Van Gogh'un peşinde modernizmin izinde

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Van Gogh'un peşinde modernizmin izinde başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,632 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı Van Gogh'un peşinde modernizmin izinde
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan GulsahToptas
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Bir grup Türk sanatçı, Hollanda asıllı ünlü ressam Van Gogh'un yaşam ve çalışma izlerini takip ederek yeni yorumlar ortaya koymak üzere Fransa'ya gidecek.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, "Vincent Van Gogh'un Peşinde Modernizmin İzinde Türkiye-Fransa-Türkiye" başlıklı çalışma çerçevesinde, Onay Akbaş, Prof. Dr. Özdemir Altan, Prof. Dr. Tomur Atagök, Habip Aydoğdu ve Bedri Baykam'ın da aralarında bulunduğu bir grup sanatçı, 9-16 Haziran tarihleri arasında Fransa'ya giderek, sağlığında ancak tek bir resmi satılan, trajik bir hayat yaşayan ve sonunda kendisini vurarak hayatına son veren ünlü ressam Van Gogh hakkında bir dizi çalışmada bulunacak.

Benşah Tekstil (İbrahim Benli) sponsorluğu ve organizasyonuyla, Fransa'dan Onay Akbaş ve Türkiye'den Ekrem Kahraman'ın danışmanlığında gerçekleştirilecek etkinlikte yer alan 25 kişilik grup, Van Gogh'un Fransa'da Paris, Barbizon, Arles, Saint Remy ve Auvers Sur Oise kentlerindeki yaşam ve çalışma izlerini takip ederek, çalışmalar yapacak.

Ümit Gezgin, Prof. Dr. Kıymet Giray, Abdulkadir Günyaz, Çetin Güzelhan, İbrahim Karaoğlu ve Prof. Dr. Kaya Özsezgin'den oluşan bir grup öğretim üyesi, sanat tarihçisi, sanat yazarı, eleştirmen ve gazetecinin de katılacağı programda ayrıca, şair-yazar Sunay Akın ile Nasuh Mahruki, Coşkun Aral, yönetmen Serkan Koç ve Fransız fotoğraf sanatçısı Sophie Bassouls da yer alacak.

Türkiye'ye dönüşlerinde grubun çalışmalarının sonuçları kataloglanarak, Türkiye, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde sergilenecek.

Tartışma metinleri, söyleşiler, konuşmalar ve konuyla ilgili gezi yazıları Türkçe, Fransızca ve İngilizce olmak üzere bir kitapta toplanarak yayımlanacak.

Çalışma süreçleri fotoğraf ve filmle belgelenerek, hazırlanacak belgesel film tüm ilgili kurumlara, sanat eğitimi veren üniversitelere, sanatçılara, sanat öğrencilerine ulaştırılacak, entelektüel bir tartışma platformu oluşturulacak.cnnturk.com 
Y

yasinyarar

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER GÜLŞAH
 
Üst