Üniversite size ne verdi?

• Konbuyu başlatan korsan
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde korsan tarafından oluşturulan Üniversite size ne verdi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,310 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Üniversite size ne verdi?
Konbuyu başlatan korsan
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Batusch
K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Aslında bu konuyu bir sitenin mizah kategorisinden alıntı yaptım ama bence mizahtan öte bir şey Onun için serbestte paylaşayım dedim.
Biraz kara mizah gibi hem hep derlerya güldürürken düşündürmek diye bir deyimi  bence son derece düşündürücü cevaplar gelmiş vesselam

Gençlerimize “ Üniversite size ne verdi?”diye sorduk. İşte aldığımız cevaplar:

1- Bir şeyler verdi, ama yani şimdi birden söyleyemeyeceğim. Ama verdi yani, vermez olur mu?

2- Ne verdi? Eeee , en azından diploma verdi. Bugün diploma olmadan iş bulamazsınız. Yani anlatabiliyor muyum?

3- Daha ne versin abicim. Şu elimde gördüğünüz saç çıkarma ilaçlarını, şu anti depresanları, şu mide haplarını, migren ve uyku haplarını verdi. Bak nasıl uysalım artık. Gidip ders çalışacağım. İyi geliyor. Sonra dışarı çıkıp sosyalleşeceğim. Matrix gelmiş, ona gideceğiz arkadaşlarla.

4- Ya, üniversitenin ne verdiği önemli değil. Bakın sizinle açık konuşayım. Ben açık bir insanım. Biz birey olarak ne istediğimizi biliyor muyuz? Önce bunu sorgulamalıyız. Her şeyi başkalarından beklememeliyiz. Bu bağlamda...

5- Ne aldı diye sorsanız? Bu üniversite kapılarında ömrüm çürüdü be!.. Çürümek için üniversite doğru bir yer miydi, bilemiyorum. Kendime kızıyorum bu kadar çürük domatesin içine girip ne olacağını sandın diye.

6- Bir sürü Latince kelime ezberledim. Mesela neydi o kemiğin ismi. Dur, şimdi gelecek, dilimin ucunda.

7- Konuşmak istemiyorum.

8- Üniversite bana ne istemediğimi öğretti. Mesela ben tıp okumak istemiyormuşum. Sonra elektronik mühendisi olmak da istemiyormuşum. Sonra bilgisayar öğretmenliği de bana göre değilmiş ve af denen şey, yani affedilmek için ne yaptım bilemiyorum. Yani...

9- Üniversite bana her şeyden önce çağdaş bir insan olmanın kapılarını açtı. Günümüzde globallleşmenin ve bilimsel düşüncenin kanırttığı bireylerden biri olarak, kendine güvenen, tam donanımlı çağdaş bir şey... çağdaş bir üst-insan oldum. Kendimi sevmeyi, barışık olmayı, empati , sempati kurmayı, başarılı olmanın diferansiyel denklemlerini öğretti üniversite bana. Yani bunları verdi, daha ne versin? Allah'tan belamı mı isteyim? İstersem üniversite onu da veriyor zaten...

10- Paso verdi, bir de tecil kağıdı, ama yemekhane peş para etmez. Abicim ıspanağın üstüne kırmışlar yumurtayı. Tavuk nezleydi de, üstüne mi yumurtladı ıspanağın kardeşim? İnsan biraz pişirir şu yemeği be...

11- Bekliyoruz abi işte. Verirse alacağız.

12- Kendimi kullanılmış hissediyorum. Hocalar da, öğrenciler de hepsi başka bir gezegenden gibi. Hiç birinden bi şey istemiyorum. Zaten sıra var. Kimseye bağış yapmadan bir şey vermiyorlar. Her şey büyük bir yalan gibi.

13-'' Bu ülkede üniversite yok ki''

Şimdi bu soruyu size soruyorum üniversite size ne verdi?
Yada ne verebileceğini düşünüyorsunuz ?

D

dideM

Kullanıcı
5 Eyl 2007
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
İlk önce öğretim değil eğitim açısından öğrettiklerine değinmek istiyorum;
Üniversite bence kesinlikle bir yaşam okulu. Sorumluluk almayı, kararlarını sonuçlarına katlanarak özgür iradenle vermeyi, toplum içindeki davranışlarını, takım olarak çalışmayı, insanlarla iletişimi,vs.. çoğu şeyi öğretiyor. En azından kendi adıma konuşayım, ben bu anlamda çok şey öğrendim. Özellikle üniversite yaşamım boyunca ailemin yanında kalmadığım için daha da fazlasını öğrendim. Yalnız kalmak nedir, insanlara ne kadar, nereye kadar güvenilmelidir,vs..

Gelelim öğretim konusuna. Evet, ezbere dayalı bir öğretim sistemimiz var burası doğru. Ama bunun için üniversitelere değil önce taa başa ilkokul-ortaokula bakmalıyız. Orada öğretiliyor ezberci sistem bize. Ve bence üniversite olarak değil de oradaki öğretim görevlilerine bakmak gerekir ezberci sistem diyebilmemiz için. Hocalar dersler konusunda çok önemlidir. Eğer öğrencilerin çoğu o dersten kalıyorsa o hoca büyük ihtimalle ezberci değildir. :) Ve kesinlikle üniversitede bir şeyler öğrenmek isteyen bir öğrenci istediğini sonuna kadar alabilir. Okul bize sadece yol göstericidir, herşeyi vermez. Bizim isteğimiz, yönümüzü belirlememizdir asıl öğretim. Buradan sonra başlar öğrenmek..Önce bu mantığı edinmeliyiz.

Çook güzel bir konu, teşekkürler Mustafa.

C

crnkcclr

Kullanıcı
25 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
haklısın Didem.. üniversite size ne verdi sorusuna cevap verebilmek için 12 senelik eğitim öğretim hayatınızı öncelikle birkaç saatlik bol baskı ve stres dolu bir sınava bağlamalıyız ve sonunda işte başardım diyenlerin cevapları.. :)
üniversite bana insanları tanıma olanağı verdi büyüdüğümü hissettiğim zamanlarda hayatın gerçek yüzünü görmemi sağladı.. dersler mi... inanın hiç anımsamıyorum bile :D :D

L

liyenda

Kullanıcı
15 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
Bursa
bir diploma - 2 dil - bilgisayar - sertifikalar - seminerler -

beklentilerim bunlar şimdilik  :D
ama umudum var

Z

zeynep_

Kullanıcı
6 Tem 2008
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
bendeki en önemli katkısı insanlara karşı önyargımı tamamen ortadan kaldırması oldu ki çok güzel bir katkı olduğunu düşünüyorum  ::)

1

100dolar

Kullanıcı
3 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
şahsen bana birşey vermediği gibi çok şeyler götürdü benden...

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
Valla aslında benimde diyeceklerim varda.
Bana ne verdiği değilde okumadığım için :) üniversitenin insanlara ne sundugu ve ne verdiği yada sunmadıgı vede veremediği hususunda.
Bende biraz değişik cevaplar gelsin diyorum.

N

Nbtet

Kullanıcı
4 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Ben henüz bu sene girecem üniversiteye(yani öyle umuyorum ::)).Bana çok yakın olan bi insanın üniversite hakkındaki görüşleridir bunlar:

Öncelikle üniversite hayata farklı bir açıdan bakmayı sağlar.Kendinizi bilen bir birey olmak kötü birşeymi?Cahilliğinizden kurtulursunuz(Eşek konularına girmiyorum :p).
  Hiç etrafınızda yokmu cahilliğinden yakınan.Töre cinayeti duymadınızmı hiç.Veya kızını okula göndermeyen birini?
  Bunlarla Üniversitenin ve benle ne alakası var demeyin;Nede olsa bu insanlar okumamış veya aileleri okumamış insanlar değilmi? Belki o şartlar altında Einstain bile töre cinayeti işleyebilirdi :eek:..
  Eğer hiçbirisi yoksa bile size saygınlık verir.Türkiyede bunlar tartışılır ama genede her nerde olursa olsun okuyan biriyle okumayan biri farkını belli eder...(Sanki üniversite okudum..Bunlar etrafımda gördüğüm olaylardır ama..)

N

Nbtet

Kullanıcı
4 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
Adana
Bunlar etrafımızda gördüğümüz olaylardır yani tekil olmuş orası karışıklık çıkmasın..

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Hiçbir şey diyecek kadar nankör değilim, diploma verdi diyeyim. :)

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Aslında yetiyor bazıları için diploma.
Hemen pinokyolaşıyorlar,burunlar uzuyor ama yalandan değil,bi havalar bi havalar,bah ben buyum,sen kimsinki,ben bunu yaptım sen ne yaptınki.Gibi,gibi,gibi.
Yetmemeli,şairinde dediği gibi insan bildiklerini yüzleştirmeli hayatla ve sınamaktan korkmamalı,
Bunu başaramıyorsa,okusa ne okumasa ne.
Bir söz vardı ''Okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır'' diye o misal yani.
Neyse.... Konuya gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı teşekkürlerimi sunarım efendim.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
Bana ne verdiği değilde okumadığım için :) üniversitenin insanlara ne sundugu ve ne verdiği yada sunmadıgı vede veremediği hususunda.
??????????????

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Üniversite sabretmeyi öğretiyor insana..Okul hayatsa pek bi beklemtisi olmaması lazım hayatınıza anlam katarsanız bişiler alırsınız emek vermesse insan hiç kimse bişi vermez.

Cevapları yazıda cevaplar hep alaylı hiç bişi vermedi falan filan. Nie kimse kendini cekmiyor sorguya hayatı boşa alıyorlar, armut piş ağzıma düş istiyorlar sonrada üniverte bana sadece diploma verdi diye dalga geciliyor..

Üniverste(Hayat)bana ben olmayı ögretti..İnsan olmayı ögretti..Arkadaşlığı, paylaşmayı, sevgiyi Düşmalığı öğretti mutlu olmak için illada para gerekli olmadıgını ögretti..

K

korsan

Kullanıcı
18 Kas 2007
En iyi cevaplar
0
36
Gaziantep
manas' Alıntı:
Korsan' Alıntı:
??????????????
Sorun ne  ?

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Gerçi konuyu paylaşan arkadaşımız Korsan, alıntıyı mizahta paylaşmanın daha doğru olacağını belirtmiş ama soruyu bizlere yöneltmek isteğini duyunca bu sayfada paylaşmış, teşekkürler, mizah geyiğine çok fazla girmeden;
Okuyamamış ama çok başarılı bir insan olan rahmetli babam; "Ticareti bile yapacaksanız mutlaka üniversite bitirin." derdi bize. Ve kardeşlerimi ve beni özellikle yaşadığımız şehir dışında okulları seçmemiz için teşvik etti, "Okullar size sadece ders öğretmez, dersleri okul olmadanda öğrenebilirsiniz eğer meraklıysanız, gidin ve ayaklarınızın üzerinde durmayı öğrenin.", dedi.
Ve ailemden uzakta yurtta kalan bir üniversite öğrencisi olarak;
Evet, düşe kalka, arkamda destek olmadan tek başıma bir şeyleri artık kendim başarmam gerektiğini öğrendim. Kendi kararlarımı kendim verebilmeyi ve sonuçlarına katlanmayı öğrendim. Ezberci eğitim dışına çıkarak, ne kadar araştırma yapabilirsem o denli başarılı olabilirim diye düşündüm ve araştırmaya yönelttim kendimi, cahilce hiç bir konuya atlamamayı öğrendim.
Sabretmeyi öğrendim. Mücadele etmeyi öğrendim. Bir meslek sahibi olabilmenin bana verdiği keyfi yaşadım.
Çamaşır yıkamayı öğrendim.
El bebek gül bebek olmadığımı öğrendim.
Arkadaşlarımla para paylaşmayı öğrendim.
Sır paylaşmayı öğrendim.
Disiplini öğrendim.
Yaşamda sadece ailemin prensesi ama başka insanların arasında sadece bir bir birey olduğumu ve farklı olabilmek için mutlaka yaratıcı olmam gerektiğini öğrendim.
Ben çok şey öğrendim 80'li yılların bir üniversite öğrencisi olarak. Siyasi boyutlara hiç girmiyorum ama kısacık bir cümleyle; İnancın nasıl önemli olduğunu ve satmanın satılmanın kolaylığını tercih etmeyen inançlı arkadaşlarımla, gerçek dostluğu öğrendim.
Paylaşmayı öğrendim.
Buraya kadar öğrendiklerim her ne kadar sosyal boyutta olsada, elbette girdiğim derslerdende çok şey öğrendim, ki engelli pek çok aileye ışık olabildim, psikoloik yardım isteyenlere destek olabildim, araştırmam istenilen konularda seminerler vererek pek çok aileye rehber olabildim.
Ve özür dileyerek izninizle;

manas' Alıntı:
O diploma bir çok bölümde bizimle paylaştığınız sevdiğiniz işi yapmanızı sağlayan bir diploma değil mi manas?
Öğrencileriniz var ve bir şeyler öğretme mutluluğunu yaşamıyor musunuz?
Sizi zorla mı okuttular?

Korsan' Alıntı:
Aslında yetiyor bazıları için diploma.
Hemen pinokyolaşıyorlar,burunlar uzuyor ama yalandan değil,bi havalar bi havalar,bah ben buyum,sen kimsinki,ben bunu yaptım sen ne yaptınki.Gibi,gibi,gibi.
Yetmemeli,şairinde dediği gibi insan bildiklerini yüzleştirmeli hayatla ve sınamaktan korkmamalı,
Bunu başaramıyorsa,okusa ne okumasa ne.

Hazmeden hiç bir insan bu hataya düşmez sanırım.
Çok teşekkürler.
Şimdi el verelim kampanyalara, okumayan kızımızda kalmasın.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Korsan' Alıntı:
manas' Alıntı:
Korsan' Alıntı:
??????????????
Sorun ne  ?
Sorun yok,diyeceklerinizi merak ettim.

M

manas

Kullanıcı
6 Haz 2008
En iyi cevaplar
0
0
Zynep zorla okumadım büyük hayallerle girdim üniversiteye, ama beklentilerimin çok azını buldum, lisede bile görmediğim yetersiz hocalarla karşılaştım, ama ufkumu aşan müstesna şahsiyetlerle de, belki de en büyük katkısı Ankara ve İstanbulda yaşamama sebep olmasıdır. Diplomanın bana katkısı dediğin gibi mesleğime kapı açmasıdır.