yalan makinesi

• Konbuyu başlatan busra309
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde busra309 tarafından oluşturulan yalan makinesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,453 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı yalan makinesi
Konbuyu başlatan busra309
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan crt
B

busra309

Kullanıcı
22 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
Yalan Makinesi

Televizyondan veya gazetelerden, bizde pek olmasa da ABD’de polis sorgulamalarında gerektiğinde bir sanığın yalan makinesine bağlanarak, doğruyu söyleyip söylemediğinin kontrol edildiğini görmüş veya okumuşsunuzdur. Hatta ABD’de FBI veya CIA gibi çok önemli devlet görevlerine alınmaya aday memurlara da bu test uygulanmaktadır.

‘Polygraph’ denilen bir alet ile sanığa 4-6 adet sensör bağlanır. Bu sensörlerden gelen çeşitli sinyaller, dönmekte olan bir kağıdın üzerine grafik olarak kaydedilir. Bu sensörlerle sanığın,

o Nefes alış hızı.
o Nabzı.
o Kan basıncı (tansiyonu).
o Terleme miktarı.

kayda alınır. Bazı yalan makinelerinde kol ve bacak hareketleri de kaydedilir.

Yalan makinesi testi başladığında, sanığa önce 3 veya 4 basit soru sorulur. Bu şekilde sanığın verdiği sinyallerin düzeni öğrenilir. Daha sonra gerçek sorular sorulmaya başlanılır ve sinyaller kayda alınmaya devam edilir.

Test süresince ve sonrasında bir uzman grafikleri sürekli kontrol altında tutarak, hangi sorularda sinyallerin değiştiğini tespit eder. Kalp atışının hızının artması, tansiyonun yükselmesi ve terleme genellikle yalan söylemenin belirtileridir. İyi eğitilmiş bir uzman grafiklere bakınca nerede yalan söylendiğini derhal anlayabilir.

Her şeye rağmen, insanların soruları yorumlamaları ve tepkileri farklı olduğundan, yalan söylerken farklı davranabildiklerinden, bu test mükemmele ulaşmış değildir, bazen yanıltıcı olabilir ve kesin delil kabul edilmez.

(alıntı)

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
:)evet arkadasım bir programda da vardı bu adamı yalan makinasına oturtuyorlar ''hiç iş basındayken uyudun mu , iş yerinden birşeyler çaldın mı...(özel hayatıyla ilgili)'' gibi sorular sormuşlardı. demekki insan yalan söylediğinde nabzı artıyor, terliyor ve heyecandan ellerini ayaklarını hareket ettiriyor. ama bu makinada herkesin gerçek düşüncelerini ortaya çıkarıyor.
paylasım için teşekkurler büşracım ;)

M

M

Kullanıcı
31 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ilenay' Alıntı:
:)evet arkadasım bir programda da vardı bu adamı yalan makinasına oturtuyorlar ''hiç iş basındayken uyudun mu , iş yerinden birşeyler çaldın mı...(özel hayatıyla ilgili)'' gibi sorular sormuşlardı. demekki insan yalan söylediğinde nabzı artıyor, terliyor ve heyecandan ellerini ayaklarını hareket ettiriyor. ama bu makinada herkesin gerçek düşüncelerini ortaya çıkarıyor.

Hatırladım o programı evet sana harfiyen katılıyorum dediğin gibi .. :)

B

busra309

Kullanıcı
22 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
ilenay' Alıntı:
:)önemli değil :).ama ortaya çıkardığı kesin değil.herkesin tepkileri farklı olduğu için :)

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
Ben bi kere rastladım bi katili bulmaya çalısıyorlar (film felan değil gerçek, belgesel tarzıydı) yalan makinesine bağladılar ama ne kadar rahat bi adammış hiç çaktırmadı. sonra tıp ilerleyince 5 sene sonra dava yeniden açıldı. adam öyle yakalandı. yani dediğiniz gibi sonuç %100 değil.

I

ilenay

Kullanıcı
28 May 2008
En iyi cevaplar
0
0
MEDİHA' Alıntı:
Ben bi kere rastladım bi katili bulmaya çalısıyorlar (film felan değil gerçek, belgesel tarzıydı) yalan makinesine bağladılar ama ne kadar rahat bi adammış hiç çaktırmadı. sonra tıp ilerleyince 5 sene sonra dava yeniden açıldı. adam öyle yakalandı. yani dediğiniz gibi sonuç %100 değil.
hımm  demek öyle  :eek:

mörf selenay

mörf selenay

Kullanıcı
17 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
sana çok teşekkür ederim keşke bu makine bizim elimizdede olsa :) :) :)

Ö

özlem1980

Kullanıcı
25 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
insan pişkinleşmişse yalan konusunda makina ne yapsın ona

P

prenses35

Kullanıcı
23 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
bence her insan yalanın kötü bi davranıs olduğunu bilir.ama hala öyle çok yalan söyleyen insanlar varki..bence insanlar yalan söylemeseler böyle  yalan makinesi vb. icatların yapilmasınada gerek duulmazdı bunun yerine daha faydalı seyler yapilabilirdi.

B

busra309

Kullanıcı
22 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
prenses35' Alıntı:
bence her insan yalanın kötü bi davranıs olduğunu bilir.ama hala öyle çok yalan söyleyen insanlar varki..bence insanlar yalan söylemeseler böyle  yalan makinesi vb. icatların yapilmasınada gerek duulmazdı bunun yerine daha faydalı seyler yapilabilirdi.
çok doğru :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla insanlar öyle yalan söylüyorki olacak gibi değil.
Makina neylesin.

İnsanın yalanını yakalamak için makina icat edilmiş artık gerisine ne dim ben :d
Birde dürüst yalancılar var.. Söyledikleri yalana renk veriolar.
Onlar yalan deelmiş gibi :d

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
bazı kafelerde oyun amaçlı yalan makinası adında bi alet vardı ne sevgililer kavga ederek ayrılmış oradan..  ;D ;D
paylaşım için teşekkürler

S

spiritualsigns

Ben yalan söyleyebiliyormuşum bunu öğrendim... Özellikle son 1 haftada... memnun ve mutluyum... yalan makinasına gerek yok ben direk söylerim :)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
spiritualsigns' Alıntı:
Ben yalan söyleyebiliyormuşum bunu öğrendim... Özellikle son 1 haftada... memnun ve mutluyum... yalan makinasına gerek yok ben direk söylerim :)
yalancıı yalancııı sana kimse inanmaz :):):)

A

agokalper

Kullanıcı
9 Şub 2009
En iyi cevaplar
0
0
İzmir
Yalan makinesi yalan oldu
İsveçli iki profesörün yaptığı araştırmalar yalan makinelerinin blöf olduğunu ve çalışmadığını ortaya koydu.

Profesör Lacerdsa ve Eriksson, yalan makineleriyle ilgili kapsamlı araştırma yaptılar, ayrıca tüm bilgi ve araştırmaları incelediler. Sonuç olarak yalan makinelerinin doğru çalıştığını gösteren hiçbir bilimsel bulguya rastlayamadılar. İki profesör birçok ülkenin hiçbir değeri olmayan yalan makinelerine boş yere para harcadıklarını düşünüyor.

alıntıdır..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
agokalper' Alıntı:
Yalan makinesi yalan oldu
İsveçli iki profesörün yaptığı araştırmalar yalan makinelerinin blöf olduğunu ve çalışmadığını ortaya koydu.

Profesör Lacerdsa ve Eriksson, yalan makineleriyle ilgili kapsamlı araştırma yaptılar, ayrıca tüm bilgi ve araştırmaları incelediler. Sonuç olarak yalan makinelerinin doğru çalıştığını gösteren hiçbir bilimsel bulguya rastlayamadılar. İki profesör birçok ülkenin hiçbir değeri olmayan yalan makinelerine boş yere para harcadıklarını düşünüyor.

alıntıdır..
Bu isveç ve isviçreli bil,m adamları bi karar verse diyorum artık :d

crt

crt

Kullanıcı
11 Eyl 2009
En iyi cevaplar
0
38
İstanbul
[/quote]
Özlem' Alıntı:
insan pişkinleşmişse yalan konusunda makina ne yapsın ona
Haha hiçç yalan sölemem diyor ama
Düşünsenize hepimiz kocaman burunlarla  dolaşıyoruz ..
Allahtan  Pinokyo  bir gerçek değil : (  yoksa  halimiz  nice olurdu : (
[/img]