Kişisel Gelişim Eğitimi

Unutkanlığa Çözüm: ''Beyin jimnastiği''

  • Konbuyu başlatan GulsahToptas
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Araştırma Sonuçları kategorisinde GulsahToptas tarafından oluşturulan Unutkanlığa Çözüm: ''Beyin jimnastiği'' başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,606 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Araştırma Sonuçları
Konu Başlığı Unutkanlığa Çözüm: ''Beyin jimnastiği''
Konbuyu başlatan GulsahToptas
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ixlam
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Unutkanlık sorunuyla sık sık karşılaşanların, beyin jimnastiği yapmaları gerektiği belirtildi.

Bilim adamları, yıllar geçtikçe vücut nasıl bakıma ihtiyaç duyuyorsa, aynı şeyin beyin için de geçerli olduğunu söylediler.

California Üniversitesi Yaşlılık Merkezi müdürü Dr. Gary Small, ''Beyin yaşlanması çok genç yaşlarda, düşünebileceğimizden daha erken başlar ve bu süreç yıllar içinde devam eder'' dedi.

Small, bu sürecin genetik riskler ya da sağlığa zararlı yaşam tercihleri yüzünden daha da hızlanabileceğini belirterek, beyin yaşlanması olaylarının üçte ikisinin çevresel faktörler ve yaşam biçimine bağlı olarak arttığını söyledi.

Ancak doktor Small, tıpkı kanser ve kalp hastalıklarındaki gibi, beyni sağlıklı tutmak için de önleyici tedbirler alınabileceğini belirtti. Small, ''Bir zihin ya da beyin egzersiz programına başlamak için hiçbir zaman erken olmadığı'' görüşünde.

Small'a göre, beyni genç tutmanın 10 altın kuralı var ve bunlar arasında hafıza geliştirme, zihni aerobik, zihni beslemek, sağlıklı yaşam tarzı ve stresi azaltmak bulunuyor.

Hafıza kaybının yaşlanmanın kaçınılmaz sonucu olmadığını belirten Small, ''zihin aerobiği''nin yap-bozlarla oynamak, sol eli kullanarak yazmaya çalışmak ya da bir yabancı dil öğrenmeye başlamak gibi yöntemlerle yapılabileceğini söyledi.

Small ayrıca, bedensel antreman yapmanın gereğine işaret ederek balık gibi Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin ve brokoli, soğan, pancar gibi antioksidan bulunan sebze-meyve ağırlıklı diyetin önemini vurguladı

alıntı
 
N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
gülşahcım mrb bu güzel bilgiyi bizimle paylaştığın için tşk :)
 
E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
hersey tamamda bu stresi yog edemiom :-\ :-\
 
N

nazarelif

Kullanıcı
22 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kastamonu
gülşahcım bana yardım edermisin?bende birşeyler paylaşmak istiyorum ama nerden yapılacak bilmiyorum
 
G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
yeni gönderilen mesajlardan yeni konuyu seçip ekleme yapıyorsun ve gönderdiğinde yeni konu açılmış oluyor...
 
I

ixlam

Kullanıcı
11 Mar 2010
En iyi cevaplar
0
6
Kayseri
www.iclalaydinfan.com
ama ben zaten sol elimi kullanıyorum (tabi kalem kullanırken :) klavyede on parmak olunca daha orijinal olsun diye burnumla filan mı yazsam acaba :) )
[sadece espiri amacıyla söylüyorum yoksa bilimsel gerçekleri önemsemeyen bağnaz düşünceli spastiklerden biri olduğumu düşünmeyin lütfen:) ]
 
Üst