Uzmanlar LYS-4'ü değerlendirdi

  • Konbuyu başlatan Codex
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde KPSS ve Diğer Sınavlar kategorisinde Codex tarafından oluşturulan Uzmanlar LYS-4'ü değerlendirdi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,588 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı KPSS ve Diğer Sınavlar
Konu Başlığı Uzmanlar LYS-4'ü değerlendirdi
Konbuyu başlatan Codex
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Codex
Codex

Codex

Özgür Şahin
Site Kurucusu
14 May 2006
En iyi cevaplar
0
48
Çanakkale
Türkiye’de 81 il merkezi ile Lefkoşa’da saat:10.00’da başlayan LYS-4 sınavı sona erdi. Uzmanlar LYS-4'ü değerlendirdi.


Türkiye’de 81 il merkezi ile Lefkoşa’da saat:10.00’da başlayan LYS-4 sınavı sona erdi. Tek oturumda uygulanan sınav, 135 dakika sürdü. TS puan türü ile öğrenci alan Yükseköğretim Programlarına başvuru yapacak olan öğrencilerin, önümüzdeki hafta Pazar günü girecekleri LYS-3 oturumu ile birlikte sınav maratonları sona erecek.

Uğur Hazırlık ÖSYS Koordinatörü Gülay Hasdemir: “Sınava giren öğrencilerimizin ifadelerine göre 2014 LYS-4 soruları beklenenden farklı değil. Dikkatli okuma, okuduğunu anlama, yorumlama ve bilgiyle birleştirebilme yeterliliklerini ölçmeyi hedefleyen sorular olduğu anlaşılıyor. Tarih dersinde ayrıntı bilgilerin sorulduğunu, Coğrafya sorularının çok rahat yanıtlandığını ve güncel bilgileri kapsadığını ifade eden öğrenciler, Felsefe grubu sorularının oldukça uzun ve dikkatli okuma gerektirdiğini söylemişlerdir. Bu bilgiler ışığında öğrencilerin LYS niteliği ve kapsamına uygun sorularla karşılaştığını söyleyebiliriz. Öğrencilerimize bundan sonraki LYS sınavlarında ve hayatlarında başarılar dilerim.” dedi.

Uğur Hazırlık Tarih Bölüm Başkanı Ercan Türköz; “Sınav, müfredatımızla örtüşmektedir. Beklenen müfredat çerçevesinde sorular çıkmıştır. İlk Çağ’dan ya da İnkılap Tarihi’nden soru olması müfredat dışı olarak algılanmamalıdır. Kültür tarihi konusunda bu konular işlenmiştir. Dolayısıyla müfredat dışı değildir. Sınavda detay bilgilere yer verildiği anlaşılmaktadır. Örneğin Doğu Anadolu’da sahipsiz çocuklara yurt yapan komutan aşağıdakilerden hangisidir? Şeklindeki bir soru gerçekten detay bilgiye kanıttır.” dedi.

Uğur Hazırlık Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler; “Öğrencilerimizden edindiğimiz paylaşım ve izlenimlere göre LYS-4 Coğrafya-2 sorularının öğrenciler açısından çok da zorlayıcı olmadığı anlaşılmaktadır. Sorular ağırlıklı olarak beklendiği gibi 11. ve 12.sınıf müfredatı kapsamında hazırlanmıştır. 9. ve 10.sınıf konularından da sorular vardır. Müfredat dış soru sorulmamış, konu dağılımı dengeli ayarlanmıştır. Öğrencilerimizin haftaya yapılacak LYS-3 Coğrafya-1 sınavı için bu dağılımlar kapsamında, tekrar testleri ve denemeler çözmelerini öneririz.” dedi.

Uğur Hazırlık Felsefe Grubu Bölüm Başkanı Gülay Ataç; “Öğrencilerden aldığımız duyumlara göre, 2014 LYS-4’te Felsefe Grubu Testi’nde müfredat dışı soru bulunmamaktadır. Sorular doğrudan bilgi gerektiren ve ayrıntılı sorgulama yaptıran tarzdadır. Öğrencilerimiz, soruların uzun ve bilgiyi gündelik hayata uyarlayan bir dilde olduğunu belirttiler. Psikoloji, doğrudan kavram sorgulayan; Sosyoloji, yorum gücünü de irdeleyen; Mantık ise işlem gerektiren sorulardan oluştuğu, öğrencilerimizden aldığımız bilgiler arasındadır.” dedi.

Uğur Hazırlık Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil; “Sosyal Bilimler (LYS-4) sınavı, ilk sınav oturumu olması itibariyle öğrenci ve veliler için heyecanlı ve koşuşturmacalı geçti. Sınav soruları açıklanmasa bile öğrenciler bu sınavla ilgili gerek arkadaşları gerekse aileleriyle sınavla ilgili düşüncelerini olumlu ya da olumsuz paylaşmaktadırlar. Sınav süreci hala devam ettiğinden adayların bugün olan sınavın muhakemesini bir kenara bırakıp diğer sınavlarla ilgili zihinsel hazırlıklarını yapmaları gerekmektedir. Puan türlerinin oluşumunda her oturumun değerli ve önemli olduğu unutulmamalıdır. “ şeklinde konuştu.

 
Üst