Yalnızlık İyidir İyi...

• Konbuyu başlatan karagün
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kişisel Gelişim Yazıları kategorisinde karagün tarafından oluşturulan Yalnızlık İyidir İyi... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,709 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kişisel Gelişim Yazıları
Konu Başlığı Yalnızlık İyidir İyi...
Konbuyu başlatan karagün
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan efsane_18
K

karagün

Yalnızlık

Sosyal psikologlar yalnızlığı, yalnız olma şeklinde değil, kendini yalnız hissetme anlamında kavramsallaştırmaktadır.
Herhangi bir kişinin, yaşamının belirli bir anında ve belirli bir süre isteyerek diğer insanlardan uzaklaşması türündeki soyutlanmalar, bu tanıma dahil değildir.

Yalnızlık istenmeyen, fakat acı veren bir sübjektif yaşantıdır.
Bu çerçevede iki tür yalnızlık ayırdedilebilir.
Birincisi, kişinin, diğer insanlarla çevrelenmiş olmakla birlikte, kendisi ile diğerleri arasında aşılmaz bir uçurum görmesine dayanan 'varoluşsal yalnızlık'tır, bu yalnızlık, ölüm ve yaşam karşısında duyulan derin ve başkaları tarafından yok edilemeyen kaygıyla sıkıdan ilişkili bir yalnızlıktır.

İkincisi ise, kişinin, sosyal ilişkilerini nicelik ve nitelik bakımından yeterli görmemesi halinde hissettiği 'kişilerarası yalnızlık'tır; bu yalnızlık, kişinin belirli bir süre içinde diğerleriyle arzu ettiği düzeyde ilişki kuramamast ve bu bakımdan kendini kapasitesiz, yeteneksiz veya beceriksiz görmesi halinde hissettiği yalnızlıktır.
Ayrıca bir kişinin, diğerleriyle özel, mahrem ilişkiler kuramaması halinde hissettiği 'duygusal yalnızlık' ve diğerleri tarafından reddedilme, istenmeme, itilme ve bir gruba ait olmama duygularının eşlik ettiği 'sosyal yalnızlık'tan söz edilebilir...

(alıntı)

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Ben katılmıyorum. Yalnızlık hiç iyi bir şey değil. Sadece sevgili olma anlamında söylemiyorum, genel olarak bütün insanlardan uzak yaşamak kötü. Yalnızlık iyidir diyenler de bence içten içe yalnız olmayı istemiyorlardır.

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Yalnızlık insanı belli bir müddet sonra bunalıma sürükler.Artık herşeyi sorgulamaya,hiçbirşeyden zevk almamaya başlar insan..Gülüp eğlenelim bizi mutlu eden insanlarla vakit geçirelim ve lütfen biz de öyle olalım.Kimse mükemmel değildir dünyada herkez sizin görüşlerinizi,yaşayışlarınızı,sözlerinizi onaylamaz çünkü herkezin görüş açısı düşünce yapısı farklıdır.Fazla seçici olmayalım belli bir mesafede herkezle muhabbette olalım..Yalnızlığın söylenmesi çok kolay ama yaşanması çok zordur ;)

Y

yaratici_idea

Kullanıcı
17 Ocak 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bazen yalnızlık bir ihtiyaç.
İhtiyacınız varsa ve yalnızsanız bu iyi.
Onun dışında hiç iyi değil.

Ö

özlem112

Kullanıcı
6 Mar 2009
En iyi cevaplar
0
0
Yanlızlık olmalı çünkü yanlız kamakta bir ihtiyaçdır.bazen olur ki artık iyice dolmuştur beynimiz iflas edecek an gelmiştir işte o an ancak yanlızlık kuçak açar sakin yaşantısına..bir kaçıştır sakinliğe kaçıştır yanlızlık olması gerekenddir alında herşey gibi tadında.

S

spiritualsigns

yalnızlık iyidir gerçekten...

Sen yapamazsın!!
Nil hadi gel şuraya gidiyoruz..
Saat .....'da burada ol...
....'da yemek var..
Evdemisin geliyoruz..
Yarım saate kadar yetişmeli...
Hafta sonu ..... dayız..
Şu bitti mi?
bu gitti mi?
şu ödendi mi?
şunu aradın mı?
bu yazı  hazır mı?
o toplantıya katılmam lazım?
buraya yetişmem lazım..
10 dk da halletmeli..
ooffff yetişmiycek ?
saat 00.00 zıırrr telefon çabuk gel!!
Dikkatli git..
yavaş gel..
bu akşam işin var mı?
Nil ayrıldımmm bunalımdayım...
Nil sevgilim aldattı... çabuk gel..
nil kaza yaptım koş..
nil intihar ettim yetiş...

Peki Nil ne alemde?? farkettim ki kimse sormuyor....
hayat hayat hayat.... boğuyor beni....

yeni bir evim var... adresini telefonunu çok az insanın bildiği...sığınağım... gsm numaralarımı değiştirdim... artık kendime hazırım...

yalnızlık iyidir iyi...

U

UNKAPANI

Kullanıcı
3 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
0
Nil okurken ben yoruldum :eek: Tabiki yalnızlığa bazen o kadar çok ihtiyacın oluyoki ama daimi yalnızlıkta çok kötü bişey  :)

S

spiritualsigns

UNKAPANI' Alıntı:
Nil okurken ben yoruldum :eek: Tabiki yalnızlığa bazen o kadar çok ihtiyacın oluyoki ama daimi yalnızlıkta çok kötü bişey  :)
doğru kısa molalar iyidir her zaman... o molaların dönüşünde bıraktıkların duruyorsa tabii :)

K

karagün

spiritualsigns' Alıntı:

nil kaza yaptım koş..
Evet Nil : )
Bunlar neden seni arayıp duruyorlar?
Söyle  bi'dahaki sefere ilk yardımı arasınlar.
Yani okurken ben bile bunaldım .Allah sana kolaylık versin.
Siz iyisimi büyük sözü dinleyin (yani beni)
Yalnızlık İyidir İyi :)

M

mehmet90

Kullanıcı
12 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
Samsun
sosyal yalnızım. bu durum beni çok etkiliyor. hiç arkdaşım yok,geniş bi çevreden kopup başka bi şehire taşındık tam 2 sene oldu, monoton bi hayatım var , pc başında geçiyor günümün çogu bölümü yada evde.. off ki off.

M

muraturkom

düşünsel yalnızlık.
bu güzel yanıtın için teşekkür ediyorum...
Evet yaşadığım şu dünyanın daha güzel olması için bir şeyler yapabilseydim hevesi ile mücadele edip duruyorken ...
Doğru ve iyi olanı savunmak adına  düzgün iletişimler  kurmak yaşadığın güzellikleri paylaşmak istiyorsun...

doğru olanı paylaşmak istediğinizde bir kişi bile sizi anlamış olması, dinleyip dikkate alması sizin kazanımınızdır.

ancak zihnimizin yorgun olduğu gün içinde verdiği yorgunluk beynimizde kırmızı ışığın yanıp sönerek bizi ben yoruldum sen hala neden devam ediyorsun diye uyardığında hemen o kalabalığın içinde yalnız kalabilmeyi isterim. çevremdeki beni tanıyanlardan uzuklaşıp tanınmadığım bir ortam seçerim. kısa sürede olsa kendimle başbaşa kalmak kendimi toparlamama yardımcı oluyor. sevgiler selamlar

8

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir şarkı vardı, benim yalnızlık ile ilgili düşüncelerimi yansıtan;

"Yalnızlık büyütür ama yalnızlık sonra çürütür.."

Yalnızlık iyidir, zamanı geçmeden..

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
spiritualsigns' Alıntı:
yalnızlık iyidir gerçekten...

Sen yapamazsın!!
Nil hadi gel şuraya gidiyoruz..
Saat .....'da burada ol...
....'da yemek var..
Evdemisin geliyoruz..
Yarım saate kadar yetişmeli...
Hafta sonu ..... dayız..
Şu bitti mi?
bu gitti mi?
şu ödendi mi?
şunu aradın mı?
bu yazı  hazır mı?
o toplantıya katılmam lazım?
buraya yetişmem lazım..
10 dk da halletmeli..
ooffff yetişmiycek ?
saat 00.00 zıırrr telefon çabuk gel!!
Dikkatli git..
yavaş gel..
bu akşam işin var mı?
Nil ayrıldımmm bunalımdayım...
nil kaza yaptım koş..

Peki Nil ne alemde?? farkettim ki kimse sormuyor....
hayat hayat hayat.... boğuyor beni....

yeni bir evim var... adresini telefonunu çok az insanın bildiği...sığınağım... gsm numaralarımı değiştirdim... artık kendime hazırım...

yalnızlık iyidir iyi...
Ne güzel nil  sana ihtiyacı olan insanlar var çecrende demekki işe yarıyorsun mutlu olmalısın bence kacmamalısın demkkı herkes kednını sana yakın hıssedıyor. Öyle bı zaman olurkı sana "Nil" demelerini özlersin fakat bide bakarsınkı kimse yok cevrende.

konumuza dönecek olursak evet yanlızlık daımı olmadıgı sürece güzeldir. Yani insanın kendını dinlemesını kendını sorgulamsı babında ama kımse yanlız kalamaz. İnsanlar insanlara hep muhtactır. Hayatı ve ınsanları sorgulamayı bırakıp sevgi ile yaklastıgımızda onlarında size kucak actını görceksınız.. Sevgiyle ve mutlu kalın :-* :-*