"Yaratıcı Fikirler ve Başarı, Hep Sıradışı İnsanlardan Gelir"

  • Konbuyu başlatan Masiva
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kim, Neyi, Nasıl Başardı? kategorisinde Masiva tarafından oluşturulan \"Yaratıcı Fikirler ve Başarı, Hep Sıradışı İnsanlardan Gelir\" başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,696 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kim, Neyi, Nasıl Başardı?
Konu Başlığı \"Yaratıcı Fikirler ve Başarı, Hep Sıradışı İnsanlardan Gelir\"
Konbuyu başlatan Masiva
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan korsan
M

Masiva

Kullanıcı
3 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
"Yaratıcı Fikirler ve Başarı, Hep Sıradışı İnsanlardan Gelir"

Apple, Veritas ve SanDisk gibi şirketlere yatırım yaparak birer dünya devi haline dönüşmelerini sağlayan ABD’li girişim sermaye şirketi Matrix Partners Ortağı Nick Beim, Türkiye’deki girişimcilerden beklemediği derecede yaratıcı fikirlerle karşılaştığını söylüyor. Türk girişimciler ve geliştirdikleri projelerin en önemli eksiğinin finansman ayağının zayıf kalması olduğuna işaret eden Beim, "Türkiye’de tüm dünyada uygulanabilecek başarı ve kâr oranı yüksek fikirler çıkıyormuş. Bugüne kadar Türk şirketlere hiç yatırım yapmadım. Ama bu fikirleri görünce yapmış olmayı umardım" diyor.

Tüm dünyada etkin girişimcileri tespit edip destekleyen Endeavor Derneği’nin Türkiye’deki Uluslararası Seçim Paneli için İstanbul’a gelen ABD’nin önemli girişim sermaye şirketlerinden Matrix Partners’ın Ortağı Nick Beim, Türk insanının girişimciliği ve yaratıcı projelerinden çok etkilendiğini söylüyor. 16 Türk girişimcisinin başarı hikâyesini dinleyen Beim, karşılaştığı projelerin birçoğunun tüm dünyada uygulanabilecek, büyük bir pazar oluşturup kâr yaratabilecek fikirler olduğuna işaret etti. Yeni projelere finansal destek veren bir girişim sermaye şirketi yöneticisi olarak her yıl binlerce yeni fikir ve projenin önüne konulduğunu söyleyen Beim, "Binlerce kurbağa öpüyorum. Ancak bunlardan sadece çok azı prensese dönüşüyor. Burada karşılaştığım projeler karşısında gördüm ki, bu prenseslerden çoğu Türkiye’deymiş" diyor.

Pazarın Büyüklüğü Önemli
Finansal destek arayan binlerce projeden ortalama ancak 10 tanesinin girişim sermaye şirketleri tarafından uygulamaya değer bulunduğuna işaret eden Beim, bunlar arasında hayata geçirilen projelerden 5 tanesi başarılı, 2 tanesinin ise gerçekten çok başarılı olabildiği görüşünde. Girişim sermaye şirketlerinin destek verecekleri projeyi belirlerken birkaç kritere göre karar verdiğini vurgulayan Beim, öncelikli üç unsuru ise projenin büyük bir pazar yaratacak olması, fikir sahibinin sıradışı bir kişiliğe sahip olması ile projenin değişik bir yaklaşımla değişik bir şeyi deniyor olması şeklinde sıralıyor.

Proje çok iyi olmasa bile proje sahibinin sıradışı kişiliğine inandıkları takdirde destek verdiklerini söyleyen Beim, "Çünkü yaratıcı fikirler ve başarı hep sıradışı insanlardan gelir. Şirkette makinenin baş dişlisi projenin yaratıcısı olacak. Bu nedenle projeden çok, bu kişiye inanmamız lazım" diyor. Buna karşın kişinin bir projeye başlarken sınırlarını bilmesi gerektiğini ifade eden Beim, "Bazı girişimciler her şeyi yapabileceğini düşünür. Bu en büyük hatadır. En iyi girişimci neyi yapamayacağını bilendir" diyor. Kârlı bir şirket olabilmesi için ayrıca projenin büyük bir pazar potansiyelinin bulunması gerektiğini ifade eden Beim, son olarak da tıpkı bir dönem yatırım yaptıkları Apple gibi çok değişik bir şeyi deniyor olması gerektiğini belirtiyor.

Enerji Parlayan Sektör
Finansal destek arayan Türk girişimcilerin bu 3 unsurun yanı sıra proje geliştirirken yükselen sektörlere de dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Beim, son dönemde bilgisayar ve internet teknolojileri, biyoteknoloji ve medikal ürünlerin girişimcilerin en başarılı olduğu sektörler olduğuna dikkat çekiyor. 1990’ların interneti gibi, önümüzdeki dönemin parlayan girişimcilerinin ise enerji alanında çıkacağını vurgulayan Beim, "ABD başta olmak üzere tüm dünyadaki gibi Türkiye’de de başgöstermeye başlayan enerji krizi bu alanda geliştirilen projeleri çok kârlı kılacak. Sadece yeni enerji kaynaklarının yaratılması değil, mevcut enerjinin daha iyi depolanabilmesi, kayıp enerji miktarının azaltılması ile daha temiz enerji elde etmemizi sağlayacak projeler de büyük rağbet görecek" diyor.

Türkiye’de çok etkileyici girişimcilerle karşılaştığını belirten Beim, geçen yıllarda Endeavor bünyesinde inceleme fırsatı bulduğu Airties ve yemeksepeti.com’un bunlardan iki tanesi olduğunu söylüyor. Airties’ın binalarda daha az çelik ve çimento kullanılmasına yönelik geliştirdiği tekniği çok yaratıcı ve başarılı bulduğunu ifade eden Beim, yemeksepeti.com projesinin ise yerel bazlı bir proje olmasına karşın zekice bir fikir olarak niteliyor.

Yatırım 5 Yılda Dönüyorsa Kârlıdır
Endeavor’un bu yılki girişimciler arasında ise kendisinin de ilgi alanına giren teknoloji ve telekomünikasyon sektörüne yönelik projelere dikkat ettiğini belirten Beim, "Türkiye’de inanılmaz zeki insanlar var. ’Bu insanlara nasıl yardım edebiliriz’in peşindeyiz" diyor. Yatırım yaparken ne kadar para yatırılacağına değil, ne kadar para kazanılacağına bakarak karar verdiklerini söyleyen Beim, "Bir yatırımın kârlı olması için geri dönüşünü 5-10 yıl arasında almanız lazım. İnternet şirketi için 6-7 milyon dolar başarılı olmak için yeterli. Ama bu yatırımı yapınca 300 milyon dolar kazanacağınızı bilmelisiniz. Ama telekomünikasyon ekipmanları yatırım miktarınızı 70-80 milyon dolara kadar çıkarabilir" diye konuşuyor.

Girişimciler İçin Adım Adım Başarı
* Büyük düşünün ama adımlarınızı küçük atın. Nihai hedefiniz büyük olsun ama buna aşamalar halinde ulaşmaya çalışın.

* Sadece bir fikre veya projeye odaklanın. Çünkü girişimciler finansman başta olmak üzere kısıtlı kaynaklarla hareket etmek zorundalar. Bunun için en başarılı olup, en çok kazanabileceğiniz işe odaklanın.;

* Zeki insanlardan bir ekip yaratın. Çünkü şirket belli bir büyüklüğe ulaştığında tüm kararlarınızı tek başınıza alamayacaksınız.* Tüm ekibi kazancınıza ortak edin. Sahiplik duygusu yaratarak herkesin daha yaratıcı ve çalışkan olmasını sağlarsınız

Kaynak: Referans Gazetesi/Ceyda Çağlayan
 
D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
* Sadece bir fikre veya projeye odaklanın. Çünkü girişimciler finansman başta olmak üzere kısıtlı kaynaklarla hareket etmek zorundalar. Bunun için en başarılı olup, en çok kazanabileceğiniz işe odaklanın.;
Tabii en çok kazanabileceğim işi belirlerken de yanımda çalışanları ve kendimi çok çok iyi tanımam gerekiyor.

Teşekkürler Masiva, güzel bir paylaşım olmuş. :)
 
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Hmmmm demekki sıradan olduğumdan, yaratıcı fikirler üretip başarılı olamıyorum.
İlginç.
Öyle olsun bahalım. Hep, hep, hep :d
 
Üst