TÜYAP Kitap Fuarı açıldı

  • Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sanat kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan TÜYAP Kitap Fuarı açıldı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,415 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sanat
Konu Başlığı TÜYAP Kitap Fuarı açıldı
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan su perisi
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0


Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 27.'si düzenlenen kitap fuarı, İstanbulluların akınına uğradı. 7'den 70'e birçok kitapseveri bir araya getiren fuarın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı. 09 Kasım'a kadar açık kalacak fuara 550 yayınevi katılıyor. Fuar, bu yıl ilk kez Rusya ve Venezuella'dan yayıncıları ağırlıyor.TÜYAP. 27. İstanbul Kitap Fuarı'nın açılışını, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı. Açılışta konuşan Günay, korsan kitapların önüne geçilememesinden yakındı. Günay, dedi. Korsan yayınlar konusunda her kesime büyük görevler düştüğüne değinen Günay,  "Korsan yayınlar"Burada ciddi bir bilinç eksikliği var. Toplum hırsızlık malı olduğu bir eşyayı almıyor ama resmen hırsızlık olan korsan kitap ve CD almaktan çekinmiyor. Fikir hırsızlığı en önemli hırsızlıktır. Fikir yaratıcılığı olmasa hiçbir şey olmaz." ın alınmaması konusunda toplumu bilinçlendirmek gerekiyor. Bu konuda devlet olarak yasal düzenlemeleri çıkardık. Göreve geldiğimde 8 yıldır çözülemediği söylenen, konaklama tesisleri sahipleriyle müzik şirketleri arasında yaşanan korsan CD yayınlanması sorununu çözdük. Ama daha yapılması gereken çok iş var." diye konuştu.


Kendisinin de bir 68 kuşağı üyesi olduğunun altını çizen Bakan Günay, Bu sene kitap fuarının "1968: 40 Yıl Önce, 40 Yıl Sonra"  temasıyla düzenlenmesinin kendisini mutlu ettiğini ifade etti. Günay, 1968 yılından bu güne kadar Türkiye'nin geldiği noktaya baktığında demokrasi ve özgürlüklerin ağır ilerlediğini kaydetti. Cumhuriyet'in demokrasi olmadan düşünülemeyeceğini dile getiren Günay, "1968 kuşağının bir üyesiyim. O günden bu güne bakıldığında demokrasi ve özgürlükler ülkemizde ağır yol alıyor. Topluma tek tip bir düşünce anlayışı dayatılamaz. Bugün en basitinden 301. Madde konusunda Hükümet olarak biz değiştirme yönünde adımlar atıyoruz. Ancak muhalefet değiştirilmemesi konusunda gayret içerisinde. O zaman ki 68 kuşağıyla şimdi arasında ciddi ve vahim çelişki görüyorum. 68 kuşağında baskıcı ve tutucu bir iktidar vardı. bunun yanında özgürlükçü ve demokrasinin gelişmesini isteyen bir muhalefet vardı. Şimdi ise bunun tam tersini görmekteyiz."  şeklinde konuştu.


27. İstanbul Kitap Fuarı'nın uluslararası bir fuar olmasının zamanını gediğini de vurgulayan Günay,  "27. İstanbul Kitap Fuarı uluslararası bir fuar olmayı çok hak ediyor. Önümüzde 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesi var. Bu proje için yapacağımız en güzel armağanlardan birinin de kitap ve sanat fuarının bugünkünden daha yukarılara taşıyarak uluslararası boyutlara taşımalı ve 2010 İstanbul Avrupa kültür başkenti projesine armağan etmeliyiz." ifadelerini kullandı.


Bu seneki fuarın konuk sanatçısı Yazar Füruzan ise, küçük yaşlardan bu yana kitap okuduğunu söyledi. Yazar Füruzan, yazar olmak için değil öğrenmek için okuduğunu en sonunda da yazar olduğunu belirtti.


Açılışın ardından stantları gezen Bakan Günay, kitapları inceleri ve fuarın onur konuğu Yazar Füruzan'a Anadolu Kültür Tarihi isimli kitabı armağan etti.

Bu yıl "1968: 40 Yıl Önce, 40 Yıl Sonra" temasıyla düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı'na kitap severler tarafından yoğun ilgi gösterildi. 7 den 70'e çok sayıda kitap sevenlerin ilgi gösterdiği fuar 09 Kasım'a kadar açık kalacak. Fuara 50 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Fuarda; panel, söyleşi, konser, şiir-dinletileri ve çocuk etkinlikleri gibi 282 kültür etkinliğinde ve imza günlerinde 750 yazar okurlarıyla buluşuyor. İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl ilk kez Rusya ve Venezuella'dan yayıncıları ağırlıyor. Diğer katılımcılar arasında ABD, Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Hindistan, İtalya, İngiltere, İspanya, İsveç, İran, Kosova, Küba, Letonya, Makedonya, Polonya, Romanya ve Yunanistan'dan yayınevleri bulunuyor. Fuar kapsamında Arkeoloji Sanat Yayınları'nın 30. yaşı da kutlanacak.


CNN TÜRK...
 
S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
istanbulda oturanlar kapanmadan Tüyap kitap fuarını hafta sonununda uygunlugundan dolayı Ziyaret edip,bir çok yazarımızla bire bir görüşüp,kitapları hakkında konuşarak imza ve resim çekinebilecekler...
İstanbulda oturmadığım için çok istemiş olsam da böylesi bir etkinligi kaçırmanın buruklugunu içimda yaşamakdayım:(
Geç oldu eklemem,daha önce ekleyecektim,unutmuşum:(
İnşallah gidipde kitap dünyasını gezen arkadaşalrımız olmuştur...
 
Üst