ülkemizde tiyatro

• Konbuyu başlatan ugur1905
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Tiyatro kategorisinde ugur1905 tarafından oluşturulan ülkemizde tiyatro başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,013 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Tiyatro
Konu Başlığı ülkemizde tiyatro
Konbuyu başlatan ugur1905
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan MAYKIL2041
U

ugur1905

Kullanıcı
15 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
türkiye
sizce ülkemizde neden tiyatrolara önem verilmiyor.bence bu ciddi bir konudur.düşünceleriniz bekliyorum

U

ugur1905

Kullanıcı
15 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
türkiye
tiyatroya önem verilmediğine basit bi örnek.kimse bu konu ile bile ilgilenmio :(

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
aslında tiyatro ilgisiz değil o kadarda...

yani bu teknoloji ortamında (tv bilgisayar sinema dizi) yinede tiyatro seven bir kitleyi elinden bırakmıyor...

devlet bu konuda biraz duyarsız sadece...tiyatro ve tiyatrocular biraz özele itilmiş gibi...her gün tvlerde izliyoruz...yaslanan tiyatro sanatcısı aclıkla boğusuyor diye...

tiyatro seyrine gelince...yine destek olmadığından dolayı pahalı olabiliyor...

zamanla bakıyorlar kimse gelemeyince bilet fiyatları dörtte bir oranında ucuzluyor fakat bu sefer akıldaki ilk fiyat silinemiyor... :)

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Tiyatro sever olarak , evet bazen Tv denk geldiğim oyunculardan burada sorulan soruya benzer soruları duymak beni üzüyor...
Hemen bir şey aktarmak istiyorum;
Bugün bir Tv kanalında program konuklarından biri de Nedim Saban'dı.Tatlıcılık işine,Tiyatrosunu ayakta tutabilmek için giriştiğini ve nedense bir çok eleştirmenin,yazarın ve köşe yazarının Tiyatro kültürünün olmadığını,Tiyatro'ya gitmediklerini ve haber olarak yazmadıklarını,ve bunun en büyük sorunları olduğunu söyledi.
Bir tek Yazarlardan,medyada Hıncal Uluç'un Tiyatro'ya hem gidip,hemde köşesinde yer verdiğini söyledi. :)
Aslında ne kadar doğru,ancak ünlü bir Manken ıynuyorsa yada soyunma sahnesi varsa Tiyatro oyununda o zaman yazıyorlar. :-[

İşte böyle....

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
evet haklısın gülsah...bende izledim nedim sabanın tatlıcılık sektörü olayını daha önceden...

medyanın bahanesi komik geliyor bana aslında...

diyorlar ki insanlar bu tür  haberleri seviyorlar...tiyatro koydukmu izleyen yok diyolar...ben buna hiç katılmıyorum...sevdiremiyorlar...istedikleri sadece reyting...

dikkat edin aksam saat 6 dan 12 ye kadar hep dizi ve sacma programlar muhabbeti...12 den sonra millet yatıncada faydalı programlar diye tiyatro kanalları...

sonrada kimse izlemiyor...izleyemez tabikii

G

GulsahToptas

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
gulsaht.blogcu.com
Evet Seca..
Bir çok köşe yazarımız ünlüleri gördükleri zaman,bir sürü haber yapıyorlar köşelerinde ama hiç kimse gittiği bir Tiyatroyu veya sinemayı anlatmıyor....istinalar ve sinema eleştirmenleri sayılmaz..
Oysaki kültür ve merak,izleme oraı artışı belki bu şekilde en azından biraz daha artırılabilir. :)

S

seca

Kullanıcı
1 Haz 2007
En iyi cevaplar
0
0
mersin
kesinlikle doğru söylüyorsun...

yer vermiyorlar tabiki...sadece öldüklerinde büyük resimini koyarlar o da unutulmazsa...

ben cok üzülüyorum ya...bu sene suna pekuysal öldü daha önce savaş dincel öldü ve bunun gibi daha neler...çok sevdiğim insanlar...ama bunların değerleri öldükten sonra anlasılıyor ya...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Savaş Dinçel Suna Pekuysal yaşadıkları dönemlerde unutulmuş sanatçılar değiller aslında ama bunun nedeni tiyatro oyunları değil, sinema filmleri ve diziler!
Çok kişi kendilerini bu şekilde tanıdı, aynen şu anda tanınan bilinen ve ne yazık çoğu dizi oyuncusu olmuş tiyatro kökenli sanatçılar gibi.
Acaba halk tiyatrodan korkuyor mu?
Lüks bir sanat olarak mı görüldü, bilindi ve anlamsız bir korku yerleşti?
Devlet Tiyatroları dendiğinde akla gelen ilk düşünce resmi kişiler, sıkıcı yüzler mi oluyor acaba?
Ufak bir gürültü çıkarmamız haline rahatsızlık vereceğimiz korkusu mu var?
Bunlar çok basit, "hadi canım sende" diye itiraz edilebilecek sorular gibi gözükebilir ancak çoğu kişi evinde ayaklarını uzatıp, bir yandan birşeyler atıştırıp, bir yandan  sitcom izlemeyi yeğliyorsa, bence biraz düşünmek lazım.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Bu konuyu açacak başka yer bulamadım sanırım en uygun yer burası. Baktım da tiyatroya olan ilgi ülkemiz de çok az. Dünya daki durumu bilmiyorum sanırım genel durum böyle. Yani sitemizdeki konu başlıklarına bakarsanız da , sanat ve tiyatro bölümüne olan ilgi nerdeyse hiç yok gibi. Kendi adıma söyliyim tiyatro ya nerdeyse hiç gitmedim bile. Neden bilmiyorum. Çevremdeki arkadaşlarımda gitmemiştir. Gitmemiz gerekir mi onu bile bilmiyorum.Sanırım gençlerin bu konuda yönlendirilmesi lazım. Sinema ve Televizyonda izlediğimiz çoğu oyuncu tiyatro sahnelerinden yetişiyor aslında. Onların da sinemaya geçtikten sonra geri dönüp tiyatro sahnelerinde oyunlara devam ediyorlar mı bilmiyorum. Bu sorularıma cevap verecek birisi varsa lütfen aydınlatsın bizleri.

Aslında sormak istediğim şu Tiyatro ya ilgi gösterilmeli mi ? Örneğin bale ye ilginin az olması bir sorun mudur ? Yoksa bir şans mıdır.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Aynı sorunu ele alması nedeniyle konular tarafımdan birleştirilmiştir.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:

Aslında sormak istediğim şu Tiyatro ya ilgi gösterilmeli mi ? Örneğin bale ye ilginin az olması bir sorun mudur ? Yoksa bir şans mıdır.
Şans derken neyi anlatmak istedin Harun? Açar mısın biraz rica etsem?

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Zynep' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:

Şans derken neyi anlatmak istedin Harun? Açar mısın biraz rica etsem?
Şöyle. Diyelimki bale çok popüler birşey olsaydı, etrafımızda bir sürü balerin falan gezseydi, bu iyi mi olurdu kötü mü. Birşeyin popüler olması onu kötüleştirir mi. Örneğin bazı müzik grupları çok popüler olduğunda eski takipçileri onları dinlemeyi bırakır. Tiyatro diyorum çok popüler olsaydı, ülkemiz de daha mı çok iyi oyuncu çıkardı. Merak ettiğim şey bu aslında.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir şeyin popüler olması ona olan ilgiyi artırır şüphesiz. Ama bu durumda sıradanlaşır mı... sanırım anlatmak istediğin bu?
Şöyle örnek versem öncelikli olarak bu konuya;
Türkan Şoray popülerdir, keza Aysun Kayacı'da popülerdir!
Her ikiside dizilerde oynamışlardır.
Ama ikisinin oyununu karşılaştırırsak, Türkan Şoray'ın oyunculuğu çok daha iyi olduğu için ona ilgi daha uzun vadelidir.
Yani, bir anlamda popüler olandan uzaklaşmak, yaptığı işin ne kadar tatmin ettiğine bağlıdır.
Kısaca popülerliğin kazanılması ya da yitirilmesi, kişinin işine ve diğer kişilere saygısı ile bağlantılıdır.
Sezen Aksu her dönem için popüler olmayı başarmış bir sanatçıdır örneğin.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Zynep' Alıntı:
Bir şeyin popüler olması ona olan ilgiyi artırır şüphesiz. Ama bu durumda sıradanlaşır mı... sanırım anlatmak istediğin bu?
Hayır . Aslında tam olarak anlatmak istediğim o değil.

Bir şeyin popüler olması, o şeye olan ilginin artmasına sebep olur. O şeye artan ilgi, gelecekte daha iyilerinin çıkmasına neden olur mu ?

Örnekler mesela;

Futbol, futbola ilginin artması, gençlerin daha çok futbola yönlenmesi, daha iyi futbolcuların yetişmesi.

Rock müzik, rock müziğe olan ilginin artması, daha iyi rock müzik yapanların çıkması.

Tiyatro, tiyatroya olan ilginin artması, gelecekte daha iyi oyuncuların çıkması.

Sanırım bu tek bir döneme sığdırabilecek bişey değil. İçinde bulunulan döneme göre yorumlamak gerekiyor.

Neyse çok karıştırdım. :)

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
tabii ki bazı işler var ki ne kadar çok insan tarafından tercih edilir ve tecrübe edilirse  o kadar gelişir,senin bile kim bilir ne yeteneklerin var keşfedemediğin,keşfedip uğraşsan kimbilir belkide en iyisi olucan

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Ve asıl sorun;
Tiyatroya olan ilginin azlığı...
Ne yazık Türkiye'de hala bir tiyatrosu bulunmayan bölgelerimiz var. Halkın tiyatrodan kopuk olmasının en önemli nedenlerinden biriside budur benim kanımca.
Benim Lise dönemim Anadolu illerimizden birisinde geçti ve tiyatro yoktu. Turneye çıkan tiyatroların biletleri kapış kapış satılırdı. Çünkü sadece 1 gece sergilenirdi oyunlar.
Sinemadan ayrı, canlı yani el uzatsanız dokunabileceğiniz kişilerdi oyuncular ve ilginçti.
Şimdilerde durum biraz daha iyileştirilmiş olsa da, pek çok ilimizde hala bir tiyatro salonu yok! Ve dolayısıyla, halktan biraz kopuk gibi görünen bu sanat dalına ilgi az.
Doğu Anadolu Bölgelerimizde yaşayan bazı gençlerimiz şöhret olmak için büyük şehirlere göçerken; "Ben tiyatrocu olacağım, balerin olacağım" gibi düşünceler taşımazlar. Ya şarkıcılık, ya dizi oyunculuğudur hedefleri.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
Bir üstteki sorunun yanıtı yorumum içinde yer almış Harun.
Haklısın, popülerlik konusunda.

Bir şeyin popüler olması, o şeye olan ilginin artmasına sebep olur. O şeye artan ilgi, gelecekte daha iyilerinin çıkmasına neden olur mu ?

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
geçen tv de gördüm tiyatro biletlerine kredi kartı ve iki taksit imkanı sağlamışlar çok üzücü,
ben düzenli her ay giderdim ama bu aralar gitmiyorum ,aslında sinemadan çok tiyatrodan zevk alıyorum,ama müzikal oyunları pek tercih etmiyorum.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
Doğru dedin Zeynep abla. Şimdi düşünsene,İstanbul' da sadece 1 tane tiyatro salonu koyalım. Geri kalan bütün sinema,konser salonu vs. yerleri kapatalım. O tiyatro salonuna girebilmek için aylar önceden bir sürü para ödeyip bilet alman gerekir büyük ihtimalle.

Ebru haklısın belki bir sürü yeteneğim olabilir ama bir dalda uzmanlaşma gerekiyor ve bunun kararını verebilmen için malesef önünde çok fazla süre yok.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
ebruliyn' Alıntı:
geçen tv de gördüm tiyatro biletlerine kredi kartı ve iki taksit imkanı sağlamışlar çok üzücü,
ben düzenli her ay giderdim ama bu aralar gitmiyorum ,aslında sinemadan çok tiyatrodan zevk alıyorum,ama müzikal oyunları pek tercih etmiyorum.
1 Lira yapmışlardı bir ara, yine de ilgi çok azdı.
Şimdi bir de şöyle bir durum var; sinema filmleri artık bilgisayar desteğiyle adeta görsel şölene dönüştürüldü, ve çok daha dinamik. Gençlerin özellikle sinemayı tercih etmelerinin nedeni hem bu şöleni izlemek, hem de daha az para harcamak.
Aslında sinema ile tiyatroyu hiç kıyaslamamak gerek. Benzer gibi görünsede çok çok farklı.
Örneğin bir sinema oyuncusu bir sahnede hata yapsa, çekim başa alınır, ama bir tiyatrocunun böyle bir şansı yok. Eğer usta bir oyuncuysa durumu düzeltebilir ama toparlaması kolay değil gerçekten.
Böyle olunca dizi ya da sinema oyunculuğuna ilgi daha fazla oluyor.