Türkçe ile ilgili (afişler)

• Konbuyu başlatan su perisi
  • Başlangıç tarihi

Konu hakkında bilgilendirme

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Anlık Kareler (Fotoğraf Dünyası) kategorisinde su perisi tarafından oluşturulan Türkçe ile ilgili (afişler) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 88,298 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Anlık Kareler (Fotoğraf Dünyası)
Konu Başlığı Türkçe ile ilgili (afişler)
Konbuyu başlatan su perisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan devrimdd
R

R@ZİYE

Kullanıcı
14 Eki 2008
En iyi cevaplar
0
0
Denizli
çok güzel.Sanırım şu dönemlerde en çok yapmamız gereken bu.Yani dilimize,kültürümüze sahip çıkmak.paylaşım için teşekkürler.

H

Harun

Kullanıcı
29 Şub 2008
En iyi cevaplar
0
36
İstanbul
leftinthedark.wordpress.com
Sağolun. Ben Türkçe'ye yeni kelimeler girmesine karşı değilim. Tek karşı olduğum şey bunların dilimizdeki karşılıkları varken yerine onların kullanılması. Eğer bizim dilimizde yoksa kullanmakta bir sakınca görmüyorum. Ayrıca yabancı dille eğitime de karşı değilim. Neden olmasın ki yani. Yurtdışında kabul görmek istiyorsanız mutlaka İngilizce olması gerekiyor.

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
maxMESA' Alıntı:
Ayrıca yabancı dille eğitime de karşı değilim. Neden olmasın ki yani. Yurtdışında kabul görmek istiyorsanız mutlaka İngilizce olması gerekiyor.
Harun, bu konu ne yazık fazlaca abartıldı, artık ana sınıflarında bile yabancı dille eğitim eğitim yaygınlaşmaya başladı.
Buna neden olarak, erken yaşlarda öğrenme kolaylığı gösterildi.
Ancak, küçük bir çocukta yaratacağı kafa karışıklığı, kendi lisanını okuma ve yazmada aksan, imla bozuklukları pek göze alınmadı.
Benim çok yakın bir akrabam, Amerikalı bir hanımla evli ve evde İngilizce, dışarda Türkçe konuşan çocukları, okul yaşamına başlayana kadar her iki lisanıda konuşabiliyor ama her iki lisanı kullanırken da çok bariz hatalar yapıyorlardı.
Kendim İngilizce eğitim veren bir kolej mezunuyum, ancak lise son sınıfta eğitim tamamen Türkçe oldu. Nedeni üniversite sınavının Türkçe oluşu. Karman çorman bir durum!
Keza üniversitelerde İngilizce eğitim aldıktan sonra, mesleğinde gerçekten zorluklarla karşılaşan kişilerede rastladım.
Eğitim, yurt dışında "kabul görmek" için, dil ile sınırlandırılmamalı bence.
Okullarda yabancı dil eğitimi sadece lisanı öğretmek için verilmeli, ve gerçekten özenerek verilmeli.
Anadolu Liseleri dışında, Devlet Okulları'nda verilen yabancı dil eğitimi gerçekten çok yetersiz ve sadece AB oranlarını yükseltmek amacı taşıdığı bir gerçek. Yani ülkede yabancı dil sayısı bilen çokmuş gibi gösterilme durumu.
Kısaca, okullarda derslerin kendi dilimizle verilmesi, ve zorunlu bir lisanın temel ders olarak okutulması, bunun dışında yabancı dil öğrenmek isteyenlerin kurslarla kendisini takviye etmesi görüşündeyim ben.

E

ebruliyn

Kullanıcı
29 Nis 2008
En iyi cevaplar
0
0
maxMESA' Alıntı:
Ayrıca yabancı dille eğitime de karşı değilim. Neden olmasın ki yani. Yurtdışında kabul görmek istiyorsanız mutlaka İngilizce olması gerekiyor.
Bu konuda Oktay Sinanoğlu'nun Bye Bye Türkçe adlı kitabı bu düşünceni değiştirebilecek bir kitap.Okumanı tavsiye ederim,kendi adıma okuduktan sonra,mantıklı açıklamalarıyla konuya bakış açım epey değişti.

T

TatlRya

Kullanıcı
25 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
Ankara
Dilimizin kirlenmesi onun zaman içerisinde yok olması Türk Milleti olarak bizim en büyük kayıplarımızdan birisidir.Eğer ki bir devlet diline sahip çıkamayıp onu kaybederse devlet özelliğinide kaybetmiş olur. Bunun nedeni ise toplumda yanlış anlaşılmaların çoğalması iletişimin bozulması kısaca bir toplumu toplum yapan varlıkların kaybolmasına neden olmasından gelir. O zaman biz neden hala duruyoruz ve dilimizin kaybolmasına engel olmasına çalışmıyoruz.

Saygılarımla 

S

sessiz_lik25

Kullanıcı
28 Ağu 2008
En iyi cevaplar
0
0
bu konuyla ilgili daha önce bazı paylaşımlar yapılmış. bu günlere gerek medyada olsun gerek basında olsun bazı uyanışların yer aldığını görmek beni sevindiriyor.

ben de bu konuya karşı milletin duyarsızlığından ve biliçsizliğinden çok rahatsız oluyorum. eğer bu konudaki gevşekliğimizin bizi götürdüğü sonuçları biraz daha düşünüp değerlendirsek daha hassas oluruz diye düşünüyorum.

haydi "TÜRKÇEMİZ"İ yabancı kelimelere karşı koruyalım.

M

MEDİHA1

Kullanıcı
10 Eyl 2008
En iyi cevaplar
0
0
Kayseri
Harun, bu konu ne yazık fazlaca abartıldı, artık ana sınıflarında bile yabancı dille eğitim eğitim yaygınlaşmaya başladı.
Ancak, küçük bir çocukta yaratacağı kafa karışıklığı, kendi lisanını okuma ve yazmada aksan, imla bozuklukları pek göze alınmadı.
Benim çok yakın bir akrabam, Amerikalı bir hanımla evli ve evde İngilizce, dışarda Türkçe konuşan çocukları, okul yaşamına başlayana kadar her iki lisanıda konuşabiliyor ama her iki lisanı kullanırken da çok bariz hatalar yapıyorlardı.
Kendim İngilizce eğitim veren bir kolej mezunuyum, ancak lise son sınıfta eğitim tamamen Türkçe oldu. Nedeni üniversite sınavının Türkçe oluşu. Karman çorman bir durum!
Keza üniversitelerde İngilizce eğitim aldıktan sonra, mesleğinde gerçekten zorluklarla karşılaşan kişilerede rastladım.
Okullarda yabancı dil eğitimi sadece lisanı öğretmek için verilmeli, ve gerçekten özenerek verilmeli.
Anadolu Liseleri dışında, Devlet Okulları'nda verilen yabancı dil eğitimi gerçekten çok yetersiz ve sadece AB oranlarını yükseltmek amacı taşıdığı bir gerçek. Yani ülkede yabancı dil sayısı bilen çokmuş gibi gösterilme durumu.
Kısaca, okullarda derslerin kendi dilimizle verilmesi, ve zorunlu bir lisanın temel ders olarak okutulması, bunun dışında yabancı dil öğrenmek isteyenlerin kurslarla kendisini takviye etmesi görüşündeyim ben.
ne güzel söylemişsiniz...

A

AYSBERGE

Kullanıcı
2 Kas 2008
En iyi cevaplar
0
0
ebruliyn' Alıntı:
maxMESA' Alıntı:
Bu konuda Oktay Sinanoğlu'nun Bye Bye Türkçe adlı kitabı bu düşünceni değiştirebilecek bir kitap.Okumanı tavsiye ederim,kendi adıma okuduktan sonra,mantıklı açıklamalarıyla konuya bakış açım epey değişti.

AYNEN!...

Z

Zynep

Kullanıcı
17 May 2006
En iyi cevaplar
0
0
İstanbul
MEDİHA' Alıntı:
ne güzel söylemişsiniz...
Teşekkür ederim. Daha çok arkadaşımızın okuması dileği ile...
Ben "bayan doğru" değilim elbette ama tartışılmasını gerçekten isterim.

E

efsane_18

Kullanıcı
12 Ara 2007
En iyi cevaplar
0
0
Giresun
Çok güzel çok anlamlı...Uymaca olmaya gerek yok.. :-X :-X

S

sinan_Sari

Kullanıcı
7 Ocak 2009
En iyi cevaplar
0
0
İZMİR
GAZİ MUSATAFA KEMAL ATATURK İZİNDEYİZ ...

fakat senin sözlerini unutanlar var

S

su perisi

Kullanıcı
4 Ocak 2007
En iyi cevaplar
0
0
Lütfen 'turkche' konuşmayın