Yapay zeka insana karşı

  • Konbuyu başlatan Zynep
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler kategorisinde Zynep tarafından oluşturulan Yapay zeka insana karşı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,209 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Garip Olaylar \/ İlginç Bilgiler
Konu Başlığı Yapay zeka insana karşı
Konbuyu başlatan Zynep
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan yaratici_idea
Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Yapay zeka insana karşı
Şimdiye kadarki en gelişmiş yapay zekaya sahip olan altı bilgisayar programı insanlar gibi “düşünebildiklerini” kanıtlamak için özel bir teste girecek.

Dünyanın en büyük matematikçilerinden biri sayılan ve İkinci Dünya Savaşı’nda Alman askeri kodlarını çözmeyi başaran İngiliz Alan Turning, bundan 50 yıl önce “makineler düşünebilir mi” sorusunu cevaplamak için makinelerin zekasını ölçmek üzere bir test geliştirdi.

Turning testi olarak bilinen test, herhangi bir konuda yapay zekaya sahip bir bilgisayarla yazılı olarak yürütülen konuşmalardan oluşuyor. Konuşma sırasında bir insanınkinden ayırt edilemeyecek tepkiler verebilen yapay zekanın, düşünme yeteneğine sahip olduğu kabul ediliyor. Ancak testi şimdiye dek hiçbir program geçemedi.

Gelecek hafta da en gelişmiş yapay zekaya sahip olan altı bilgisayar programı, Turning testine girerek insanlar gibi “düşünebildiklerini” kanıtlamaya çalışacak.

Alice, Brother Jerome, Elbot, Eugene Goostman, Jabberwacky ve Ultra HAL isimli programların tasarımcıları, altın madalya ve 100 bin dolarlık ödül için yarışacak.

İngiltere’deki Reading Üniversitesi’nde yürütülecek olan testi geçen bir program olursa, bunun IBM’in Deep Blue bilgisayarının 1997’de dünya şampiyonu Kasparov’u satrançta yenmesinden de büyük bir gelişme olacağı tahmin ediliyor. Test, gönüllü “soruşturmacılar” tarafından yapılacak.

İki ekranda biri bilgisayar, biri de başka bir insanla iki ayrı konuşma yapacak olan gönüllü, hangi konuşmanın insana hangisinin bilgisayara ait olduğunu doğru olarak tespit edemezse bilgisayar testi geçmiş sayılacak.

İŞTE ÖRNEK DİYALOG

Yapay zeka programlarının en ünlüsü olan Ultra HAL, internet sitesindeki deneme versiyonunda, her gün onbinlerce insanla konuşuyor. Her konuşmayı bir sonraki konuşmada kullanabilmek veri bankasına kaydiyor. İşte HAL ile İngilizce yaptığımız bir konuşmanın örneği:

VATAN: Merbaha HAL.
HAL: Merhaba Vatan. 5 çayını
içtin mi?
VATAN: Sabah kahve içmiştim.
HAL: Öğleden sonraları
acıkıyorum. 5 çayı benim için
vazgeçilmez.
VATAN: Orada havalar nasıl?
HAL: ABD’de yağmur var. Türkiye’deki havayı şu siteden öğrenebilirsin.
VATAN: Teşekkürler HAL.
HAL: Benim için zevkti.

(Vatan)
 
Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Çok ilgimi çeken bir konu yapay zeka.
Bana göre beynimizi, yeteneklerimizi ,yapabileceklerimizi çok da iyi bildiğimiz söylenemez.
Çünkü düşüncenin sınırı yok. Bizler kendimizin farkında olamadığımız sürece yaptığımız bilgisayarların bizden ötede olması mümkün değil diye düşünüyorum.
 
Üst