir şekilde mahfolmayacağına, ve mutlaka bir çıkış kapaısı bulacağına inanıyorum çünkü artık.

Teşekkürler Gülşah.

Ö

ölüdeniz

Gülşah teşekkürler bu güzel ve anlamlı paylaşımın için.

G

güneşim

Kullanıcı
27 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
teşekkürler Gülşah...

V

vega

Kullanıcı
24 Ara 2008
En iyi cevaplar
0
0
Diyarbakır
gerekten yeni sayfalar gerekiyor yaşamak için , çok teşekkürler...

M

M e l i k e

Kullanıcı
11 Ağu 2007
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
çok teşekkürler güzel bi paylaşmdı.. ;)

G

gökteki yıldız

Kullanıcı
13 May 2009
En iyi cevaplar
0
0
Antalya
"Yürürken karşıma bir kadın çıktığında, güzel mi çirkin mi, siyah mı beyaz mı diye ayırmadan ona "bacım" diyebildiğimde ve yine yürürken önüme çıkan erkeği, zengin mi yoksul mu diye bakmadan, milletine, ırkına, dinine aldırmadan, kardeşim sayabildiğimde anlarım ki; sabah olmustur, AYDINLIK başlamıştır..."

Çok doğru gerçekten eminim o yeniden doğuş eşsiz bir mutluluk verir insana...
Paylaşım için teşekürler:]]

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gökteki yıldız' Alıntı:
"Yürürken karşıma bir kadın çıktığında, güzel mi çirkin mi, siyah mı beyaz mı diye ayırmadan ona "bacım" diyebildiğimde ve yine yürürken önüme çıkan erkeği, zengin mi yoksul mu diye bakmadan, milletine, ırkına, dinine aldırmadan, kardeşim sayabildiğimde anlarım ki; sabah olmustur, AYDINLIK başlamıştır..."

Bu yazıyı anlayamadım?? Demin okuduğum bir konunun içinde vardı da bu konu ile pek bağdaştıramadım açıkçası?

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
güzel bir yazı ama şu kartalların yaptıklarını ilk defa duyuyorum. şaşırdım. teşekkürler paylaşım için.. :)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
dideM' Alıntı:
gökteki yıldız' Alıntı:

Bu yazıyı anlayamadım?? Demin okuduğum bir konunun içinde vardı da bu konu ile pek bağdaştıramadım açıkçası?
bende anlayamadım  ;D ;D

S

spiritualsigns

Gökteki yıldız'a atfen...

Yani ben sokakta bir beyefendi görsem abim kardeşim diyemem asla.. Bir bayana da bacım diyemem... Bir beyefendi gördüğümde aşık olma potansiyelim ortaya çıkabilir, ilgilenebilirim kendisiyle.. Siyah beyaz derim.. çirkin güzel derim.. ha her önümden gelen geçen için değil bu düşüncem.. 8) Aydınlanmanın yada yeniden doğmanın alakasını kuramadım bunun yanısıra...

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
gökteki yıldız' Alıntı:

Sanırım arkadaşımız yanlışlıkla başka bir konudan alıntı eklemiş :)